Коронавірус у дітей
Коронавірус у дітей 5 канал / Час. Підсумки тижня

Діти заповнюють лікарні з COVID-хворими: чим небезпечні нові штами вірусу та як уберегтися

Читайте по-русски
Ознаки інфекції в дітей такі самі, як і в дорослих: температура, слабкість, біль у м'язах та суглобах

В країні ситуація щодень гірша. По чотири сотні українців помирають щодоби. До британського штаму додався і південноафриканський. Тепер вони двоє циркулюють Україною, чим роблять вірус агресивнішим і масовішим.

І от саме південноафриканський новий штам спричиняє дуже тяжкий перебіг хвороби. Єдина порада нині всім – берегтися і берегти своїх дітей. Вони теж хворіють, і останнім часом дедалі частіше. Дитячі лікарні нині заповнені на дві третини.

Що цікаво: дітей завжди вважали лише переносниками вірусу, але раніше вони, як правило, хворіли безсимптомно. Утім зараз саме малеча почала частіше опинятися в лікарнях. Є, на жаль, і летальні випадки. Наша Олена Рибінська зібрала для "Підсумків тижня" всю інформацію, як минає хвороба саме в дітей, як їх уберегти їх від інфекції, що вирує, навіть коли школи і садочки під замком.

COVID-19 молодшає. Лікарні заповнюють діти. Нна додачу, у них загострюються супутні хвороби. А це значно погіршує перебіг недуг. І якщо раніше інфекція тяжко вражала переважно старших людей, то нині мішенями китайського вірусу стали наші найдорожчі – діти.

Тих, кого ще вчора лікарі та світові вчені не відносили до групи ризику та вважали лише переносниками вірусу, дедалі більше шпиталізують до лікарень. А під вікнами чатують найближчі – їхні татусі. Спілкування лише через вікно з телефоном.

COVID-лікарня в Харкові
COVID-лікарня в Харкові5 канал / Час. Підсумки тижня

Батько одного із захворілого малюка – Іван – розповідає: "Хворіємо вдруге. Повторне зараження не казки, а факт. Маленькі переносять іноді складніше, ніж дорослі, у більш тяжкому стані".

Мама маленького хворого – Оксана – каже: "Почав задихатися, ми викликали швидку. У чоловіка і мене негативний тест, а в дитини виявили COVID-19. Я так припускаю, що це садок".

І частково батьки мають рацію: торішній локдаун закрив усі садки, школи та гуртки. Потім розпочалися літні канікули, тож соціальні контакти були зведені до мінімуму. Нині, після відновлення навчання, зимового періоду та відсутності сонця маємо нову хвилю захворюваності.

Віталій Євтушенко, інфекціоніст, експерт із дитячих інфекцій Департаменту охорони здоров'я Києва, каже: "Фіксуємо більшу кількість, більш тяжкі форми, мали раніше під час перших хвиль меншу кількість навантаження. Більше пацієнтів потребують дачі кисню".

"Дітей хворіє значно більше, ніж це було місяць або два тому, коли був спад – і 40-60-70. На сьогоднішній день вийшли на цифру 140 пацієнтів", – розповідає Дмитро Кухар, директор Харківської обласної дитячої інфекційної лікарні.

А завідувачка коронавірусного відділення Львівської обласної дитячої лікарні Зоряна Фуртак говорить: "За останні 2 тижня зросла кількість дітей маленького віку, до 3 років і старших".

Статистика Міністерства охорони здоров'я свідчить: кількість дітей з діагнозом ковід – 5% від усіх коронавірусних хворих. Та попри таку начебто невелику цифру вражає тяжкий перебіг недуги. Впродовж останнього часу динаміка невтішна: недужих дітей місяць тому зафіксували понад дві сотні. Далі – пік сягнув майже тисячі. А станом на початок квітня добігло до восьми сотень щодня.

Динаміка захворюваності на COVID-19 серед дітей
Динаміка захворюваності на COVID-19 серед дітей5 канал / Час. Підсумки тижня

Віталій Євтушенко, інфекціоніст, експерт із дитячих інфекцій Департаменту охорони здоров'я Києва, говорить: "Збільшення кількості очних форм навчання призводить до того, що більша кількість дорослих заражається від дітей. Було, що діти частіше в сім'ї заражалися. Будемо, певно, спостерігати, що діти інфікуються в дитячих колективах, і розповсюдження в межах сім'ї". 

В Україні діє адаптивний карантин, і Кабінет Міністрів фактично переклав відповідальність щодо посилення обмежень на місцеву владу. Та ж почала діяти. У Львові, скажімо, ще кілька тижнів тому закрили дитячі садочки, залишили тільки чергові групи. Молодші класи – на дистанційному навчанні, як і старші.

Столиця, маючи щодня мало не по 800 недужих дітей, вирішила теж діяти рішуче. Із 5 квітня у Кмєві закрили всі школи і дитячі садочки. Старші класи столичних шкіл залишаються на віддаленому навчанні. А от Харків, маючи вже дві дитячі смерті цьогоріч внаслідок коронавірусних ускладнень, садочки не зачиняє. Ба більше, учні 1-4 класів уже виходитимуть на навчання. Інфекціоністи твердять: недооцінювати нинішню третю хвилю коронавірусу не варто.

Навчання у школі, школярі
Навчання у школі, школярі5 канал / Час. Підсумки тижня

Зоряна Фуртак каже: "Період інкубаційний значно скоротився, дітей більше, ніж минулого року. Були випадки, до 7 випадків – цукровий діабет, спровокований коронавірусною інфекцію, супутньою генетичною патологією, і в них у трошки тяжчому перебігу".

Дмитро Кухар, директор Харківської обласної дитячої інфекційної лікарні, говорить: "Розширили можливу симптоматику ковідної інфекції дуже сильно – катаральні прояви, схожі на ГРВІ, неврологічні зміни, кишкові (розлади, – ред.). Будь-які прояви повинні розглядатися і як початок коронавірусної інфекції".

Інфекціоніст Віталій Євтушенко каже: "В реанімації двоє дітей з нейрохірургічною патологією – оперативне втручання, вроджені вади і COVID-19. Дуже важко розрізнити, де COVID-19, а де інше захворювання".

Ознаки інфекції в дітей такі самі, як і у дорослих: температура, слабкість, біль у м'язах та суглобах. Можливі кашель, нежить, проблеми з верхніми дихальними шляхами, що часто педіатри можуть називати бронхітами. Та ще й додалися часті розлади шлунково-кишкового тракту. І на них лікарі просять батькам особливо зважати.

Симптоми коронавірусу в дітей
Симптоми коронавірусу в дітей5 канал / Час. Підсумки тижня

Інфекціоніст Віталій Євтушенко говорить: "У тяжких – більше легені уражені, з'являється задишка, інфекції, пневмонії бактеріальні ускладнюють ситуацію. Більше дітей, які потребують кисню".

Дитячі лікарні в Україні ще не переповнені, але й не стоять порожніми. Здебільшого заповнені на дві третини. Та лікарі вкотре нагадують: дотримання елементарних протиепідемічних правил може врятувати життя – ваше та вашої дітвори.

Засоби індивідуального захисту, дистанціювання та миття рук вже більш як рік залишаються головними у боротьбі з коронавірусом. Британські вчені довели: навіть дистанція в один метр у навчальному класі між партами – знижує ризик інфікування. Так само маски: оберігаючи себе – бережете і людей довкола. Ці самі правила не забуваймо і для дорослих.

Зоряна Фуртак каже: "Часто батьки вважають себе обізнаними і не зважають на поради лікарів, лікують самі, а потім у тяжкому стані приїжджають у стаціонар".

А директор Харківської обласної дитячої інфекційної лікарні Дмитро Кухар говорить: "Населення дуже холоднокровно і дуже неправильно ставиться. У розвинених країнах люди чинять за правилами, приймаючи обмеження та покарання за неносіння масок. У нас недопрацьоване це питання. Хоча найдієвіше, що ми можемо зробити – це сидіти вдома".

Та, певно, найстрашніше розуміння приходить тоді, коли рука твоєї дитини… проколота катетерами від крапельниць, і за її життя щохвилини борються лікарі. У ліпшому разі – це знову ж лікарня, але бачити дитину можна тільки у вікні.

Олена Рибінська, Марта Шикула, Ксенія Нечипоренко та Євген Родіон, "Підсумки тижня"

Попередній матеріал
Потреби в тотальному локдауні поки що немає – Шмигаль
Наступний матеріал
Купи сміття, сморід і не питна вода в колодязях – на Черкащині борються з нелегальними смітниками
Loading...

Стало відомо, скільки вакцин від COVID-19 отримає Україна та коли

На Київщині закінчилися всі дози вакцини, які отримали в лютому

Столичні лікарні заповнені на 77% – Кличко

Степанов спрогнозував, коли Україна подолає пандемію COVID-19

Учені спрогнозували темпи захворюваності на коронавірус в Україні на найближчі два тижні

Це пародія, що в деяких країнах медики і групи ризику досі не вакциновані – голова ВООЗ