Черговий міф російської "величі": як Куликовська битва, якої насправді й не було, закінчилася спаленням москви

"Куликовська битва" відкриті джерела
8 вересня на росії відзначають річницю "однієї з найвеличніших перемог в історії" – Куликовську битву. Але, як і все у цій країні-фікції, ця "велика перемога" виявилася лише черговим великим міфом

Що за Куликовська битва?

Кожен маленький рускій з дитинства знає про велич "подвигу" війська московського князя Дмитра, яке розгромило армію Золотої Орди під проводом темника Мамая 8 вересня 1380 року.

"Русские преследовали врага и гнали его несколько километров – до реки Красивая Меча. Главные силы Мамаева войска были уничтожены. Победная Куликовская битва длилась с 11 часов утра и до захода солнца, стороны понесли большие потери. За победу на Куликовом поле народ стал называть Дмитрия Ивановича Донским", – пишуть на офіційному сайті міноборони рф.

В канонічній російській історії Куликовська битва – перемога московського князя з так званим руським військом над ординцями. Мовляв, перший крок до віковічного прагнення русскіх звільнитися від татарського ярма.

Ця битва була описана росіянами з неймовірними подробицями. Деякий час вважалося, що участь у ній взяло мало не пів мільйона осіб, десятки тисяч загинули.

Але що ж там було насправді?

"Мамаєво побоїще"
"Мамаєво побоїще"Вікіпедія

Куликовська битва – звичайний міф російської пропаганди

Роками історики шукали місце, де 750 років тому відбулася ця епічна битва. Шукали-шукали, але так нічого й не знайшли.

Навіть самі російські науковці визнають, що на Куликовому полі немає жодних доказів, що там відбувався великий бій.

"…Сотрудники Тульской археологической экспедиции вместе с коллегами из Государственного Исторического музея проводят раскопки Куликова поля с 1982 года. Восстановлены общая картина облика поля на протяжении трёх тысяч лет... флора, фауна, почва... Специалисты для изучения 70-километрового коридора... использовали не только геомагнитную съёмку. Здесь были прокопаны сотни метров траншей. Местность в прямом смысле слова прочёсывали солдаты и школьники. Приглашали даже экстрасенсов. Однако за годы поисков не было найдено ни одного важного предмета, позволившего бы, достоверно утверждать, что битва происходила именно в северной части поля рядом с деревней Хворостянкой и рекой Смолкой...", - писав російський історик Микола Кірєєв.

Навіть ті сучасні історики, які кажуть, що битва між ординцями і військом князя Дмитра насправді була, визнають, що масштаби бою були значно перебільшені. Замість сотень тисяч воїнів з обох боків  могло нараховуватися 5-10 тисяч людей. І сама битва тривала хвилин 15.

"Поєдинок Пересвіта з Челубеєм", Віктор Васнецов
"Поєдинок Пересвіта з Челубеєм", Віктор Васнецоввідкриті джерела

"З'їжджалися кілька десятків вершників, рубалися, хтось падав, а на зміну йому виїжджали інші", – писав працівник російського Державного Історичного музею Михайло Гоняний.

Український історик Олександр Пальченко, тим часом розповідає, що насправді битва лише намічалася.

Дмитро Донський, як васал Золотої Орди, володар московського улусу за наказом хана Тохтамиша почав просування своїх військ проти самозванця на ханський престол – Мамая. Великий полководець і талановитий організатор Мамай не був Чингізідом і не міг законно претендувати на ханський престол.

З іншого боку на Мамая наступало військо самого Тохтамиша.

Князь Дмитро дійсно першим зустрівся з Мамаєм, 8 вересня почалися ар'єргардні сутички. Однак ординський темник, щоб уникнути оточення, повернув і пішов у степ на зустріч Тохтамишу. Вже там кількома тижнями пізніше, у кінці вересня 1380-го, відбулася зустріч між законним Чингізідом і воїнами Мамая. І сталося це, до речі,  біля річки Калка, поблизу сучасного Маріуполя.

За однією з версій, Тотамиш розгромив Мамая, за іншою, воїни повстанця добровільно здалися. У будь-якому разі, для самого Мамая закінчилося все не дуже добре й у листопаді того ж року він був страчений.

Спалення москви, 1382
Спалення москви, 1382Вікіпедія

За два роки, 1382-го, Тохтамиш підкорив і спалив москву. А Дмитро Донський, тим часом переховувався в Костромі. Після цього північноруські князі знову змушені були отримувати ярлики на княжіння і виплачувати данину золотоординським ханам.

Радянська пропаганда дуже ретельно ставилася до просування до просування міфу про знамениту Куликовську битву. Не виключено, що для того, щоб стерти з пам'яті іншу знаменну подію, яка також відбулася 8 вересня, і про яку до останніх років після радянського минулого майже ніхто не знав.

8 вересня 1514 року відбулася Битва під Оршею, коли об'єднані литовсько-русько-польські сили на чолі з князем Костянтином Острозьким розгромили війська московського воєводи Івана Челядіна.

В результаті, "цвіт армії" московського царя був знищений, а князь Острозький став відомим усій Європі.

Детально про цю знаменну історичну подію ми розповідали тут.

Підтримайте журналістів "5 каналу" на передовій.

Робіть свій внесок у перемогу – підтримуйте ЗСУ.

Головні новини дня без спаму та реклами! Друзі, підписуйтеся на "5 канал" у Telegram. Хвилина – і ви в курсі подій

Попередній матеріал
Новий міністр оборони: хто такий Рустем Умєров і чим він устиг відзначитися
Наступний матеріал
Примусова мобілізація окупантів: як її уникнути і що робити, якщо "загребли"
Loading...