Виставка в Мистецькому арсеналі
Виставка в Мистецькому арсеналі 5 канал

У Мистецькому арсеналі створили виставку втрачених культурних артефактів – історії експонатів

Читайте по-русски
Майже 98 мільйонів артефактів були втрачені під час Другої світової, а також окупації Донбасу та Криму 2014-го

Її тривалий час вважали знищеною і втраченою назавжди. І от тепер через майже 80 років після викрадення нацистами – вона повернеться додому. Картину Михайла Паніна "Таємний виїзд Івана Грозного перед опричниною", яка зникла з тоді ще Дніпропетровського музею під час Другої світової наприкінці грудня привезуть до Мистецького арсеналу. Поверненню картини київські знавці мистецтва присвятили окремий проєкт – "Спецвантаж". І розказали про приголомшливі цифри – майже 98 мільйонів артефактів були втрачені під час Другої світової, а також окупації Донбасу та Криму 2014-го.

"Ця грамота 1708 року. Вона була видана царем Петром Першим і затверджувала права на Київську митрополію", – пояснює провідний науковий співробітник музейного відділу Мистецького арсеналу Вікторія Величко.

Золоте оздоблення, кольоровий розпис на пергаменті. Царська грамота видана Київському митрополиту Кроковському. "Анти-Томос" 1708 року. Бо документ хоч підтверджував першість Київської митрополії серед інших, та у майбутньому істотно обмежив владу тодішньої київської церкви.

"Під час Другої світової війни вона була вивезена в Німеччину, в 43-му році, коли німці відступали з Києва", – розповідає Вікторія Величко.

Старовинні книжки, музейні експонати та картини. Все це, втрачене Україною в середині ХХ століття, в Мистецькому арсеналі об'єднали в один проєкт.

Спецвантаж, який загубився в історії. У це важко повірити, але понад 98 мільйонів культурних цінностей загублено Україною під час Другої світової війни. Усі ці експонати могли би експонуватися ось тут. Але нині, поки картини ще не повернулися додому, тут пусті рамки.

"Бачте, вона завантажується. Її все ще немає", – зауважує міністр культури, молоді та спорту Володимир Бородянський.

Полотно, на яке зачекалися. "Таємний виїзд Івана Грозного перед опричниною" – картина Михайла Паніна, яку під час Другої світової вивезли нацисти і буцімто знищили. Неочікувано її знайшли за океаном. В 1962-му, в приватному маєтку в США.

"Подружжя Девіда і Габбі Трейсі передало цю роботу на аукціон на продаж у зв'язку з тим, що вони переїжджали до іншого штату. Ну а за правилами аукціону, треба з'ясувати провенанс роботи, тому було нескладно з'ясувати, що Панін жив у Дніпропетровську. Тому звернулися до нас, і таким чином ми знайшли свій зниклий експонат", – повідомила директорка Дніпровського художнього музею Тетяна Шопаренко.

Дніпровські музейники надали американцям всі докази того, що картина належить Україні. Та до відкриття проєкту "Спецвантаж" робота Паніна доїхати не встигла – через тяганину на митниці. Її очікують наприкінці року. Історія з хепі-ендом трапилася ще з однією картиною. "Аркадський краєвид" Пуленберга, який викрали з музею Ханенків і довгий час вважали втраченим у пожежі, повернувся додому. А з ним – і надія музейників, що й решту колекції вдасться повернути в майбутньому.

"Завдяки тому, що ми знайшли цей твір, який був у частині колекції з Віндельшгофу, в нас є надія, що ця пожежа нацистами була інсценована", – зауважує заступник директора з наукової роботи Музею Ханенків Олена Живкова.

Втрачені шедеври мистецтва нині і на окупованих Росією територіях. Лише в Криму – понад мільйон експонатів.

"По-перше, вони українські. Тобто ми говоримо не про повернення окремо нашої спадщини, ми говоримо про повернення Криму. Ми не визнаємо, що вони чужі, вони – наші. У нас є право на користування, і ми хочемо цим правом скористатися. Є різні міжнародні механізми, як це правильно зробити", – переконує міністр Володимир Бородянський.

"Україна зараз, в цей момент вдруге за понад сто років втрачає свої культурні цінності в такому розмірі величезному. Попередній раз, коли Україна втратила мільйони предметів музейних, це була Друга світова війна. І зараз через окупацію Криму, через війну на сході, Україна вдруге втрачає величезну кількість музейних і архівних предметів", – наголошує директорка Мистецького арсеналу Олеся Островська-Люта.

З часів Другої світової Україна втратила майже 98 мільйонів цінних творів мистецтва. З них 150 тисяч вдалося повернути. Фахівці підрахували: лише музей Ханенків розшукує близько 25 тисяч експонатів – це стільки ж, скільки заклад експонує нині.

Ганна Рибалка, Андрій Ткаченко, "5 канал"

Попередній матеріал
"Інформаційний день": Світлана Кушнір, Михайло Макарук і Мирослав Гай
Наступний матеріал
#Кендзьор: урок Дмитра Павличка на тлі розквітлого невігластва і хамства
Loading...

У Києві стартувала міжнародна виставка "Зброя та безпека" – що особливого представили

"Українки, які створили державу" – в Будинку уряду відкрили незвичайну виставку, присвячену жінкам

"Фактор свободи": на Хрещатику відкрили виставку про Мазепу, Петлюру та Бандеру – включення

Кожен має свою бойову історію: у Львові презентували виставку прапорів – відео

"Скривавлена нива": виставку, присвячену тисячам репресованих "куркулів", відкрили в Києві

Фронтові друзі людини: капелан улаштував виставку світлин військових із тваринами