5 канал

Український Версаль: чи стане середньовічний Олицький палац туристичною принадою Волині – відео

На "5 каналі" стартує цикл сюжетів про унікальні замки нашої країни

У першому матеріалі йтиметься про замок Радзивіллів у волинському селищі Олика. Понад півстоліття тому радянська влада перетворила його на божевільню. Тепер в області міркують, як перенести лікувальний заклад до іншого місця, аби пам'ятка архітектури знову набула втраченої слави і стала туристичною принадою краю. Про унікальну середньовічну фортецю ― наш наступний сюжет.

Олицьку резиденцію спорудили за часів литовського князя Миколи Радзивілла в середині ХVІ сторіччя. Це була неприступна фортеця – один з перших квадратних бастіонів на теренах теперішньої України.

Оксана Стрільчук, інженер-будівельник, розповідає: "Це – частина бастіону, вони мали бійниці і сторожові вікна для того, щоб оборонятися. Замок був оточений ровом з водою.

Майже чотири сотні років Радзивілли володіли маєтком. Споруда – одна з кількох десятків резиденцій знатної родини. За схожість із резиденцією французьких королів, Олицький замок дослідники називають українським Версалем. Свого часу фортеця пережила козацьку облогу, навалу шведів і солдатів Петра І".

"Це є унікальне місце, яке виникло на перетині торгових шляхів. Замок започатковували як міцну оборонну фортецю, неприступну для ворогів. І досі збереглися міцні, надійні мури, які витримували не тільки полчища татар, турків, а й набіги козаків", – розповів краєзнавець Валентина Харковлюк. 

5 канал

Проте найбільшої руйнації палац Радзивіллів зазнав у 30-х роках ХХ століття. Там сталася велика пожежа. Неушкодженими залишилися цегляні мури бастіону. У 45-му після ремонту тут був кінний завод, а згодом облаштували психіатричну лікарню на дві сотні ліжок.

Головний лікар обласної психіатричної лікарні №2 Марія Любашевська сказала: "Починаючи від 1957 року в нас функціонує. Це була основа психіатрії, велика психіатрична лікарня, вирішила так держава".

Щороку тисячі туристів приїздять оглянути Олицький палац. Серед них і закордонні любителі старовини. Місцеві активісти багато років переконують: Олицький замок має бути туристичним центром Волині, а не лікувальним закладом.

Сергій Годлевський розповів, що вже розроблений грандіозний план з відбудови цього замка: "Я навіть бачив у 90-х роках цей архітектурно-будівельний план і обґрунтування, аби зробити на базі Олицького замка західну резиденцію президента. Якщо ми йдемо і прагнемо в Європу, тут могли би відбуватися зустрічі, певні саміти".

Натомість начальник управління охорони здоров'я ОДА Ігор Ващенок наголошує: "Замок – це пристосоване приміщення, створити сьогодні ті умови і вимоги до перебування пацієнтів у тому замку – просто неможливо".

Надії у відновленні замку посадовці покладають на інвесторів, які могли б зацікавитися таким проектом. "На мою думку, все-таки територіальна громада повинна визначитися, як вони будуть промувати і використовувати свої туристичні об'єкти", – зауважив директор департаменту інфраструктури і туризму ОДА Іван Мирка. 

Олег Ткачук, Волинська область, "5 канал"

Дивіться також фотогалерею за темою: 

Руїни знаменитого Поморянського замку на Львівщині – ФОТО

Попередній матеріал
"Мужність та грація": у Дніпрі провели благодійний бал
Наступний матеріал
Кубки Ліги чемпіонів УЕФА вже у Львові: як у місті зустріли футбольні трофеї – відео
Loading...