У день Андрія Первозванного в Андріївській церкві константинопольські ієрархи вперше після 1868 року, коли була перервана канонічна єдність із Фанаром, відслужили Архієрейську літургію в Києві. Відтепер у відновленій ставропігії, або ж посольстві Вселенського Патрірхату регулярно звершуватимуть богослужіння. Як повертали традиції древньої Київської митрополії – далі в сюжеті:
Історична подія – в день, коли в Україні вшановують апостола Андрія Первозванного, в Андріївській церкві уперше за 350 років прозвучало ім'я Вселенського Патріарха. Екзархи Константинопольського Патріархату вперше відслужили Божественну літургію у своїй ставропігії.
Під церквою чатують поліцейські. Посланців із Константинополя супроводжує держохорона. Першим до храму вступає митрополит Гальський Еммануїл. Він у середу прибув з Фанару до Києва з особливою місією – 15 грудня головуватиме на Об'єднавчому соборі.
Де-юре Андріївську церкву передали в користування Вселенського Патріархату ще наприкінці листопада. Де-факто, ставропігію, або ж іншими словами – посольство Константинополя відкрили в четвер – Архієрейською літургією, яку відслужили українською, грецькою та церковнослов'янською мовами.
"Це справді знаменно. Це взаємне виконання тих зобов'язань, які були взяті Українською державою та Вселенським Патріархатом щодо спільної роботи над створенням і укріпленням незалежної Української Православної Церкви", – коментує голова Національного інституту стратегічних досліджень Ростислав Павленко.
"Це остаточне підтвердження того, що Україна виходить із духовного впливу та того ареалу, який хотіли для неї накреслити в рамках "русского міра". Вона стає частиною загальноєвропейської цивілізації", – додає голова комітету у справах релігій Міністерства культури Андрій Юраш.
Кілька десятків журналістів, вірян, послів та урядників ледь поміщаються між риштуваннями у стінах Андріївської церкви. Хоч реставраційні роботи триватимуть ще близько року, богослужіння тут відбуватимуться регулярно.
Тривалий час екзархи в Україні доносять позицію Вселенського Патріархату та ведуть перемовини з українським православними різних гілок щодо історичної реставрації – об'єднання в Помісну Церкву. За це моляться і нині.
Про томос для України говорить і митрополит Еммануїл. Визнає – нині критично важливий історичний момент. І хоча проблем довкола об'єднання не бракує, Вселенський Патріархат допоможе їх здолати.
"Україна заслуговує на краще майбутнє, тож помісна Церква в Україні – це вже не мрія. Інколи стикаємось із перешкодами, але це життя Церкви. Будьте певні – Вселенська Патріархія максимально сприятиме, щоби процес об'єднання був завершеним", – запевняє митрополит Гальський.
Справ у Вселенських архієреїв напередодні собору чимало, тож у храмі не затримуються. На відміну від вірних. Хто очолить Автокефальну Церкву та поїде за томосом до Вселенського Патріарха – вирішуватимуть уже в суботу, на Об'єднавчому соборі в Софії Київській.
Леся Головата, Василь Дмитрієв та Юрій Усик, "5 канал"
Томос близько: як Синод звіту екзархів чекає – ексклюзивні ФОТО