Вперше в Україні львівські медики зробили унікальну надскладну операцію на серці 65-річній пацієнтки з Тернополя. В одному операційному втручанні медики провели три маніпуляції одночасно: аутотрансплантацію серця, протезування клапанів та зменшення об'єму передсердя, яке блокувало роботу інших життєвоважливих органів. Нині пацієнтка видужує і її відвідали журналісти "5 каналу"
На зустріч знімальній групі пенсіонерка Галина Красницька рухається впевнено та з усмішкою. Жінка зізнається, нині почувається добре, а ще кілька днів тому не могла самостійно пересуватися, їсти та розмовляти.
"Стало дуже погано. Задихалася, не могла спати. Два тижні спала сидячи. Тяжко було говорити, їсти не могла. Погано їла. Набагато легше стало, відчула себе здоровішою", – каже Галина Красницька, пацієнтка.
Проблеми із серцем у пані Галини почалися 15 років тому. Тоді жінка не наважилася на операцію та підтримувала здоров’я пігулками. До медиків звернулася лише тепер, коли вади серця стали заважати працювати іншим органам.
"Передсердя ліве, яке при цих вадах є збільшене, стало просто гігантським. Більше 1 200 літр при нормі до ста мілілітрів. Стан, коли органи і системи організму здають і не виконують свої функції", – розповідає Володимир Мороз кардіохірург.
Єдиним шансом врятувати жінці життя була операція, кажуть лікарі. Її провели медики військово-медичного клінічного центру західного регіону. За 8 годин вони трансплантували серце пацієнтки, зменшили розміри передсердя та протезували клапани.
"Береться власний орган, забирається, поза організм, в спеціальний лоток з льодом. Там робиться протезування клапанів, зменшення розміру передсердя, потім робиться зменшення розмірів передсердя в грудній клітці і після того серце вшивається", – розповідає Володимир Мороз, кардіохірург.
"Новизна полягає в тому, що, як правило, операцію на серці роблять в середньому в серці, яке перебуває в організмі людини. Для того, щоб зменшити цю величезну камеру, це треба було витягнути серце і окремо від організму людини зменшити ту камеру", – каже В'ячеслав Зінченко завідувач відділення серцево-судинної хірургії.
До цього подібні операції проводили лише у провідних клініках Європи. Там це коштує приблизно 200 тис. євро. В Україні ж пацієнти оплачують лише медикаменти.
"Ті години йшли для нас, як рік. Лікарі бігали, ми думали, що не витримаємо. Результат як ми бачимо, все добре. У нас з фінансами взагалі туго. Ми ніколи не думали, що зможемо попасти в таку лікарню і до таких добрих лікарів" – каже Антоніна Тарковська, сестра пацієнтки.
Вже за кілька днів пацієнтка повернеться додому. Проте на неї чекає тривала реабілітація. Тим часом медики планують отримати ліцензію від Міністерства охорони здоров’я, щоби проводити трансплантації.
Марта Шикула, Євген Радіон, Львів, "5 канал"