Х-хромосома
Х-хромосома theconversation.com

Генетичні джунглі: учені розшифрували Х-хромосому

  Читайте по-русски
  Це наближує людство до кращого розуміння людської біології та генетики

  Уперше в історії вчені змогли майже повністю розшифрувати Х-хромосому людини. Стаття із результатами дослідження десятків американських і британських науковців опублікована в журналі Nature.

  Над цим завданням учені зі всього світу працювали майже 20 років після того, як у 2003 році вдалося секвенувати сукупність усієї ДНК людського організму разом із генами. Тоді учені отримали послідовність із 3 мільярдів знаків.

  Секвенування (або упослідовування) – молекулярно-біологічний термін, який застосовують при описанні методів, які використовуються для встановлення послідовності визначення первинної структури (тобто послідовності мономерів у гетерополімері) нерозгалужених біополімерів. При секвенуванні ДНК встановлюються послідовності нуклеотидних основ ДНК: аденіну, гуаніну, цитозину і тиміну.

  Тепер же, через 17 років після цього відкриття, учені заявили про перше успішне повне секвенування людської хромосоми. Зробити це вдалося за допомогою нової методики – нанопорового секвенування, яке, на відміну від інших його різновидів, дозволяє розшифровувати великі ділянки ДНК. А хромосома за структурою містить понад 90% ДНК клітини, йдеться у статті.

  Як відомо, Х-хромосома – одна із двох статевих хромосом, яка разом із Y-хромосомою визначає стать багатьох видів тварин, зокрема ссавців. У всіх осіб жіночої статі є дві Х-хромосоми (ХХ), у самців – одна X-хромосома і одна Y-хромосома (XY).

  Для розшифрування Х-хромосоми дослідники взяли рідкісний вид доброякісної пухлини матки хоріонаденому. Для забезпечення точності результату вдалися й до інших методик секвенування. Секвенована Х-хромосома являє собою набір із 3,1 мільйона "усталених" пар нуклеїнових кислот у ДНК.

  Дослідники впевнені, що це наблизить людство до кращого розуміння людської біології та генетики. При цьому, вони підкреслюють, що поки що повністю розшифрувати людський геном нікому не вдалося і досі залишається багато "білих плям".

  Якщо ви втомилися від серйозних новин і хочеться трохи розслабитися, підписуйтеся на наш канал у Telegram. Дивогляд 5.UA – канал, де живуть тільки лайтові новини. Релаксуймо разом!  Попередній матеріал
  Степанов пояснив, яких правил необхідно буде дотримуватись у школах з 1 вересня
  Наступний матеріал
  Нідерланди позиваються проти Росії до ЄСПЛ за трьома статтями – посол
  Loading...

  Відредагували гени: вчені вивели поросят з мінімальною кількістю сала

  У Китаї для пересадки органів вивели генетично сумісних із людьми свиней

  Генетики назвали справжнє ім'я Джека Різника

  Кіно в генетиці: здобутки кінорежисера Вадима Іллєнка – першопрохідця в українському кінематографі

  Попри біль у тілі, на пікет під МОЗ вийшли хворі на рідкісну генетичну хворобу

  Генетик Олександр Коляда: Треба змінити ставлення до науки, бо ГМО – це не шкідливо, ГМО – це корисно