"Незнання історії не звільняє від відповідальності" (с)
Скучили за випусками? Пропустили найцікавіше? Хочете переглянути улюблені серії історичних проєктів, але не можете знайти?
Історія, про яку забули розказати в підручнику. Олег Криштопа з'ясував, як усе було насправді.
Дивіться всі випуски "Машини часу" на YouTube-каналі "5-го": https://www.youtube.com/playlist?list=PL5eQ15vxDEVwggINOaEM8MZ1ZuZ3qvb3t
А також "Історії для дорослих" – за YouTube-каналі "5-го" цим посиланням: https://www.youtube.com/playlist?list=PL5eQ15vxDEVz0WOoo0rg4hKUPg6O9nzwC
Спеціально для вас 5.ua зробив добірку найцікавіших випусків історичних проєктів "Історія для дорослих" та "Машина часу". Те, що найбільше сподобалося нашим читачам і глядачам.
"Історія для дорослих"
- Маршал "Катафалк": чому Жуков наказав розстрілювати сім'ї власних солдатів. У прикордонній битві 1941-го, під Києвом та Ленінградом, у ржевській м'ясорубці він втрачав людей мільйонами. Приписував собі успіхи під Сталінградом і Курськом – хоча тими боями не керував... А які ж дії Жукова були визнані злочинами? Обговорювати їх можна не всюди. Он у росії цілий слідчий комітет федерації завів справу на "Радіо Свобода" за статтю про Жукова. Щоправда, у цьому випадку вийшло досить кумедно.
- Як воєнний злочинець став першим радянським олігархом – історія Григорія Котовського. Про червоних бандитів. Це не евфемізм для засудження більшовицького режиму. А буквально справжні бандити, яких москва залучила до свого війська, – для гібридного вторгнення до України – 100 років тому. Точніше, про найколоритнішого з цих бандитів. Йому навіть були спорудили мавзолей на українській землі.
- КДБ закатував "українського Бельмондо" і не хотів віддавати матері його тіло – історія журналіста, який в СРСР прагнув говорити правду. Про плюси СРСР. Але ці "плюси" більше схожі на хрести. Також про культового актора Бельмондо і його українського двійника – журналіста та правозахисника Валерія Марченка. І, звісно, – про неймовірну історію забороненого кохання.
- "Вовки перегризлися між собою": як Лаврентій Берія хотів стати "другим Сталіним", але мало не розвалив СРСР. Про найсуперечливішого і найяскравішого з радянських вождів, найбільшого реформатора серед масових убивць, та найвірнішого сім'янина серед сексуальних маніяків – Лаврентія Берію.
- "Бібліотеку Франка росіяни пустили на туалетний папір": що в СРСР приховували про останні роки життя поета. Про найулюбленішого українського письменника багатьох – Івана Франка. Вас ніколи не дивувала в його біографії повна відсутність інформації про останні 8 років його життя? Тяжко хворів, нічого не писав – і все? На що хворів? Як цей трудоголік, який створював новий текст орієнтовно раз на два дні, міг так довго не писати?
"Машина часу"
- Перша леді польської діаспори: як українка врятувала дивізію Шандрука від сталінських таборів. Ірена Андерс, вдова національного героя Польщі, свідомо приховувала своє українське походження. Як доводять історики, причини не лише політичні, а й романтичні.
- У боротьбі за автокефалію в катівнях НКВС загинули тисячі священиків і вірян: як більшовики розстріляли першого митрополита УАПЦ. Грудень 1917 року, Київ. Після проголошення Центральною Радою автономії України, свободи від Росії починає домагатися і церква...
- "Рятівник Москви" та "любимчик Сталіна": чому радянського генерала Андрія Власова все-таки стратили за наказом вождя. Власов врятував не одну армію чи фронт, а Москву і весь СРСР від поразки ще наприкінці літа 1941 року, втім, кожен десятий учасник німецьких формувань, який повернулися на батьківщину, був страчений.
- Боротьба Української церкви за автокефалію на початку 90-х років. Після отримання незалежності в Україні почали діяти три православні церкви: УАПЦ, УПЦ Київського Патріархату та УПЦ Московського Патріархату...
- Букринський плацдарм: одна з найкривавіших битв Другої світової війни. Форсування Дніпра стало пірровою перемогою Сталіна, який засипав річку трупами.
"Невигадані історії"
- Фестиваль "Ше.Fest": почути і побачити іншого Шевченка. У серпні в рідне село Шевченка Моринці, що на Черкащині, з’їжджаються з усієї України – на п’ятий ювілейний фестиваль "Ше.Fest". Аби почути і побачити іншого Кобзаря, не такого, як малювала радянська історія. Кобзаря, який любив модно одягатися і пити ром.
-
Часточка Хреста Господнього, мощі святих: що знаходять під час реставрації українських святинь. Уже два тижні українські реставратори щодня підіймаються будівельними риштуваннями на десятки метрів угору, щоб доторкнутися до унікальної творчості собору Святої Софії.
- Ironman з Броварів: як український паралімпієць переплив Босфор. Український рекордсмен світу з паралімпійського плавання Олег Іваненко 22 липня 2018 року встановив черговий рекорд – переплив протоку Босфор. Він єдиний, хто подолав відстань між Азією та Європою зусиллями однієї руки та біцепсу, не зупиняючись.
-
Відродження унікальної традиції: як на Тернопільщині фестиваль борщівської вишивки святкували. Етнофестиваль, який береже унікальну техніку шиття чорної борщівської сорочки, збереження та відтворення автентичності українського національного костюма та звичаїв.
Loading...