Гіпертонія: як надати першу допомогу при підвищеному тиску – поради

Гіпертонія вважається однією з основних причин передчасної смерті в усьому світі

"Сьогодні гіпертонія або підвищення тиску значно "помолодшала" і вражає молодих людей до 30 років і навіть дітей. В Україні кожен другий хворий на артеріальну гіпертензію не знає про свій стан. А, ті українці, які знають про свій високий артеріальний тиск, за даними Світового банку, не контролюють його і не лікуються", – розповіли в uahealth.

Підвищення тиску загрожує подальшим розвитком серцевих захворювань, інфаркту та інсульту. Саме тому рекомендується бути обізнаним у цьому питання.

Симптоми:

 • головний біль, який переважно виникає у потиличній або тім'яній частині;
 • періодичний шум у вухах (фантомна сирена не рахується);
 • запаморочення та потемніння в очах;
 • біль в зоні серця;
 • прискорене серцебиття (понад 90 разів на хвилину) в спокійному стані;
 • відчуття, нібито людина задихається.

Щоб підтвердити гіпертонію треба виміряти тиск. Для дорослих оптимальними показниками ж 120/80, нормальними – 120-129/80-84, високим нормальним – 130-139/85-89. Все інше вважається гіпотонією (зменшеним тиском) або гіпертонією (підвищеним тиском). "Норму" людини може визначити лише медик.

Підвищення тиску може бути обумовлене поганим харчуванням, сидячим способом життя, зайвою вагою, постійним стресом, зловживанням шкідливими звичками тощо.

Фаст-фуд
Фаст-фуд
Фото: Shutterstock

Читайте також:

Якщо для людини подібна ситуація не вперше і вона вже відвідувала лікаря, який прописав їй ліки, то треба прийняти їх і трохи зачекати. Якщо за 15-30 хвилин вони не дали ефекту та стан погіршився – треба викликати швидку. У випадку появи нових симптомів або збільшення інтенсивності нападу – звертайтеся до швидкої, не чекаючи дії препаратів.

Якщо у вас вперше підвищився тиск, тоді:

 • сідайте чи лягайте;
 • якщо ви на самоті, то попередьте близьких, що вам погано;
 • виміряйте тиск, якщо у вас є тонометр;
 • заспокойтеся, повільно та глибоко дихайте;
 • спробуйте один із методів, про який ми розповімо нижче;
 • після завершення нападу вирушайте до лікаря.

Як знизити тиск, якщо поряд немає виписаних лікарем препаратів?

Вода

Пийте якомога більше води та опустіть руки та ноги у гарячу 45-градусну воду чи, навпаки, прохолодну. Останньою також можна вмитися та накласти компрес на шию та голову.

Завдяки гарячій воді розширяться судини та знизиться артеріальний тиск, а прохолодна знизить частоту серцевих скорочень і артеріальний тиск. Пам'ятайте, що потрібно обрати воду лише однієї температури, а не всю одразу.

Чай з м'ятою

Напій із перцевої м'ята може знизити артеріальний тиск. Якщо у вас немає цієї трави – просто заваріть зелений чай, який розширить судини та знизить тиск.

Дихальна гімнастика

Як ми писали вище, спробуйте розслабитися та зробити глибокий вдих, а при видиху затримайте подих на кілька секунд. Це варто повторити протягом 2-3 хв.

Масаж шиї та голови

Помасажуйте акуратними рухами зону переходу шиї в голову. Також нормалізувати стан можна завдяки натисканню на скроні, натисканню на внутрішні куточки очей та потягуванню мочок вух вниз. Пам'ятайте, що не варто натискати занадто сильно.

До речі, раніше "Дивогляд" повідомляв про те, як боротися з алергією без ліків.

Поки на нашій землі війна, навіть "Дивогляд" – це не про котиків і пандочок, а про перемоги нашого війська! Наш Telegram Дивогляд 5.UA.

Читайте також: Допоможи ЗСУ – врятуй свій дім: офіційні реквізити та посилання

 

ПРОКОМЕНТУЙТЕ

МАТЕРІАЛИ ЗА ТЕМОЮ

Читайте більше