5 канал

Відновлення у розпалі: на якому етапі процес реставрації Андріївської церкви

Вперше укріпили схили пагорбу, на якому стоїть храм, замінили конструкції сходів та повністю відремонтували фасад церкви

У розпалі реставрація Андріївської церкви. Музейники обіцяють упоратися якнайшвидше – до червня 2019-го. Після закінчення планових робіт одна зі знакових святинь Києва перейде у постійне користування Вселенського Патріархату. При цьому залишиться під юрисдикцією Софії Київської. Доки робота кипить, фахівці завершують реставрацію низки ікон та картин церкви. Серед них – полотно українського художника Платона Бориспольця. Мистецтвознавці припускають: на ній, окрім Андрія Первозваного, також зображений малий Тарас Шевченко разом із старшою сестрою Катериною. Зазирнути за лаштунки робіт змогла Дар'я Цисарук.

З Парижа до Києва картину Бориспольця привезли під час святкування сторіччя від моменту освячення церкви. Втім для того, щоб її повісити – на стіні святині довелося вирізати віконну браму. Через велетенські розміри полотно уперше реставрували просто у приміщенні церкви.

"За 150 років перебування у храмі ми зняли її вперше. Ви бачте двірну пройму – вона б таку велетенську картину не прийняла б, тому справді її довелося через вікно проносити всередину храму", – переконує завідувач сектора музею Андріївської церкви заповідника "Софія Київська" Ігор Нетудихаткін.

За словами істориків, Платон Борисполець тісно спілкувався з Кобзарем.

"У його постаті в напівтемряві у лівому кутку полотна ми можемо побачити особу, яка своїми рисами обличчя нагадує Тараса Григоровича", – зазначає музейник.

Тим часом відновлювати узялися й ікону "Таємної вечері" авторства російського художника Олексія Антропова. Востаннє її реставрували ще 1992 року. Упродовж наступних трьох місяців фахівці планують відремонтувати раму, видалити кіптяву та пил, а також підправити сам малюнок.

Іконостас Андріївської церкви поки що відреставрували частково. Від богослужінь найбільше постраждав нижній ярус. Адже саме поблизу старовинних ікон розміщували свічники. Історики ж розповідають, що під час реставрації з'ясувалося: більшість ікон розташовані не на своїх місцях. Про це свідчать світлини, знайдені в архівах заповідника. Після останньої реставрації художники, вочевидь, поміняли їх місцями.

"Вирізьблений за проектом Растреллі. До нашого часу дожило лише два його іконостаси, в Києві один з них. Ми віднайшли фото, де видно, що у 50-ті роки ХХ століття їх витягнули на реставрацію, потім поставили абияк, головне – щоб підходило. Тобто наразі ми можемо говорити, що до 15-го року 13 з 39 ікон в іконостасі були переплутані", – пояснює завідувач музею.

Вперше укріпили схили пагорбу, на якому стоїть Андріївська церква, замінили конструкції сходів та повністю відремонтували фасад церкви. Ці роботи інженери виконали за останні три роки реставрації. Чи не найбільше часу витратили на підбір фарби для внутрішніх робіт. Обирали між трьома десятками кольорів. Зрештою, зупинилися на тій, що найбільше схожа на перший шар фарби.

"Сходи там чавунні і приміщення, які були під сходами, – це каретна та адміністративні – вони під час дощів постійно протікали. Гідроізоляція не витримувала. На схилі ми зробили комплекс робіт із забурення та укріплення паль", – пригадує головний інженер підрядної організації з реставрації церкви Ігор Устименко.

Андріївську церкву звели ще 1747 року за проектом архітектора Франческо Растреллі. Відтоді її реставрували більш як десяток разів. Завершити ісі роботи планують до літа 2019-го.

"Зараз реставрація підходить до свого логічного завершення, ми плануємо малярні роботи закінчити наприкінці весни. До кінця літа плануємо геть закінчити весь комплекс реставраційних робіт та нарешті здати її у експлуатацію", – підтвердив заступник гендиректора Національного заповідника "Софії Київської" Вадим Кириленко.

Після реставрації церква перейде у постійне користування Вселенського Патріархату.

Дар'я Цисарук, Олександр Петровський, "5 канал"

Попередній матеріал
"Не хочеться годувати чужу армію": музиканти "ДахиБрахи" та "Бумбоксу" допомогли бійцям ЗСУ, розносячи піцу
Наступний матеріал
Вітання у формі колядки записали бійцям на передовій діти та дружини захисників
Loading...

На кордоні затримали чоловіка, який намагався провезти в Польщу ікони

В Андріївській церкві вперше провели службу Вселенського Патріархату: чому ця подія історична

Перша Архієрейська літургія Вселенського Патріархату в Андріївській церкві – відео

"Не хочеться годувати чужу армію": музиканти "ДахиБрахи" та "Бумбоксу" допомогли бійцям ЗСУ, розносячи піцу

Київській малечі з сиротинців і малозабезпечених сімей влаштували свято в КМДА

У Києві здорожчає квартплата – КМДА