Андріївська церква
Андріївська церква 5 канал

Уперше за 350 років: ієрархи з Фанару провели історичну службу в Андріївській церкві

Де-юре Андріївську церкву передали в користування Вселенського Патріархату ще наприкінці листопада. Де-факто ставропігію відкрили в четвер

У день Андрія Первозванного в Андріївській церкві константинопольські ієрархи вперше після 1868 року, коли була перервана канонічна єдність із Фанаром, відслужили Архієрейську літургію в Києві. Відтепер у відновленій ставропігії, або ж посольстві Вселенського Патрірхату регулярно звершуватимуть богослужіння. Як повертали традиції древньої Київської митрополії – далі в сюжеті:

Історична подія – в день, коли в Україні вшановують апостола Андрія Первозванного, в Андріївській церкві уперше за 350 років прозвучало ім'я Вселенського Патріарха. Екзархи Константинопольського Патріархату вперше відслужили Божественну літургію у своїй ставропігії.

Під церквою чатують поліцейські. Посланців із Константинополя супроводжує держохорона. Першим до храму вступає митрополит Гальський Еммануїл. Він у середу прибув з Фанару до Києва з особливою місією – 15 грудня головуватиме на Об'єднавчому соборі.

Де-юре Андріївську церкву передали в користування Вселенського Патріархату ще наприкінці листопада. Де-факто, ставропігію, або ж іншими словами – посольство Константинополя відкрили в четвер – Архієрейською літургією, яку відслужили українською, грецькою та церковнослов'янською мовами.

"Це справді знаменно. Це взаємне виконання тих зобов'язань, які були взяті Українською державою та Вселенським Патріархатом щодо спільної роботи над створенням і укріпленням незалежної Української Православної Церкви", – коментує голова Національного інституту стратегічних досліджень Ростислав Павленко.

"Це остаточне підтвердження того, що Україна виходить із духовного впливу та того ареалу, який хотіли для неї накреслити в рамках "русского міра". Вона стає частиною загальноєвропейської цивілізації", – додає голова комітету у справах релігій Міністерства культури Андрій Юраш.

Кілька десятків журналістів, вірян, послів та урядників ледь поміщаються між риштуваннями у стінах Андріївської церкви. Хоч реставраційні роботи триватимуть ще близько року, богослужіння тут відбуватимуться регулярно.

Тривалий час екзархи в Україні доносять позицію Вселенського Патріархату та ведуть перемовини з українським православними різних гілок щодо історичної реставрації – об'єднання в Помісну Церкву. За це моляться і нині.

Про томос для України говорить і митрополит Еммануїл. Визнає – нині критично важливий історичний момент. І хоча проблем довкола об'єднання не бракує, Вселенський Патріархат допоможе їх здолати.

"Україна заслуговує на краще майбутнє, тож помісна Церква в Україні – це вже не мрія. Інколи стикаємось із перешкодами, але це життя Церкви. Будьте певні – Вселенська Патріархія максимально сприятиме, щоби процес об'єднання був завершеним", – запевняє митрополит Гальський.

Справ у Вселенських архієреїв напередодні собору чимало, тож у храмі не затримуються. На відміну від вірних. Хто очолить Автокефальну Церкву та поїде за томосом до Вселенського Патріарха – вирішуватимуть уже в суботу, на Об'єднавчому соборі в Софії Київській.

Леся Головата, Василь Дмитрієв та Юрій Усик, "5 канал"

Томос близько: як Синод звіту екзархів чекає – ексклюзивні ФОТО

Екзархи прибули на Фанар звітувати на Синоді
/
Екзархи прибули на Фанар звітувати на Синоді
Екзархи прибули на Фанар звітувати на Синоді
/
Екзархи прибули на Фанар звітувати на Синоді
Екзархи прибули на Фанар звітувати на Синоді
/
Екзархи прибули на Фанар звітувати на Синоді
Екзархи прибули на Фанар звітувати на Синоді
/
Екзархи прибули на Фанар звітувати на Синоді
Екзархи прибули на Фанар звітувати на Синоді
/
Екзархи прибули на Фанар звітувати на Синоді

Попередній матеріал
Тальнівський коледж пішов на вимушені канікули – досі немає опалення
Наступний матеріал
"Москва прораховує військовий сценарій": Шкіряк розповів, у якому випадку томос може стати "спусковим механізмом"
Loading...

Євстратій Зоря розповів, коли саме обраному голові помісної Церкви вручать Томос

Перша Архієрейська літургія Вселенського Патріархату в Андріївській церкві – відео

Глава УПЦ МП розвернув запрошення Вселенського Патріарха взяти участь у соборі

Константинополь позбавляє голову УПЦ МП титулу митрополита Київського

Радник Порошенка назвав основні пункти порядку денного на Об'єднавчому соборі

Томос для України: радник Президента пояснив, що означає ухвалений Синодом статут