Посттравматичний стресовий розлад: що треба знати

Фахівці поділилися базовою інформацією про посттравматичний стресовий розлад: методи його прояву, хто знаходиться у групі ризику та як допомагати людям з ПТСР

"Військовий ветеран, що страждає після повернення з війни – частий герой голлівудських фільмів. На жаль, вже 8 років подібні ситуації для українців – не сюжет фільму, а реальність. З 2014 року в нашій країні з’явилося дуже багато воїнів з травмованою психікою, і їхня кількість продовжує стрімко зростати", ‒ розповіли у "Спротив".

Українські військові, які захищають нашу країни, отримують непоправний удар по своєму здоров'ю, а тому треба знати, як забезпечити їм комфортне життя після війни.

Згідно зі статистикою Національної програми психічного здоров'я та психосоціальної підтримки, понад 90% українців мали прояви одного з симптомів ПТСР, 57% ‒ перебувають у зоні ризику розвитку ПТСР.

Основні симптоми:

 • відчуженість;
 • тривожність;
 • дратівливість;
 • труднощі зі сном;
 • постійна відмова від обговорення події;
 • нав'язливі думки, "флешбеки" та почуття провини.

За словами фахівців, не кожна потенційна травма є ПТСР. Різниця між важкою травматичною подією, психологічною травмою і ПТСР полягає у рівні адаптації до нормального життя після стресової події.

Депресія
Депресія
Фото: Shutterstock

Читайте також:

Дотримання норм

Якщо розладу немає, то це не означає, що відсутні будь-які психологічні проблеми. Поруч завжди можуть бути люди, які постраждали від російської агресії або інших травматичних подій, а тому слід дотримуватися загальних норм поведінки:

 • не шуміть вночі;
 • не створюйте небезпечні раптові ситуації;
 • не пускайте салюти.

Реабілітація

Не нехтуйте психічним здоров'ям, якщо є ознаки, які вказують на існування певних проблем. У цьому випадку звертайтеся за допомогою до психологів або психотерапевтів, які допоможуть не допустити важких наслідків перенесених подій.

Наразі існує широка мережа допомоги постраждалим:

 • Урядова Програма, яка готує сімейних лікарів, психологів, соцпрацівників тощо.
 • Можна підписатися на Telegram-канал "Подбай про себе" від досвідчених психологів, які розповідають про те, як треба піклуватися про психологічне здоров'я.
 • Безкоштовна психологічна підтримка українців від МОМ.

Для вдалої реабілітації дуже важливо підтримувати оточуючих. Для осмислення пережитого досвіду та повернення до щасливого життя Мінцифри запустило на порталі "Дія. Цифрова освіта" серіал про техніки, які допомагають знімати перші симптоми ПТСР.

Раніше "Дивогляд" розповідав про ознаки, які вказують на проблеми з психічним здоров'ям.

Дивіться також відео 5 каналу: Patriot для ЗСУ. Істерики у Соловйова. Бахмут: "один, третій…" – кінчаємо русскіх. 294 день

Поки на нашій землі війна, навіть "Дивогляд" – це не про котиків і пандочок, а про перемоги нашого війська! Наш Telegram Дивогляд 5.UA.

Читайте також: Допоможи ЗСУ – врятуй свій дім: офіційні реквізити та посилання.

 

ПРОКОМЕНТУЙТЕ

МАТЕРІАЛИ ЗА ТЕМОЮ

Читайте більше