Великдень під час пандемії: як відзначали свято Воскресіння Христового у світі

Папа Римський Франциск 5 канал / Час. Підсумки тижня
Папа Франциск уже другий рік поспіль виголошував великоднє послання перед порожньою площею Святого Петра

У неділю католики раділи диву воскресіння Ісуса Христа й святкували Великдень. На жаль, усе це відбувалося в умовах карантину вже другий рік поспіль. Римо-католицька церква прислухається до голосу Папи Римського, який каже, що потрібно ставитися до хвороби відповідально, а тому всі обряди пристосували відповідно до законодавства.

Самому ж Папі Франциску вже другий рік поспіль довелося виголошувати великоднє послання перед порожньою площею Святого Петра. Що бажав він усім нам і за що молилися віряни – у сюжеті "Підсумків тижня".

"Христос Воскрес!". Уже вдруге Великодні вітання від Папи Римського лунають наживо лише для малого кола осіб. Лише кілька сотень мали дозвіл і змогу відвідати Базиліку Святого Петра у Ватикані. Площа перед Базилікою порожня. Християни слухають понтифіка онлайн.

"Не лише пандемія дає страждання людям, є міжусобиці й війни. Миру бажаю любій Україні, хай припиняться страждання людей", – зазначив Папа Римський.

Папа Римський Франциск
Папа Римський Франциск5 канал / Час. Підсумки тижня

А от святі місця в Єрусалимі відкриті для вірян. Люди можуть зайти помолитися до Храму Гробу Господнього. Він споруджений там, де розіп’яли й поховали Ісуса. І саме там Христос воскрес. Торік на Великдень святиню закрили на тривалий карантин вперше від XIV століття. 600 років тому людей не пустила до церкви пандемія "чорної смерті" – чуми, завезеної з Китаю, 2020-го – пандемія коронавірусу. Відкрити Храм Гробу Господнього вдалося завдяки найшвидшій і найуспішнішій у світі кампанії з вакцинації, яку провів Ізраїль. Більш як половина дорослого населення отримала дві дози щеплення. Кількість нових випадків стрімко падає. І хоча туристам поки що в’їзд обмежений, місцеві мешканці моляться у храмі, як і до карантину.

Єрусалим
Єрусалим5 канал / Час. Підсумки тижня

Відкривають церкви на Великдень у тих країнах, де ситуація з коронавірусом поліпшується або ж від початку була не катастрофічною. Одна з таких держав – Австралія. Цього року в Сіднеї церквам дозволили працювати як і раніше, не обмежуючи кількість вірян. Більшість із них – навіть не в масках.

"Ми усвідомлюємо, що багато наших братів і сестер, католиків з усього світу, не можуть зібратися спільно, щоб вшанувати ці дні Господнього спасіння, мук, смерті і воскресіння", – зазначив декан Собору святої Марії отець Дон Річардсон.

Австралія
Австралія5 канал / Час. Підсумки тижняГеть інші Великодні святкування там, де коронавірус стримати не вдається, церкви зачинені. І хоча служби плануються онлайн, віряни все одно приходять молитися якщо не всередину, то бодай під стіни храму.

Ритуали Великодніх свят украй розмаїті в різних християнських країнах. І вже другий рік поспіль пандемія змінює традиції. Люди радіють, якщо лише змінює, а не скасовує повністю. Одна з таких змін торкнулася релігійних процесій Страсного тижня. Серед них – Хресна дорога, що символізує шлях Христа на Голгофу. До пандемії її проводили ярусами Колізею в Римі пізно вночі. На чолі процесії йшов Папа Римський. З 1964 року традиція була непорушною. Але вже два роки не Колізей, а площа перед Базилікою святого Петра стає місцем цього ритуалу.

Релігійні процесії є важливою частиною культури Іспанії. У Севільї традиція має дві сотні років, і останні два рази її перебіг порушено. Якщо минулого Великодня мальовничу ходу просто не проводили, то цього року її трансформували в кілька виставок. Експонати – це ті скульптури, ікони та релігійні символи, які мали нести учасники процесії. Побачити їх можна в різних місцях Севільї. Деякі експонати – унікальні.

"Тут у нас єдина існуюча в католицькій церкві світу ікона Діви Марії, одягнена як жінка-священниця, яка освячує. На початку xVIII століття жінки посварилися з чоловіками й відокремили свої релігійні культи від чоловічих, зробили власні стандарти. Тому вимоги жінок до церкви – це не є породження сучасності", – пояснює куратор виставок Антоніо Ґардуньйо.

У Венесуелі, де церкви зачинені на карантин, релігійні святині привозять до людей. Одна з них – скульптура Ісуса Назарянина, що несе хрест. Вона належить базиліці Святої Терези. Вже другий рік поспіль скульптуру розміщують у папамобілі, яким користувався Іван Павло ІІ, і возять вулицями Каракаса.

Більшість європейських держав на суворому карантині під час Великодня. Так, Німеччина оголосила локдаун до 18 квітня, а на свята ще більше посилила й без того суворі норми. Усі богослужіння мають відбуватись онлайн, громадські зібрання заборонені. Працюють лише центри вакцинації та тестування на коронавірус.

Німеччина
Німеччина5 канал / Час. Підсумки тижня"Отже, що це означає на найближчі кілька днів? Найперше – те, що це має бути тихий Великдень, у малому колі осіб, із дуже обмеженими контактами", – заявила канцлерка Німеччини Ангела Меркель.

У Франції також діє загальнонаціональний локдаун, уже третій. Правила суворі – комендантська година, обмежені пересування між регіонами і в радіусі понад 10 кілометрів від дому. Але для Великодня зробили виняток. Людям дозволили вирушити в ті місця, де вони хочуть провести карантин. І долучитися до релігійних відправ із дотриманням усіх карантинних норм.

Спільним символом Великодня для більшості християнських конфесій і громад є яйце. Воно знаменує нове життя й відродження. Писанки, крашанки, дряпанки починають готувати ще до Паски. І не лише як декоративні сувеніри, а й як солодощі. Ще один символ – шоколадні зайці, цього року вже не в масках. Цей тренд був популярним торік. І кондитери сподівалися, що 2021-го він уже не знадобиться. Тепер плекають ці надії на 2022-й.

Нонна Стефанова, "Час. Підсумки тижня"

Попередній матеріал
Два роки на посаді президента: чому Зеленський втрачає довіру українців
Наступний матеріал
Майже 9 грн за куб: як зміняться ціни на комірне у квітні та що робити, щоб зекономити
Loading...