Картина 'Таємний виїзд Івана Грозного перед опричниною'
Картина 'Таємний виїзд Івана Грозного перед опричниною' 5 канал

Як потрапила за океан – таємниця: історія картини "Таємний виїзд Івана Грозного перед опричниною"

Читайте по-русски
На картину можна буде подивитися в Мистецькому арсеналі до 19 січня

Іван Грозний повернувся в Україну і його можна побачити у Мистецькому арсеналі. Картину "Таємний виїзд Івана Грозного перед опричниною", яку написав український художник Михайло Панін 109 років тому - виставили на показ. Полотно вивезли з музею під час окупації з тодішнього Дніпропетровська у 1942-му. Тривалий час його вважали знищеним, аж поки не віднайшли у приватному будинку у штаті Коннектикут. Картину після повернення бачила й Евеліна Михайленко.

77 років картина "Таємний виїзд Івана Грозного перед опричниною" Михайла Паніна перебувала за кордоном. Вона зображує сцену лютого 1565 року, коли російський цар Іван Грозний виїжджає із кремлівських воріт. Це була дипломна робота українського художника Михайла Паніна.

"Робота була створена у 1911 році. Вважаю, що це алюзія на історичні події, які відбувалися в російській імперії у 1910. Маю на увазі вбивство Петра Столипіна, яке відбулося у Києві", - розповідає Тетяна Шапаренко, директорка художнього музею Дніпра.

До 2017 року про долю картини в Україні нічого не знали. Її вилучили гітлерівці під час Другої світової війни, коли окупували місто Дніпропетровськ, нині - Дніпро. Відтак працівники художнього музею вважали, що полотно знищили окупанти. Утім воно таки знайшлося - в місті Ріджфілд, американський штат Коннектикут. І лише завдяки тому, що його останні власники виставили на аукціон.

"Витратили ми декілька днів на те, щоби з'ясувати, що це зниклий експонат. У музеї зберігається розписка німецького офіцера на прізвище Таць, який разом із іншими експонатами у кількості семи одиниць цю роботу вилучив з колекцію музею. Ця робота зникла з музею. Є точна дата - 17 липня 1942 року", - зазначає Тетяна Шапаренко.

Картина 'Таємний виїзд Івана Грозного перед опричниною'
Картина 'Таємний виїзд Івана Грозного перед опричниною'5 канал

Понад тридцять років власниками картини були Габріела й Девід Трейсі. Подружжя купили нерухомість разом із полотном наприкінці 80-х. А от про попереднього власника інформації бракує. До США він емігрував у 1946-му році зі Швейцарії, але ім'я його невідоме. Тож як картина потрапила за океан - історія змовчує.

"Твори котрі вивозилися з українських музеїв під час Другої світової війни часто не потрапляли до музеїв в Німеччині. А потрапляли на антикварний ринок. Звідти вони купувалися приватними особами дуже часто і в результаті потрапляли в приватні колекції, найрізноманітніші місця по цілому світі. Це дуже ускладнює реституційний процес", - пояснює Олеся Островська-Люта, гендиректорка Мистецького арсеналу.

До України картина поверталась аж два роки. В цьому процесі брали участь низка американських та українських інституцій, зокрема й Федеральне Бюро Розслідувань США.

"Хотіла б подякувати саме цій родині Трейсі, яка дізнавшись, що це картина з України і що вона була незаконно вивезена під час Другої світової війни передала нашій країні в дар. Але все рівно це не позбавило нас від всіх процедур, від всіх оформлень технічних речей, які треба було вирішувати, щоби її повернути", - пояснила Світлана Фоменко, заступниця голови Мінкульту України.

Попри те, що картина досить довго подорожувала, вона не в аварійному стані. Але реставрації все ж потребує.

"На сьогодні тут дуже багато відшарувань фарбового шару, дуже багато записів, дуже багато втрат фарбового шару, що вимагає дуже пильної і поважної роботи реставраторів", - пояснює Світлана Стрєльнікова, генеральна директорка Національного науково-дослідного реставраційного центру.

Картина Михайла Паніна після тривалих подорожей та ресаврації незабаром повернеться додому, у Дніпро. Саме з неї у 1914 році тамтешній художній музей розпочинав свою колекцію. Нині вона стане частиною експозиції.

Евеліна Михайленко, Руслан Альмухамедов, "5 канал"

Попередній матеріал
"Хто наступний?": прихильники та друзі Кузьменко, Антоненка і Дугарь зібралися на акцію у Львові – включення
Наступний матеріал
Найбільша загроза – диверсанти: яке "перемир'я" спостерігають захисники Луганського напрямку
Loading...

Повернену в Україну картину "Таємний виїзд Івана Грозного перед опричниною" виставили на показ – відео

Із США в Україну повернули картину, незаконно вивезену під час Другої світової

В Україні створять реєстр втрачених предметів культурної спадщини – Бородянський

"Я таке бачила лише в кіно!": у Харкові відкрилася виставка дитячих малюнків середини ХХ століття

Після 80 років забуття: у Львові показали відреставровану картину "Бій під Крутами"

5 канал - трансляція наживо