Поморянський замок
Поморянський замок 5 канал

На Львівщині просто на очах "розсипається" графська резиденція ХVI століття – відео

На Львівщині історична пам’ятка ХVI століття руйнується на очах. У Поморянському замку обвалилася стіна

Руйнуватися Поморянський замок почав понад три десятки років тому. Тут уже немає перекриття між поверхами, частини даху, стель та стін. З кожним днем стан пам'ятки архітектури стає дедалі жалюгіднішим.

"Ще вчора ми були тут з волонтерами зі Львова. Колони були підперті, стояли решетування, а ввечері – о сьомій годині – все впало одним шматком", – розповідає сільський голова Поморян Володимир Бас.

Чиновник показує стіну, яка обвалилася, та все, що залишилося від замку. Близько до будівлі підходити не можна, адже будь-якої миті може впасти інша частина споруди.

"Після кожної зими щось стається, відбувається пошкодження замку", – додає пан Володимир.

На протиаварійні роботи в замку не раз виділяли гроші, каже сільський голова. Та запобігти руйнації не вдалося.

"Уже виконували по всій території замку (роботи) – всі вікна, двері, проходи укріплювали, щоб вони не руйнувалися, щоб не було тріщин", – каже Володимир Бас.

Ще недавно пам'ятка архітектури була візитною карткою цього краю, пригадує місцевий мешканець Богдан Янчинський. Чоловік показує світлини первісного вигляду графської резиденції, на яку приїжджали подивитися туристи з різних куточків світу.

Поморянський замок
Поморянський замок5 канал

"Пам’ятаю, як нас з першого чи з другого класу вели туди на екскурсію. То було прекрасно! Там були прекрасні зали, всередині зал такий, де всі тварини забальзамовані, птахи, камін", – пригадує Богдан Янчинський.

Про унікальність та неповторність архітектурної пам'ятки розповідають і історики. Свого часу будівля пережила облогу турків і татар, потому переходила із рук у руки різних заможних власників. Шляхетні родини сюди приїжджали на відпочинок.

"При обороні використовували воду, бо всі замки розміщені на пагорбах, а цей – у долинці . І в найнебезпечніші моменти піднімали шлюзи і всю територію затоплювало водою", – пояснює історик Надія Гупало.

Тепер залишки замку – у власності обласної адміністрації. Наприкінці березня на відновлювальні роботи виділили півмільйона гривень. Втім, розпочати ремонт не встигли.

Поморянський замок
Поморянський замок5 канал

"Стіна, яка провалилася, провалилася в результаті просідання фундаменту та відшарування основної стіни. Минулого року було передбачено з обласного бюджету 800 тисяч гривень. За ці кошти зробили укріплення, які врятували фронтальний корпус", – коментує в.о. директора департаменту архітектури Львівської ОДА Оксана Ткачук.

На повну реконструкцію Поморянського замку потрібно щонайменше 11 мільйонів гривень. Таких грошей в обласному бюджеті немає, тож з наступного тижня чиновники обіцяють розпочати чергові протиаварійні роботи.

Марта Шикула, Євген Радіон, Львівська область, "5 канал"

Дивіться також фотогалерею за темою: 

Скандал довкола київського костелу: чи справді від храму відвалюється ліпнина – ФОТО

/
/
/
/
/
/
/
/
/
/
/

Попередній матеріал
"ЗА ЧАЙ.COM": український режисер Марися Нікітюк в ефірі "5 каналу
Наступний матеріал
Штаб АТО: 43 обстріли за добу, один український військовий поранений
Loading...