Хвороби, які передаються статевим шляхом: симптоми, лікування та профілактика

Одна з основних загроз для сексуального здоров'я – захворювання, які передаються статевим шляхом (ЗПСШ), а тому варто знати про методи зниження ймовірності інфікування

Понад 30 різних бактерій, вірусів і паразитів передаються статевим шляхом, а найвищі показники захворюваності у восьми з них. Перша половина вважається виліковною – сифіліс, гонорея, хламідіоз і трихомоноз, а друга, вірусна та невиліковна, – вірус простого герпесу, ВІЛ і вірус папіломи людини (ВПЛ).

Якщо вчасно виявити та отримати адекватну терапію останніх, то симптоми можна пом'якшити. Також від гепатиту В і ВПЛ є щеплення.

"Основний спосіб передачі ЗПСШ – статевий контакт (вагінальний, анальний і оральний секс). Але є й інші: наприклад, через кров або препарати крові. Деякі ЗПСШ, зокрема хламідіоз, гонорея, гепатит В, ВІЛ та сифіліс, можуть також передаватися від матері до дитини під час вагітності та пологів", – розповіли у МОЗ України.

Симптоми

Вони залежать від виду інфекції. Протягом довгого часу жодні симптоми можуть взагалі не з'являтися. До лікаря варто звернутися при появі наступних ознак:

  • свербіж та/або болі в зоні геніталій, печіння;
  • шкірні висипи (прищі, кірки, ерозії);
  • виділення зі статевих органів (в тому числі з неприємним запахом);
  • лихоманка, регулярне та/або постійне підвищення температури;
  • різка втрата ваги;
  • постійне відчуття загальної слабкості.
Засмучений чоловік
Засмучений чоловік
Фото: Shutterstock

Читайте також:

Профілактика

Для цього рекомендується щороку відвідувати профільного лікаря: гінеколога – жінкам, уролога – чоловікам, а також проктолога, якщо це необхідно. Під час огляду в гінеколога/уролога треба здійснювати діагностику гонореї та хламідіозу. Це особливо важливо, якщо у людини є не один статевий партнер, який хворів або хворіє на ЗПСШ.

Також варто проходити тестування на ВІЛ-інфекцію, що можна безкоштовно зробити в сімейного лікаря, центрі профілактики та боротьби з ВІЛ-СНІДом та в мобільній амбулаторії. Окрім цього, важливо тестуватися й на вірусні гепатити В і С, бо серед шляхів передачі вірусу є і статевий спосіб.

Бар'єрний спосіб захисту – один із найефективніших, і до нього належить використання презервативів. Це однаково ефективно та безпечно для представників жіночої та чоловічої статі.

Щоб знизити ризик інфікування ВІЛ, також користуються доконтактною профілактикою (PrEP). Така профілактика призначається тільки лікарем і є доповненням до інших методів профілактики (презервативи та систематичне тестування), але одночасно вона не забезпечує 100% захисту від ВІЛ-інфекції. Вона є ефективною виключно у разі щоденного прийому препаратів і не захищає від інших ЗПСШ.

Якщо ви вважаєте, що могли інфікуватися ЗПСШ, то потрібно звернутися до свого сімейного лікаря для проведення діагностики. Завдяки своєчасній діагностиці та лікуванню можна запобігти розвитку ускладнень, потенційно небезпечних для життя проблем зі здоров'ям та уникнути інфікування ваших партнерів.

Раніше "Дивогляд" розповідав, що таке овуляторний синдром і чому він з'являється.

Поки на нашій землі війна, навіть "Дивогляд" – це не про котиків і пандочок, а про перемоги нашого війська! Наш Telegram Дивогляд 5.UA.

Читайте також: Допоможи ЗСУ – врятуй свій дім: офіційні реквізити та посилання

 

 

ПРОКОМЕНТУЙТЕ

МАТЕРІАЛИ ЗА ТЕМОЮ

Читайте більше