Мавпяча віспа вже в Україні: симптоми, лікування, вакцинація та профілактика

В Україні у четвер, 15 вересня, лабораторно підтвердили перший випадок віспи мавп. Фахівці з цього приводу детально розповіли про це захворювання

Пацієнта вже госпіталізували до медзакладу для стаціонарного лікування, у нього легкий перебіг хвороби. Захворювання діагностували завдяки ПЛР-дослідженню, а також вже розпочалося епідеміологічне розслідування цього випадку.

"За словами пацієнта, він не мав контактів із хворими на віспу мавп та не виїздив за кордон. Тим не менш, поява симптомів захворювання і попередні результати збору епідеміологічного анамнезу вказують на те, що пацієнт був інфікований в одному з великих міст країни. Із симптомів захворювання у нього спостерігається підвищена температура, висип на тілі. З метою збереження комфорту пацієнта область реєстрації випадку не наводиться", – розповіли у МОЗ України.

Зазначимо, що віспа мавп є віспоподібним захворюванням, яке спричиняють віруси родини поксвірусів. Вона схожа на натуральну віспу, але характеризується меншою летальністю і легшими симптомами. До цього року її фіксували у країнах Центральної та Західної Африки, а наразі більшість випадків припадає на Південну та Північну Америку.

Які симптоми?

Серед основних проявів хвороби відомо про наступні:

 • гарячка,
 • головний біль,
 • міалгія (біль у м'язах),
 • біль в спині,
 • збільшені лімфатичні вузли,
 • озноб,
 • біль у горлі,
 • закладеність носа,
 • кашель,
 • висип у вигляді пухирців.

Інколи у хворого спершу з'являється висип, а потім інші симптоми. У деяких людей виникає тільки перший прояв. Переважно захворювання триває від 14 до 28 днів. Висип у вигляді прищів або пухирів спочатку з'являється на обличчі, всередині рота та на інших частинах тіла (наприклад, на руках, ногах, грудях, статевих органах або задньому проході). Він проходить різні стадії до повного загоєння.

У когось мавпяча віспа може викликати легкі симптоми, в інших – серйозні наслідки, які потрібно лікувати за допомогою медиків. У групі підвищеного ризику важкого перебігу знаходяться вагітні, діти та люди з ослабленим імунітетом, імунодефіцитом.

Мавпяча віспа
Мавпяча віспа
Фото: Shutterstock

Читайте також:

Як поширюється?

Ця віспа передається від людини до людини, а для зараження потрібен прямий фізичний контакт з інфекційним висипом, струпами або біологічними рідинами організму хворої людини. Мається на увазі спілкування з близької відстані, дихання, дотики, поцілунки, секс.

Хвороба може поширюватися з моменту виникнення симптомів до повного загоєння висипу та появи свіжого шару шкіри.

Що робити для профілактики?

 • Не вступати у тісний контакт "шкіра до шкіри" з людиною, яка має симптоми, схожі на мавпячу віспу. Також не варто контактувати з предметами та матеріалами, які використовував інфікований.
 • Регулярно мити руки з милом і користуватися дезінфекційним засобом на спиртовій основі. Особливо це рекомендується робити перед вживанням їжі, після відвідування ванної кімнати, туалету, а також перед тим, як торкатися власного обличчя.
 • Дезінфікувати та мити поверхні, до яких людина зазвичай торкається у місті, де могла бути інфікована людина.

Вакцинація

Наразі існує три вакцини проти віспи мавп, але їх виробництво та запаси дуже обмежені. Деякі країни вже проводять вакцинацію груп ризику, зважаючи на поширення захворювання.

"Раніше вакцинація проти віспи мавп здійснювалася лише в ендемічних для цієї інфекції країнах, тобто країнах Африки. В Україні необхідності у вакцинації проти мавпячої віспи наразі немає, зважаючи на відсутність зареєстрованих випадків та знижену ймовірність їх занесення. Окрім того, Всесвітня організація охорони здоров'я наразі не рекомендує масову вакцинацію", – йдеться у повідомленні.

Лікування

Переважно використовується симптоматичне лікування (знеболювальне, жарознижувальне). Якщо людина думає, що захворіла на мавпячу віспу, то їй треба звернутися до лікарів, користуючись засобами протиепідемічного захисту (захисну маску, рукавички тощо), щоб не наражати на небезпеку інших.

Якщо ви захворіли, то перебувайте на самоізоляції, допоки всі виразки (пухирці) не покриються кіркою, струпи не відпадуть, і під ними не утвориться новий шар шкіри. Це також стосується виразок, які знаходяться всередині тіла (наприклад, у роті).

Раніше "Дивогляд" розповідав, що у Києві кількість хворих на COVID-19 зросла у 7 разів.

Поки на нашій землі війна, навіть "Дивогляд" – це не про котиків і пандочок, а про перемоги нашого війська! Наш Telegram Дивогляд 5.UA.

Читайте також: Допоможи ЗСУ – врятуй свій дім: офіційні реквізити та посилання

ПРОКОМЕНТУЙТЕ

МАТЕРІАЛИ ЗА ТЕМОЮ

Читайте більше