5 канал

Ціла дипломатична місія: харківські музейники дивом відшукали та повернули картину, вивезену в часи війни

Картину харківського митця, одного з найвідоміших українських пейзажистів, у художньому музеї вважали втраченою

Повернення втраченого. До харківського художнього музею через 70 років повернулося полотно Сергія Васильківського "Етюд із будинком". Вивезли його з Харкова ще за часів Другої світової війни. І лише 2016-го воно з'явилося на берлінському аукціоні. Щоб повернути "Етюд" до України, тривали перемови на дипломатичному рівні. І результат не забарився. Розкаже Оксана Нечепоренко.

Інвентарна книга – головний доказ у майже детективній справі повернення картини Сергія Васильківського до Харкова. "Етюд із будинком" дивом вдалося врятувати під час окупації міста за часів Другої світової війни. На одній зі сторінок – підтвердження того, що твір належав міському художньому музею.

Картину харківського митця, одного з найвідоміших українських пейзажистів, у художньому музеї вважали втраченою. За часів окупації найціннішу колекцію в Радянському Союзі, яка налічувала близько сімдесяти п'яти тисяч експонатів, розграбували. Залишилося близько чотирьох тисяч мистецьких витворів.

"Ми знаємо, що в нас працювали з Бременського музею німецькі мистецтвознавці. Вони складали списки. Працював тут штаб Розенберга, який теж складав списки. Цей штаб займався методичним вивозом культурних цінностей з території України", – пояснює головна хранителька Харківського художнього музею Вікторія Кацай.

Тільки-но Україна стала незалежною – працівники музею почали пошуки втраченого.

"29 грудня 2016 року ми отримали від комісара кримінальної поліції Берліна листа, в якому він писав, що, можливо ваша робота, продають картину на аукціоні в Берліні", – розповідає директорка музею Валентина Мизгіна.

З молотка картина йшла під іншими іменем та назвою. Те, що твір може бути з втраченого культурного надбання України, запідозрив сам покупець. Чоловік, який назвався благодійником, – поціновувач творчості Васильківського. Саме він у приватному листуванні із харківськими музейниками розповів подробиці.

Перемови щодо повернення картини тривали на високому рівні два роки. Як вдалося домовитися, залишилося за лаштунками.

"Цей твір – висококласний твір Васильківського. Це той твір, який ми 100% атрибутуємо як роботу цього майстра, незалежно: є там підпис, немає там підпису. Воно передає всі особливості письма цього художника і в цьому її унікальність", – пояснює мистецтвознавець Вікентій Пухарев.

У музеї картина Васильківського дістала нове ім'я – "Родинний будинок". Чи потребує реставрації, вирішуватимуть згодом. Вона в доволі гарному стані, тож могла зберігатися увесь цей час у приватній колекції. Поки що це єдина картина в харківському музеї, яку вдалося повернути з-за кордону після Другої світової війни. Досі в розшуку ще більш як сімдесят тисяч творів.

Оксана Нечепоренко, Олексій Антонов, "5 канал"

Попередній матеріал
Для Путіна ситуація із захопленням українських моряків і подальший розвиток подій стали неприємною несподіванкою – Магда
Наступний матеріал
Ситуація в зоні ООС: про що звітують у Міноборони – відео
Loading...

"... і всі за одного": у харківській школі за директором звільнилася половина вчителів

В екопарку Харкова нові мешканці: чим особливі мініатюрні Оззі та Блюбель

Стимпанк у дії, або Як харків'янин робить дизайнерські речі з купи брухту – відео

Негода в Україні: які області накрив снігом циклон та коли погода покращиться – сюжет

У Харкові відбулися масштабні благодійні перегони Санта Клаусів: як це було – відео

Жорстоке побиття людей в метро: суд пом'якшив запобіжний захід поліцейським із Харкова