мовне питання
мовне питання womo.ua

Українська в держорганах, освіті, культурі та ТБ: що означає ухвалений Радою законопроект про мову

Іноземці мають її вивчити, щоб отримати громадянство. Володіти державною мовою, крім чиновників, суддів, дипломатів, мають правоохоронці, адвокати, медики та нотаріуси

Без мовних інспекторів, але із штрафами за наругу над державною. Верховна Рада ухвалила законопроект про українську мову. Щоправда, у першому читанні і з "енної" спроби. В законі прописали засади державної мови. Визначили тих, хто має нею обов'язково володіти. І розписали адміністративні і навіть кримінальні покарання за порушення мовного закону. Документ викликав чимало суперечок у сесійній залі. Мовні баталії бачила Анна Мірошниченко.

Без позитивного рішення із залу ніхто не вийде – під такі погрози спікера парламент ухвалював мовний закон. Основна баталія – між двома законопроектами. До одного схилялася президентська фракція. На іншому наполягав профільний комітет. Обидва врегульовують застосування української мови як державної. Але останній – жорсткіший і з конкретикою. Перший – авторства представників БПП – в кулуарах охрестили декларативним. У пропрезидентській фракції не здавалися. Запропонували ухвалити два документи відразу і потім їх доопрацьовувати.

Норми, які вочевидь не задовольняли пропрезидентську фракцію, стосувалися відповідальності. А саме – створення мовних інспекцій, уповноваженого з мовних питань і штрафів за порушення мовного законодавства.

"Державну мову має захищати Уряд, і це не потребувало б коштів. Ми не хотіли, щоб кошти витрачали. Це все має робити Уряд, а не вигадувати спецорган", – зазначив нардеп від БПП Іван Лесюк.

Утім, автори законопроекту, який підтримав профільний комітет, запевнили – уповноважений таки буде, а ось мовну інспекцію не створюватимуть. Попри це, Блок Петра Порошенка не погоджувався. Але зрештою – таки підтримав.

Законопроект передбачає, що українська мова – обов'язкова в органах державної влади, науці, освіті, культурі, телебаченні, армії. Іноземці мають її вивчити, щоб отримати громадянство. Володіти державною мовою, крім чиновників, суддів, дипломатів, мають правоохоронці, адвокати, медики, нотаріуси. Послуги у сфері транспорту надаються українською. Обслуговування, приміром у кафе та ресторанах – також. Якщо клієнт звертається українською – відповідь має почути нею ж. Інакше – штраф. І не лише за це.

"Якщо людина виступатиме в законодавчому органі іноземною мовою, то це заборонено, за це буде адміністративне покарання, штраф від трьох до п'яти оподаткованих мінімумів. Якщо людина зневажливо говоритиме про українську мову загалом – це кримінальна відповідальність", – пояснив нардеп Микола Княжицький.

На звернення про порушення мовного закону реагуватиме уповноважений з питань державної мови.

"Як уповноважений цю службу організує, так вона і діятиме, але ці страшилки, що до вас прийдуть і вимагатимуть документ – це ж тільки страшилки, в законі чітко написано, що може бути скарга", – зазначила парламентарка Ірина Подоляк.

А ще має бути створена Нацкомісія зі стандартів державної мови і Центр української мови. Останній – видаватиме сертифікат, який підтверджуватиме володіння мовою. Без цього документа не можна буде балотуватися на посаду Президента і стати кандидатом у депутати будь-якого рівня.

Анна Мірошниченко, Юрій Усік, Олексій Тищенко, "5 канал"

Попередній матеріал
"Бояться, що ми їх замінуємо": захисники Троїцького розповіли, у чому їхня перевага над ворогом
Наступний матеріал
Поїли грибів: На Львівщині в реанімацію потрапили досвідчені грибники
Loading...

"Питання честі": Парубій розповів, коли Рада візьметься за закон про державну мову

"БлогПост": Постанова ВР щодо санкцій проти власників телеканалів "112 Україна" і NewsOne та наслідки її ухвалення

Засідання Погоджувальної ради Верховної Ради – трансляція

Парламент підтримав постанову про санкції щодо "112 Україна" та NewsOne

Рада продовжила особливий статус Донбасу до кінця 2019 року: що це означає

Пленарне засідання ВР, де розглянуть передачу ДПСУ земель для облаштування кордону з Росією – відео