Без мовних інспекторів, але із штрафами за наругу над державною. Верховна Рада ухвалила законопроект про українську мову. Щоправда, у першому читанні і з "енної" спроби. В законі прописали засади державної мови. Визначили тих, хто має нею обов'язково володіти. І розписали адміністративні і навіть кримінальні покарання за порушення мовного закону. Документ викликав чимало суперечок у сесійній залі. Мовні баталії бачила Анна Мірошниченко.
Без позитивного рішення із залу ніхто не вийде – під такі погрози спікера парламент ухвалював мовний закон. Основна баталія – між двома законопроектами. До одного схилялася президентська фракція. На іншому наполягав профільний комітет. Обидва врегульовують застосування української мови як державної. Але останній – жорсткіший і з конкретикою. Перший – авторства представників БПП – в кулуарах охрестили декларативним. У пропрезидентській фракції не здавалися. Запропонували ухвалити два документи відразу і потім їх доопрацьовувати.
Норми, які вочевидь не задовольняли пропрезидентську фракцію, стосувалися відповідальності. А саме – створення мовних інспекцій, уповноваженого з мовних питань і штрафів за порушення мовного законодавства.
"Державну мову має захищати Уряд, і це не потребувало б коштів. Ми не хотіли, щоб кошти витрачали. Це все має робити Уряд, а не вигадувати спецорган", – зазначив нардеп від БПП Іван Лесюк.
Утім, автори законопроекту, який підтримав профільний комітет, запевнили – уповноважений таки буде, а ось мовну інспекцію не створюватимуть. Попри це, Блок Петра Порошенка не погоджувався. Але зрештою – таки підтримав.
Законопроект передбачає, що українська мова – обов'язкова в органах державної влади, науці, освіті, культурі, телебаченні, армії. Іноземці мають її вивчити, щоб отримати громадянство. Володіти державною мовою, крім чиновників, суддів, дипломатів, мають правоохоронці, адвокати, медики, нотаріуси. Послуги у сфері транспорту надаються українською. Обслуговування, приміром у кафе та ресторанах – також. Якщо клієнт звертається українською – відповідь має почути нею ж. Інакше – штраф. І не лише за це.
"Якщо людина виступатиме в законодавчому органі іноземною мовою, то це заборонено, за це буде адміністративне покарання, штраф від трьох до п'яти оподаткованих мінімумів. Якщо людина зневажливо говоритиме про українську мову загалом – це кримінальна відповідальність", – пояснив нардеп Микола Княжицький.
На звернення про порушення мовного закону реагуватиме уповноважений з питань державної мови.
"Як уповноважений цю службу організує, так вона і діятиме, але ці страшилки, що до вас прийдуть і вимагатимуть документ – це ж тільки страшилки, в законі чітко написано, що може бути скарга", – зазначила парламентарка Ірина Подоляк.
А ще має бути створена Нацкомісія зі стандартів державної мови і Центр української мови. Останній – видаватиме сертифікат, який підтверджуватиме володіння мовою. Без цього документа не можна буде балотуватися на посаду Президента і стати кандидатом у депутати будь-якого рівня.
Анна Мірошниченко, Юрій Усік, Олексій Тищенко, "5 канал"