200 закарпатських випускників угорських шкіл перевіряли та покращували свої знання з української. Мовні табори працювали протягом 4-х днів у трьох районах області. Викладали вчителі з усієї країни. Експрес-методом готували школярів до зовнішнього незалежного тестування.
17-річний Мартін Міовканич мешкає в угорськомовному селі Сюрте Ужгородського району. Під час канікул випускник вирішив підготуватися до ЗНО з української.
"На мою думку, найцінніше було – підказки для написання власного висловлювання і синтаксис, морфологія, це думаю, буде дуже корисно для ЗНО, щоб зрозуміли завдання", – ділиться враженнями учасник мовного табору Мартін.
Мовний табір облаштували у школі села Велика Добронь. До іспиту з української готувалися 80 учнів, які навчаються у школах угорською. Готували їх учителі з різних куточків України.
"Конкретно по запитаннях є дуже важкі теми для угорських дітей, але якщо сидіти, якщо хотіти, якщо дати собі таку установу, маршрут, що мені це треба, я повинен це зробити – можливо", – запевняє вчителька української мови Наталія Пазюк.
Загалом, на Закарпатті працювали три мовних табори для угорськомовних школярів. Там навчалися зо дві сотні випускників.
"Вони уже в перший день зрозуміли, що це не буде лише урок-урок-урок, домашнє завдання, писання, більше усної мови, бо власне для того, щоб вони говорили, щоб вони хотіли висловлюватися. Для дітей, для яких українська не рідна, треба такий інший підхід у викладанні мови", – пояснює вчителька Оксана Квітка.
Торік 70% випускників угорськомовних шкіл провалили зовнішнє незалежне оцінювання з української. Саме це і спонукало створити для учнів 11-х класів мовні табори, переконує профільний міністр.
"Мову треба практикувати і кілька годин на тиждень це замало для того, щоби нею володіти на такому рівні, аби скласти зовнішнє незалежне оцінювання, в зв'язку з тим ми і міняємо зараз на даний час навчальний план і збільшуємо кількість годин вивчення української мови", – прокоментувала глава МОН Лілія Гриневич.
Цього року на Закарпатті випускниками угорськомовних шкіл стануть 1360 учнів.
Світлана Максимова, Микола Томаш, "5 канал"