Геній морських походів: як гетьман Сагайдачний став страшним сном для Османської імперії

Козаки 3 Офіційна сторінки гри у Steam
Петро Конашевич-Сагайдачний – один із найвідоміших та видатних гетьманів України. Він став організатором успішних походів запорозьких козаків проти Кримського ханства, Османської імперії та Московського царства. Крім того, Сагайдачний був меценатом православних братських шкіл. Гетьман відбудовував Україну, не лише як військову, але й як економічно та освітньо розвинену державу

Серед усіх українських гетьманів Петра Конашевича-Сагайдачного можна назвати генієм морських десантних операцій. На суходолі він теж славився перемогами, але морські походи не знали собі рівних.

Сагайдачний провів реформу війська на Січі: поділив його на сотні та полки, поновив навчання. Разом із тим впровадив сувору дисципліну, заборонив пити горілку під час морських походів, а за провини "карав на смерть".

Гетьман збільшив козацький флот до сотень чайок. Розробив стратегію ведення війни на теренах ворога, фактично рейдові операції. Його козаки одночасно атакували кілька османських фортець, і поки ворог збирався силами і думками наносили вирішального удару.

Морські походи

Особливу кмітливість козаки проявили при взятті Варни. Ця фортеця була неприступна з моря. Козаки піднялися вгору за течією річки, обійшли фортецю із суходолу і відкрили вогонь із гармат. Штурм Варни завершився розгромом берегових укріплень і знищенням усіх османських кораблів на рейді.

Наступного року – розгром турецької флотилії під Очаковом. Восени 1608 – взяття Перекопу. 1609 на 16 чайках запорожці проходять у гирло Дунаю і здобувають Кілію, Ізмаїл та Білгород. І це був тільки початок.

У 1613 році козаки здійснили два походи на османське узбережжя, де розбили османську флотилію та захопили шість їхніх галер.

Наступного року знову запорожці подалися до берегів Османської імперії. Там вони захопили Трапезунд, узяли в облогу Синоп і оволоділи замком. Окрім того, вибили гарнізон і знищили весь флот галер, які стояли на рейді.

1615 року 80 козацьких чайок підійшли до Константинополя, де спалили вщент гавані Мізевні та Архіокі разом із флотом, що перебував там. Тоді османський султан послав навздогін за козаками цілу флотилію. Проте в морських битвах біля острова Зміїний та під Очаковом османську флотилію козаки розгромили.

Козаки 3Офіційна сторінки гри у Steam

Гетьманство

  • Переможний похід на Кафу, після якого Сагайдачний атакував Стамбул. Козаки тоді контролювали локацію між Босфором і Дніпрово-Бузьким лиманом.
  • Сагайдачний грав вирішальну роль у воєнно-політичній майстерності Війська Запорозького в тогочасній європейській політиці. Його боялася Османська імперія і поважали Річ Посполита, Папа Римський Павло V, королі Іспанії, Англії та Франції.
  • Розгромний похід 1618 року на Москву.

Читайте також: "Ледь не спалив": як гетьман України Сагайдачний мало не стер Москву з мапи світу.

  • Переможний похід на Перекоп, де запорожці завдали війську хана Джанібек-Гірея помітних втрат, а також визволили з неволі чимало бранців-християн.
  • Відновлення української православної церковної ієрархії. Сагайдачний відродив православну ієрархію Київської митрополії, що була втрачена внаслідок Берестейської церковної унії 1596 року.
  • Переможна битва під Хотином. Тоді Османська імперія відмовилася від планів завоювати Європу.
  • Сагайдачний перетворив Київ на політичний осередок України та залучив його в орбіту майбутньої нової Української козацької держави.

Нагадаємо, раніше 5.ua публікував матеріл про битву на Синіх Водах: як Київ, Чернігівщину та Поділля звільняли від іга Золотої Орди.

Також дивіться фотогалерею за темою:

Синьо-жовтий чи жовто-блакитний: історія Державного Прапора України

Прапори України
/
Прапори України
/
Прапори України
/
Прапори України
/
Прапори України
/
Прапори України
/
Прапори України
/
Прапори України
/
Прапори України
/
Прапори України
/
Прапори України
/
Прапори України
/
Прапори України
/
Прапори України
/
Прапори України
/
Прапори України
/
Прапори України
/
Прапори України
/

Попередній матеріал
Чи поставить хрест на історичному діалозі з Польщею скандал щодо Цвинтаря орлят у Львові
Наступний матеріал
Як самостійно знайти, перевірити і придбати авто онлайн – нові сервіси від МВС
Loading...