Новий міністр оборони: хто такий Рустем Умєров і чим він устиг відзначитися

Рустем Умєров Facebook / Рустем Умєров
5 вересня Олексій Резніков офіційно пішов з посади міністра оборони, його звільнення підтримала Верховна Рада. Ще за кілька днів до того президент Володимир Зеленський заявив, що замінити Резнікова має голова Фонду держмайна Рустем Умєров

Парламент уже звільнив Умєрова з ФДМ. Тож не залишилося жодних сумнівів, що саме цьому політику належить очолити Міністерство оборони, яке останнім часом загрузло в корупційних скандалах.

Хто такий Рустем Умєров?

Умєров народився 1982 року в Самарканді (Узбекистан) в родині депортованих з Алушти кримських татар. Наприкінці 80-х родина змогла повернутися до Криму, де Рустем почав навчатися в гімназії-інтернат для обдарованих дітей, а згодом став стипендіатом за "Програмою обміну майбутніх лідерів (FLEX), США".

Отримавши економічну освіту, Умєров почав працювати в телекомунікаційному та інвестиційному бізнесі. Паралельно з цим був діячем Меджлісу кримськотатарського народу та асистентом його лідера Мустафи Джемілєва з питань правозахисту та міжнародної діяльності.

У 2017 році Умєров активно посприяв визволенню двох політв'язнів кремля – кримських татар Ахтема Чийгоза та Ільмі Умерова. У восени минулого року літав до Саудівської Аравії, де брав участь у складних перемовинах щодо обміну військовополоненими.

У 2019 році Умєрова обрали до Верховної Ради від партії "Голос". За час свого депутатства був автором і співавтором десятків законопроєктів – від закону "Про корінні народи України", що роздратував кремль, до захисту прав медиків під час пандемії.

Загалом політичне життя в Умєрова дуже активне. Після обрання до парламенту політик був: секретарем Комітету Верховної Ради України з питань прав людини, деокупації та реінтеграції тимчасово окупованих територій, національних меншин і міжнаціональних відносин; заступником керівника Постійної делегації до Парламентської Асамблеї Ради Європи; співголовою парламентських груп дружб із Туреччиною та Саудівською Аравією; співголовою депутатського об'єднання "Кримська платформа" у Верховній Раді.

У лютому 2022 року він увійшов до складу делегації України для участі у переговорах з рф з підготовки та узгодження проєкту договору про гарантії безпеки України. У липні того ж року – обраний головою Тимчасової слідчої комісії з питань моніторингу отримання і використання міжнародної матеріально-технічної допомоги під час воєнного стану.

The New York Times у статті про кандидатуру на посаду міністра оборони України писало, що Умєров міг бути жертвою отруєння під час переговорів з Росією у 2022 році.

"Він був ключовим представником України на мирних переговорах з російськими дипломатами в перші місяці війни, і одним із кількох людей, разом з російським олігархом Романом Абрамовичем, в яких, як повідомляється, виявили симптоми, пов’язані з отруєнням, безпосередньо перед переговорами в Стамбулі в березні минулого року", – пише NYT.

Сам Умєров раніше заперечував своє отруєння.

Рустем Умєров
Рустем УмєровFacebook / Рустем Умєров

Чим відзначився Умєров на посаді голови Фонду держмайна?

Одним із головних досягнень Умєрова за рік, що він очолював ФДМ, можна назвати те, що цей у період Фонд обійшовся без корупційних скандалів.

Одразу після свого призначення чиновник розблокував процес малої приватизації, а також спростив його, дозволивши виставляти на аукціон підприємства з заборгованістю. Від початку 2023 року бюджет України отримав близько 2,5 млрд грн від такої приватизації – це найвищий показник за останнє десятиліття.

Загалом за рік роботи Умєрова Фонд держмайна приватизував понад 400 об’єктів та заробив 3,8 млрд грн. 

Фонду також вдалося оптимізувати оренду державних об’єктів і збільшити надходження до бюджету з 8,1 до 8,8 млн грн щомісяця.

Команда Умєрова також провадила активну діяльність щодо тріажу – тобто розділення всіх активів, що є у власності держави, на три категорії: ті, які мають залишитися, мають бути приватизовані і мають бути ліквідовані. Це, знову ж таки, дозволяє отримувати внески до бюджету і уникати витрат на утримання непрацюючих підприємств.

Згідно зі звітністю ФДМ, з 2022 року в Україні зменшилася частка неефективних державних підприємств. А лише за перші три місяці 2023 року загальний збиток від діяльності таких підприємств зменшився на 1 млрд грн.

Як реагують західні партнери і ЗМІ на кандидатуру Умєрова на посаду міністра оборони?

Професор Стенфордського університету, колишній посол США до росії Майкл Макфол написав у X, що за міністрова Умєрова питання Криму буде завжди "на столі".

"Якщо Рустем Умєров стане міністром оборони, Крим ніколи не забудуть. І це чудова новина", – пише Макфол.

Він також зазначив, що особисто знає Умєрова багато років і  "завжди був вражений його досягненнями на різних аренах".

Рустем Умєров
Рустем УмєровFacebook / Рустем Умєров

Politico присвятило цілу статтю новині про можливе призначення Умєрова. Аналітики видання переконані, що це покаже два чіткі сигнали союзникам і супротивникам України: Київ серйозно налаштований на очищення від корупції та непохитний щодо повернення Криму з-під контролю росії.

"Окрім його фінансової хватки, призначення Умєрова означатиме глибшу інтеграцію кримськотатарської громади в процес ухвалення рішень у Києві. Це також чітко свідчить про непохитну рішучість України повернути Крим", – йдеться у статті.

"Рустем Умєров збирається взятися за найважчу роботу: розширити здатність України вести війну з росією та змусити союзників по НАТО надати більше допомоги, в той час як контрнаступ нарешті досяг певного прогресу через 19 місяців війни, від якої вже втомився увесь світ",  пише в X журналістка американського видання CNN Мелісса Белл.

Видання NYT теж доволі схвально описує політичну біографію Умєрова.

А от турецькі і східні ЗМІ, здається, просто в захваті від майбутнього міністра оборони. Зокрема, Al Arabia News відзначає, що вперше в історії чільником Міноборони України стане кримський татарин і мусульманин. А турецький журналіст Алі Сінар відзначає немаловажливий факт, що Умєров володіє турецькою мовою.

Що ж, Умєров має бездоганну репутацію. Нам залишається лише сподіватися, що вона залишиться такою ж незаплямованою після випробування Міністерством оборони, яке у багатьох останнім часом асоціюється з "Міністерством корупції".

Як то кажуть, "не сотвори собі кумира". Тож ми впевнені, що і ЗМІ, і громадськість будуть активно стежити за діями нового міністра.

Підтримайте журналістів "5 каналу" на передовій.

Головні новини дня без спаму та реклами! Друзі, підписуйтеся на "5 канал" у Telegram. Хвилина – і ви в курсі подій.

Попередній матеріал
Оновлений список непридатності: кого тепер можуть мобілізувати в Україні і хто може виїхати за кордон
Наступний матеріал
Черговий міф російської "величі": як Куликовська битва, якої насправді й не було, закінчилася спаленням москви
Loading...