"Проповідь апостола Андрія" Платона Бориспольця
"Проповідь апостола Андрія" Платона Бориспольця 5 канал

"Чи є там Шевченко?": картину близького друга Кобзаря повернули до Андріївської церкви

Читайте по-русски
Полотно Платона Бориспольця – завважки понад 150 кг і завбільшки 15 кв. м – взялися реставрувати 2 роки тому

Реставровану картину середини XIX століття Платона Бориспольця "Проповідь апостола Андрія" повернули на її місце в Андріївській церкві. Повернули невипадково – саме у переддень 205-ї річниці від дня народження Тараса Шевченка. Платон Борисполець був другом Кобзаря і під час реставрації картини деякі шевченкознавці висунули гіпотезу: Тарас Шевченко зображений на цьому полотні.

Полотно "Проповідь апостола Андрія" намалював український художник Платон Борисполець 1847 року в Парижі. Вже за 20 років, уже сліпий митець подарував картину Андріївській церкві – на сторіччя її освячення. Всі 150 років вона висіла у храмі, допоки 2 роки тому за неї не взялися реставратори.

"Скільки пилюки було, туди волога потрапляє, вона починає гнити і трухлявіє полотно. Зірвалася із цвяхів, вийшла деформація картини – помітна вже дірка в полотні. Під час минулих реставрацій було зроблено тонування невдале, без підведення шпаклівки – вони потемніли. Довелося їх також знімати", – розповідає завідувач майстерні Національного заповідника "Софія київська" Анатолій Остапчук.

Картина завважки понад 150 кг і завбільшки 15 кв. м не пролазила ані в двері, ані у вікна. Тому раму розібрали і реставрували у майстерні, а от саме полотно відновлювали у храмі. На увесь процес пішло 2,5 місяці.

Під час копіткого відновлення картини деякі науковці озвучили гіпотезу. Мовляв, Платон Борисполець, друг Тараса Шевченка, намалював його на цьому полотні в образі вершника. Адже час написання картини збігається з тим періодом, коли Кобзар був у засланні.

"Ліворуч, біля самої рами. Вона так ніби прихована. В рисах його обличчя дослідники вбачають риси, схожі на Тараса Григоровича Шевченка. Він начебто винесений поза сюжетом і навіть хронологічно винесений поза подією, яка відбувається на цьому полотні. Так зазвичай роблять, коли хочуть внести якийсь особистісний момент до полотна. Тому низка дослідників допускає…" – пояснює завідувач сектора музею "Андріївська церква" Ігор Нетудихаткін.

Проте в цю гіпотезу не вірять шевченкознавці та родичі художника.

"Цей образ – це образ значно старшого Тараса. Якщо ця картина виконувалася у 1847 році та не вносилися зміни пізніше, то це ніяк не може бути Тарас Шевченко", – запевняє науковий співробітник літературно-меморіального будинку-музею Т. Шевченка Мирон Гордійчук.

"Можливо, десь там Платон Тимофійович і хотів зобразити свого друга. Але говорити про те, що це 100% Шевченко, не певна", – знизує плечима Марина Борисполець, родичка Платона Бориспольця.

Особисто для себе перевірити або спростувати гіпотезу кожен охочий зможе вже після закінчення реставраційних робіт в Андріївській церкві. Їх планують завершити до кінця року. До того – картину знову помістять у спеціальне покриття, щоб не пошкодити.

Анна Брикова, Віктор Сніжко, "5 канал"

У ПАР художник створив портрет з диму: як це виглядає – ФОТО

Попередній матеріал
Омелян: За 2018 рік авіакомпанії України перевезли пасажирів на 18% більше, ніж це було в 2017-му
Наступний матеріал
"ЗА ЧАЙ.СОМ": експерт ринку праці та блогер Сергій Марченко в ефірі "5 каналу"
Loading...

У Рівному з'явився перший в Україні мурал із технологією доповненої реальності

Грандіозний мурал чи дитячі каракулі: як у Києві розмальовують станцію метро "Осокорки"

Кілька сотень тисяч гривень – на полотно: як львів'янка створює незвичні картини з купюр

Хода і голуби: у Чернівцях та Івано-Франківську відзначили Міжнародний день миру

Італійський художник подарував Музею Голодомору серію картин "Геноцид українців"

Занурення під воду та фото з кумиром: топ-7 найцікавіших музеїв світу