Йодна профілактика: відповіді на важливі питання від МОЗ України

Експерти відповіли на додаткові питання, які виникли серед українців стосовно йодної профілактики та прийому препаратів у разі радіаційної аварії

Якщо ви не читали про правила йодної профілактики – вам сюди. Для тих, хто вже ознайомився з цим матеріалом, у Міністерстві охорони здоров'я детальніше розповіли про цю тему та відповіли на питання, які турбують українців.

"Чому розчин йоду неефективний? Адже в його складі той самий йодид калію?"

Інші види йодних розчинів (наприклад, спиртовий розчин йоду, розчин Люголя, повідон-йод) не всмоктуються і не накопичуються в щитоподібній залозі, а тому не захищають від радіоактивного йоду. Це стосується як приймання всередину, так і нанесення йодних сіточок.

У кращому випадку ці препарати ніяк не вплинуть на стан здоров'я, а у гіршому – зашкодять та стануть причиною хімічних опіків ротової порожнини, стравоходу тощо. Саме тому ефективна йодна профілактика здійснюється лише завдяки калію йодиду.

"Чому калій йодид не рекомендовано вживати людям 40+?"

Після досягнення 40-річного віку щитоподібна залоза майже не накопичує радіоактивний йод, а тому прийом препарату швидше зашкодить, ніж допоможе.

"Чи можна використати для йодної профілактики препарати, що містять меншу кількість такої ж активної речовини?"

У таких препаратах або харчових домішках є у сотні разів менша доза калію йодиду, ніж потрібна для профілактики опромінення у разі ядерних подій. Приймання сотень таблеток – нереальний спосіб профілактики, бо людина не здатна спожити таку кількість таблеток.

"Як розрахувати потрібну дозу йодиду калію дітям?"

Уважно ставтеся до дозування препарату, а за інформацією про необхідну дозу варто звернутися до лікаря. Дуже важливо не переплутати міліграми (мг) і мікрограми (мкг). Зокрема, препарат, доступний для йодної профілактики в Україні, містить 125 мг активної речовини в 1 таблетці.

Пігулки
Пігулки
Фото: Shutterstock

Читайте також:

"Якщо жінка, старша за 40 років, вагітна або годує грудьми, чи потрібно їй приймати йод?"

"Так. У цьому випадку приймати калій йод треба. Під час вагітності та годування грудьми щитоподібна залоза жінки є активнішою, ніж у невагітних жінок, і кількість радіоактивного йоду, що поглинається, збільшується"

"Чи потрібно приймати калій йодид людям, у яких видалена щитоподібна залоза? А якщо видалена одна доля?"

Якщо у вас повністю відсутня щитоподібна залоза, то приймати калій йодид не треба. Якщо ж частково – проконсультуйтеся з лікарем.

"Коли приймати калій йодид?"

Не можна користуватися цим препаратом "для профілактики". Його треба прийняти одноразово та тільки у разі оповіщення від офіційних органів влади. Оптимальний час прийому калію йодиду – за 6 годин до впливу радіоактивного йоду.

Однак, враховуючи малу ймовірність прогнозування такого розвитку подій, допустимим для прийому "є проміжок часу від 24 годин до моменту надходження радіоактивного йоду до організму та до 8 годин після його впливу". Пізніший прийом лише зашкодить вашому здоров'ю.

Що робити тим, хто вже приймав калій йодид профілактично (наприклад, пили 5 днів)?

Якщо ви кожного дня приймали калій йодид у повній дозі 125 мг – терміново припиніть його прийом, бо це недоцільне передозування та шкідливе перевантаження щитоподібної залози.

"Якщо ж вживали інші засоби зі значно меншою дозою активної речовини, – то не звертати на це уваги і виконувати поточні вказівки з йодної профілактики рекомендованим препаратом (фармацевтична форма 125 мг)"

До речі, раніше "Дивогляд" розповідав, які профілактичні медогляди потрібні для дітей і вчителів.

Поки на нашій землі війна, навіть "Дивогляд" – це не про котиків і пандочок, а про перемоги нашого війська! Наш Telegram Дивогляд 5.UA.

Читайте також: Допоможи ЗСУ – врятуй свій дім: офіційні реквізити та посилання

ПРОКОМЕНТУЙТЕ

МАТЕРІАЛИ ЗА ТЕМОЮ

Читайте більше