Кіно в генетиці: здобутки кінорежисера Вадима Іллєнка – першопрохідця в українському кінематографі

Вадим Іллєнко http://consul-ukraine.blogspot.com
Сьогодні, 3 липня, народився український кінооператор і кінорежисер Вадим Іллєнко, відомий відзнятою комедійною картиною "За двома зайцями". Завдяки їй він став лауреатом Державної премії України ім. О. Довженка

Кіномистецтво від трьох братів

Народився Вадим Герасимович Іллєнко 3 липня 1932 року в місті Новомосковськ Дніпропетровської області в сім'ї інженера будівельника. Мав двох молодших братів Михайла та Юрія, які також відомі в Україні як кінорежисери. Три брати Іллєнки в радянські часи знімали якісне українське кіно, яке актуальне навіть сьогодні, і яке несе в собі зародки професійного національного продукту.

Наймолодший Михайло Іллєнко знімався як актор у фільмах: "Білий птах з чорною ознакою" (1971), "Голівуд над Дніпром. Сни з Атлантиди" (2013); автор сценаріїв та кінорежисер стрічок: "Очікуючи вантаж на рейді Фучжоу біля пагоди" (1993), "Той, хто пройшов крізь вогонь" (2012), а також багато інших. Михайло разом з екіпажем із п'яти чоловік у 2009-2012 роках здійснив навколосвітню подорож на українській яхті "Купава". Нині його вважають живим класиком українського кінематографу.

Юрій Іллєнко, який також слідом за старшим братом пішов у кіно, зробив чимало для розвитку національного кінопродукту. Він чудово впорався як кінооператор у фільмі "Тіні забутих предків", як кінорежисер у "Криниця для спраглих", "Вечір на Івана Купала", "Білий птах з чорною ознакою", "Легенда про княгиню Ольгу", а також як сценарист у "Мріяти і жити", "Лісова пісня" та інші. Помер Юрій Герасимович 15 червня 2010 року.

Від Сибіру до українського кіно

Найстарший брат, Вадим Іллєнко, започаткував у родині любов до кіно. Його вибір професії став вибором усієї сім'ї. Свого часу Вадим закінчив операторський факультет Всесоюзного державного інституту кінематографії, який розташований у Москві. Під час Другої світової війни родина Іллєнків жила в Сибірі. Пізніше, в 1946 році, батько братів Іллєнків, демобілізований із фронту інженер-будівельник, завербувався на шкідливе виробництво скловати в Москві, аби дати дітям освіту.

Хоч усі троє братів навчалися і жили в Москві, працювати вони поїхали до Києва. Вони говорили, що Україна – держава їхніх предків, тому українське в них закладено генетично. У 1955 році Вадим Іллєнко прийшов до Київської кіностудії ім. О. Довженка. Пізніше працював на Одеській кіностудії та студії "Укртелефільм".

У 1961 році відзняв свою найвідомішу операторську роботу – кінокомедію "За двома зайцями". Вадим Іллєнко часто згадував як відбувалися зйомки у павільйоні кіностудії ім. О. Довженка, як проходила робота з акторами. За свою кінокар'єру був нагороджений орденом Трудового Червоного Прапора, і став членом Національної спілки кінематографістів України. За життя Вадим Іллєнко як оператор відзняв 19 кінокартин, та як режисер поставив 7 стрічок, серед яких: "Повернення Вероніки" (1964), "Над нами Південний хрест" (1965), "Зозуля з дипломом" (1971), "У синьому небі посію ліс" (1986), "Передай далі…" (1988), "Останні бункер" (1990), "Геллі і Нок" (1995). Помер Вадим Іллєнко 8 травня 2015 року.

Цікаві факти з життя Вадима Іллєнка

  1. Коли Вадим був малим, йому хотілося навчитися грати на піаніно, а оскільки в батьків не було грошей на інструмент, він намалював на підвіконні чорно-білі клавіші й імітував гру. Пізніше батьки купили йому акордеон і віддали до музичної школи.
  2. Був також наймолодший четвертий брат, який помер від виснаження, коли Іллєнки жили у Сибірі.
  3. Любов до кіно почалася із фотографії, а пізніше він побачив оператора за роботою (проходили зйомки фільму "Переправа через Дніпро") і вирішив навчатися кіномистецтву.
  4. Коли співпрацював із братом Юрою над зйомками фільмів, отримав мікроінфаркт і потрапив до лікарні. Через різні погляди на зйомки, брати більше разом не працювали, хоч і встигли створити "Вечір на Івана Купала", "Свято печеної картоплі" та "Молитва за гетьмана Мазепу".
  5. Вадимові Іллєнку пропонували працювати за океаном, втім через страх переслідувань КГБ, залишився в Радянському Союзі.
  6. У 2013 році Михайло Іллєнко показав Вадиму сценарій до фільму "Толока" (українського історичного фільму, екранізації вірша Шевченка "У тієї Катерини хата на помості"). Вадимові Іллєнку так сподобалася майбутня стрічка, що той аж заплакав – у свої 80 років він не мав сил взяти участь у зйомках.

Нагадаємо, раніше Михайло Іллєнко в ефірі "5 каналу" говорив про те, коли і як нинішня російсько-українська війна перейде з документалістики на широкі екрани художнього кіно.

Також можна переглянути фотогалерею за темою:

Перші кадри зі зйомок українського екшену "Захар Беркут"

зйомки фільму "Захар Беркут"
/
зйомки фільму "Захар Беркут"
зйомки фільму "Захар Беркут"
/
зйомки фільму "Захар Беркут"
зйомки фільму "Захар Беркут"
/
зйомки фільму "Захар Беркут"
зйомки фільму "Захар Беркут"
/
зйомки фільму "Захар Беркут"
Зйомки фільму "Захар Беркут"
/
Зйомки фільму "Захар Беркут"
зйомки фільму "Захар Беркут"
/
зйомки фільму "Захар Беркут"
зйомки фільму "Захар Беркут"
/
зйомки фільму "Захар Беркут"

Попередній матеріал
Показові тактичні маневрування та вхід для всіх охочих: як День ВМС в Україні відзначали – сюжет
Наступний матеріал
Масове отруєння дітей у таборі "Славутич": усі подробиці трагедії
Loading...