Гостиний двір
Гостиний двір 5 канал

На півдорозі до перемоги: чому в центрі Києва досі руйнується 210-річний Гостиний двір

Читайте по-русски
Без належної консервації та за такої погоди – щомісяця конструкція втрачає від 3-5% тримальної спроможності

Відвойований громадою в поплічників Януковича Гостиний двір повернувся державі, але загруз у бюрократії. Його власником нині є Фонд державного майна. Він готує пам'ятку до передачі на баланс Києва. Втім, поки чиновники узгоджують папери, будівля без консервації й надалі стрімко руйнується. Про радість від повернення Гостиного двору із неприємним присмаком – далі.

Перепади температури та рясні опади. Примхлива весняна погода – агресивне середовище для недобудови. В такі місяці Гостиний двір руйнується особливо стрімко. Лише за останній тиждень погода кілька разів із сонячної зривалася на дощ та сніг.

"Повністю мокрі стіни, повністю мокрий вінчаючий карниз. Це ознака того, що зараз воно в процесі відтаювання, буде все відшаровуватися і розсипатися", – архітектор Георгій Духовичний від такої картини в розпачі.

Він входив до робочої групи Київради, що розробляла концепцію оновленого Гостиного двору. Та впровадити її – так і не було шансу.

Бідкається: "Цю робочу групу, як я розумію – фейкову, тепер уже, було створено Київською адміністрацією, щоб заткнути рота тим, хто постійно нагадував, що будинок стоїть у невідповідному стані. Ми просто дивимося – до сліз. Бачимо, до чого все йде".

Без належної консервації та за такої погоди щомісяця конструкція втрачає від 3-5% тримальної спроможності, каже архітектор. Не легше й улітку.

"Влітку йде вивітрювання розчину. Найактивніше руйнування йде взимку, навесні, на початку літа. Ви ж розумієте, що стіни, які зволожені практично на повну товщину, будуть в процесі висихання… розчин не розрахований на такі випробування", – розводить руками.

Ігор Луценко – колишній активіст, а нині народний депутат – пригадує як за часів Януковича відвойовували Гостиний двір: "Раніше це все належало державній компанії "Укрреставрація", котра незаконно перебудувала цю будівлю під себе, створивши зверху фактично нелегальний третій поверх".

Втім і нині, каже депутат, до перемоги ще далеко: "Гостиний двір є пам'яткою, мусимо її порятувати за будь-яких обставин. Кабінет Міністрів мусить уповноважити якусь інституцію, це може бути будь-яка державна юридична особа, яка б взялася за те, аби хоча б порятувати від дощу і снігу цю будівлю. На жаль, цього не роблять".

Про стан будівлі і плани її відновлення питаємо власника – від січня 2019-го, згідно з реєстром, це Фонд держмайна. Втім офіційної відповіді – не отримуємо.

У прес-службі ФДМУ телефоном заявили: "Відповіді на ці запитання голова київського РВ пообіцяв дати після того, як буде прийнято розпорядження про передачу. Зараз йому немає чого говорити вза-га-лі".

У листуванні ж повідомили: Фонд погодив пропозицію столичної адміністрації передати Гостиний двір місту. А от балансоутримувачем будівлі й досі є скандальна "Укрреставрація". Неконкретні у планах щодо Гостиного двору поки що й у столичній адміністрації. Кажуть лише: музей – буде.

"Затримка пов'язана суто з процедурами. Це документальний процес. Кожна процедура має свій термін проходження і треба просто почекати… Говорити зараз про вартість ще зарано, його треба додатково обстежити. Це не такий швидкий процес, як би нам хотілося", – виправдовується заступник голови КМДА Валентин Мондриївський.

Кожен місяць такого простою істотно ускладнює і здорожчує реставрацію пам'ятки, каже архітектор Георгій Духовичний. Вже зараз кв.м робіт оцінює приблизно у 2,5 тис. євро.

Олена Соловйова, Олексій Іванченков, Віктор Прокопенко та Євген Школьнік, "5 канал"

 

Попередній матеріал
Майже 19 тисяч юнаків підуть до армії під час весняного призову
Наступний матеріал
ДБР порушило кримінальну справу через візит Бойка та Медведчука до Москви
Loading...

На Прикарпатті реставратори виявили ще один образ на звороті чудотворної ікони

"Чи є там Шевченко?": картину близького друга Кобзаря повернули до Андріївської церкви

У Львові відновлюють унікальну картину французького художника: реставратори про тонкощі процесу

Просто на очах пацієнтів: як у львівській поліклініці реставрують унікальні фрески

Мистецтво проти історії: чому на Донеччині реставрують пам'ятник більшовику й терористу

Часточка Хреста Господнього, мощі святих: що знаходять під час реставрації українських святинь