Несподіване відкриття – під час реставрації Поморянської ікони Пресвятої Богородиці прикарпатські реставратори виявили ще один образ. На звороті митець виявив зображення Івана Хрестителя. До Івано-Франківська на відновлення ікону доправили зі Львівщини, де вона зберігалася в селищному храмі понад триста років.
"Це надзвичайно. Ви бачите, що зі звороту ікони Поморянської – зображення Івана Хрестителя", – таку знахідку виявив прикарпатський реставратор Валерій Твердохліб під час відновлення ікони Пресвятої Богородиці Поморянської. Крім того, під шаром фарби знайшов і написи латинською.
"Записка напевно свідчить – 1847 рік, коли її… Якщо прочитати "на Божого народження", тобто на Різдво 1847 року, очевидно, її виставили, презентували громаді села ікону в ризах і коронах. Тобто, цей подарунок був здійснений. Це таке наше припущення", – розповідає завідувач відділу реставрації Івано-Франківського краєзнавчого музею.
Ікона написана в латинському стилі. Її могли привезти до селища Поморяни козаки, які здобули образ як трофей.
"Ми не знаємо точної дати, коли вона була створена. Бо там різні перекази є історичні, що це і козаки могли принести в Поморяни", – визнає Валерій Твердохліб.
Але достеменно відомо, що ікону зберігають у церкві Поморян з 1690 року.
"Ікона завжди славилася чудотворними "властивостями". Люди вірили, що в селі Поморяни були під покровом Богородиці. Про те, що ікона має історичну цінність, що вона двостороння і має зображення Івана Хрестителя, не було відомо", – каже священнослужитель храму Собору Пресвятої Богородиці отець Ярослав Котлінський.
Реставрацію образа почали через те, що його дерев'яну рамку попсував жук короїд: "Було видно сліди пошкоджень і його наявність. І стан дошки, основи, він був важкий. Через те було прийнято рішення провести тільки консервацію".
Вже за місяць чудотворна ікона повернеться додому, в село Поморяни. У храмі Пресвятої Борогориці оновлену святиню представлять на Вербну неділю. Пізніше в церкві планують зробити копію двох образів щоб унікальний лик побачило якомога більше людей.
МШ, ОР, ЄР, "5 канал"