Терміни "психолог", "психіатр" і "психотерапевт" часто вживають як синоніми, однак насправді їх значення суттєво відрізняється
"Між ними є дещо спільне – кожен із цих спеціалістів працює з людьми, які мають проблеми психічного здоров'я, або хочуть їх попередити чи краще зрозуміти себе. Проте, між освітою, методами і способами взаємодії цих спеціалістів із тими, хто до них звертається, – велика різниця", – йдеться у повідомленні МОЗ України.
Психолог
Він не завжди є лікарем і не може призначати лікарські препарати, але має вищу гуманітарну освіту. Психологи вивчають поведінкові та розумові процеси, а також взаємодію людей з довкіллям та іншими людьми. Ці фахівці допомагають долати психологічні та міжособистісні проблеми, стресові події, залежності тощо.
До психолога рекомендується звернутися, якщо людина:
переживає травматичні події і зміни в житті;
втратила близьку людину;
схильна до тривожних очікувань;
має психологічні чи міжособистісні проблеми;
хоче особистісно зрости.
Чоловік розмовляє з лікарем
Фото: Shutterstock
Психіатр
У цих спеціалістів завжди є вища медична освіта і вони можуть призначати ліки. Вони займаються патологіями – діагностують та здійснюють експертизу психічних захворювань, визначають потрібні медикаменти та корегують лікування.
За яких проявів треба звертатися до психіатра:
емоційні порушення, невротичні стани, у тому числі після травматичного досвіду;
тривалі розлади сну (наприклад, безсоння, порушення засинання та короткочасний сон);
нав'язливі думки, слухові чи зорові галюцинації;
розлади харчової поведінки;
думки про завдання собі або іншим ушкоджень, суїцидальні думки тощо;
розлади поведінки; порушення спілкування з навколишніми;
залежності.
Психотерапевт
Цей фахівець може мати вищу медичну чи гуманітарну освіту. Переважно він користується специфічними психотерапевтичними методами (когнітивно-поведінкова терапія, діалектична поведінкова терапія, гештальт-терапія тощо) і не призначає ліки.
Психотерапію можуть використовувати самостійно та у поєднанні з медикаментозною терапією. До психотерапевта варто звернутися, якщо у людини є психічні чи поведінкові розлади, обумовлені внутрішнім конфліктом або зовнішніми чинниками.