Свідок злочинів НКВС
Свідок злочинів НКВС 5 канал

"Односельчанин привів москалів зі штиками": в Івано-Франківську згадували злочини НКВСників

Читайте по-русски
Ще за часів СРСР тут з-під землі підняли скелети 524 осіб зі слідами катувань, а також тюремну документацію

Пам’ять жертв сталінського терору вшанували в Івано-Франківську. В урочищі Дем'янів Лаз представники духовенства відслужили панахиду. Саме в тому місці, на околиці Івано-Франківська, 30 років тому було знайдено масове поховання - понад пів тисячі осіб, закатованих органами НКВС у 1941 році. Зі свідками тих страшних подій спілкувалася Ольга Рега.

Анна Кучмій згадує, як у 1941 році енкавеесівці забрали батька за його проукраїнську позицію. Їй тоді було лише 3 роки. Після того не бачилися - Семена Цимбалістого вбила радянська влада. Жінка вважає, що тато похований саме у Дем'яновому Лазі.

"18 квітня 41 року, була великодня п'ятниця, раненько. Прийшли до хати, наш односельчанин привів їх, москалів, всі зі штиками, під кожне вікно стали, двері вибили до хатини, я мала три рочки тоді, і сказали: забирайся. А тато сказав, я пам'ятаю: не бери мене ніде, забий мене тут, з дитиною. Вони його копнули, руки назад і повели", - ділиться спогадами дочка репресованого.

Згодом у тому ж 41-му, із наступом нацистських військ, радянська влада йшла з міста. Ув'язнених із собою не забирали - розстрілювали і ховали на околиці міста - у Дем'яновому Лазі.

"Схиляємо голову перед загиблими. І зараз, приїхавши на це місце, мурашки йдуть по тілі, тому що ми знаємо, яких мук зазнали ці люди", - каже Світлана Діденко, мешканка Івано-Франківська.

Пів століття злочин ретельно приховували. І лише у 1989-му, ще у Радянському Союзі, тут почалися розкопки. З-під землі підняли скелети 524 осіб зі слідами катувань, а також - тюремну документацію.

"Перед тим, як мали робити розкопки, то якась там росіянка бігала і кричала: ой, ето бандери убивали, теперь на нашу страну наговаривают. Але коли пару документів дістали, а там написано на бланку: тюрма НКВД, город Станіслав, тоді стало все ясно, і та жінка замовчала", - розповідає Омелян Левицький, судмедексперт.

Серед пів тисячі останків, знайдених у Дем'яновому Лазі, ідентифікувати за особистими речами та особливими прикметами вдалося лише 23 людини. Відтоді, з 1989 року, на території області провели ще майже сотню розкопок і виявили поховання більш як 3-х тисяч жертв НКВС.

Ольга Рега, Сергій Попович, " 5 канал"

Попередній матеріал
У Донецьку підірвали мобільну вежу терористів – на відео бойовикам "ДНР" поставили ультиматум
Наступний матеріал
Побачити на слух: інклюзивний аудіогід допомагає незрячим відвідувати музей Харкова – як це працює
Loading...

38 дорослих і 21 дитина: на Прикарпатті перепоховали жертв комуністичного терору

Скелети дорослих і дітей: на Прикарпатті біля в'язниці НКВС знайшли масове поховання

На Рівненщині в подвір'ї колишньої в'язниці виявили масові поховання жертв НКВС – подробиці

У заповіднику наймасовіших поховань жертв сталінських репресій волонтери влаштували прибирання

Акція "Доба": чому в Тернополі підлітки добровільно ув'язнили себе в колишніх казематах НКВС – сюжет

Сенсаційна знахідка: серед документів НКВС знайшли шматочки хліба часів Голодомору