Гарнізонний храм святих апостолів Петра і Павла
Гарнізонний храм святих апостолів Петра і Павла 5 канал

"3D-фрески" XVIII століття: у Львові реставрують унікальний розпис храму св. Петра і Павла

Фрескам чеського художника Франциска Григорія Іґнаца вже понад 300 років – і це єдина робота автора, що збереглася у Львові

Повернути історію – у Львові реставратори розпочали новий етап відновлення унікальних фресок початку XVIII століття в Гарнізонному храмі святих апостолів Петра і Павла. Над реставрацією працюють 20 фахівців із України та Польщі. Скільки ще триватиме робота – з'ясовували кореспонденти "5 каналу".

Цим фрескам понад 300 років. Вони – унікальні. Написав їх чеський художник Франциск Григорій Іґнац Екштайн. І це єдина робота автора, яка збереглася у Львові.

"На початку XVIII століття вже існував такий 3D-формат у мистецтві, це називається ілюзіонізм. Коли зображено щось на стіні, ви дивитеся знизу чи зі сторони, і здається, що воно є овальне, опукле. Екштайн уже володів такою технікою на початку XVIII століття. Якщо дивитися на відреставровані фрески нашого храму, то можна побачити об'єм колон, вони як реальні, хоча й намальовані", – розповідає настоятель храму св. Петра і Павла Степан Сус.

На відновлення вівтаря у фахівців пішло три роки. Нині розпочали новий етап – реставрують розпис на стелі храму. "Шукаємо авторський шар малярства під численними нашаруваннями, пізніших часів перемалюваннями. Робимо зондажі фарбованого шару. Намагаємося зорієнтуватися в техніці, як ми будемо далі шукати автора", – пояснює реставратор Леся Гануляк.

Реставратори зізнаються – робота складна, адже багато фрагментів за 300 років утратили свій первісний вигляд. "Тут можна побачити, в якому стані збереглося малярство, як воно пошкоджене, як за ці роки вода і сіль знищили його", – наголошує Павел Болінський.

Європейські реставратори також долучилися до відновлення старовинного живопису. Поляк Павел Болінський тут за головного. Каже, в деяких місцях зображення геть знищені. Щоб їх відновити, використовують архівні фото.

"Складність робіт полягає у тому, що малярство в дуже поганому стані. Треба застосувати багато складних методик, аби його врятувати. Малярство дуже сильно засолене і додатково ще перемальоване. Тут реставратори мусять використати всі свої таланти та вміння, щоб його відновити", – бідкається чільник європейської команди.

Реставрують унікальні фрески за пожертви парафіян. За попередніми підрахунками, щоб відновити весь живопис у храмі, потрібно щонайменше 11 млн грн. Стінопис лише на стелі храму займає 1 тис. кв.м. Його реставратори планують відновити протягом чотирьох років. Лише потім візьмуться за реставрацію розпису на стінах.

Марта Шикула, Євген Радіон, "5 канал"

Дивіться також фотогалерею:

На Львівщині у храмі УГКЦ намалювали палаючого в пеклі Путіна – фоторепортаж

Фреска з Путіним
/
Фреска з Путіним
Фреска з Путіним
/
Фреска з Путіним
Фреска з Путіним
/
Фреска з Путіним
Фреска з Путіним
/
Фреска з Путіним
Фреска з Путіним
/
Фреска з Путіним
Фреска з Путіним
/
Фреска з Путіним
Фреска з Путіним
/
Фреска з Путіним
Фреска з Путіним
/
Фреска з Путіним

Попередній матеріал
Ворог обстріляв Піски з мінометів та БМП – штаб
Наступний матеріал
"Кульок грошей": на Волині СБУ викрила держвиконавця на хабарі у 200 тис. грн
Loading...

Не поділили храму: на Рівненщині віряни різних патріархатів посперечалися

Інспекція перед Великоднем: що відбувається з пожежною безпекою у храмах Черкас

На Львівщині просто на очах "розсипається" графська резиденція ХVI століття – відео

Знову без щеплення: у Львові від кору померла трирічна дитина

У Львові інспектують ями та вибоїни: чому цьогоріч дорога "летіла, як ніколи"

Чубанина у кнайпі: у Львові відвідувачі побилися через російську музику