Майже 9 грн за куб: як зміняться ціни на комірне у квітні та що робити, щоб зекономити

Ціни на газ 5 канал / Час. Підсумки тижня
Експерти нагадують, що споживач має право змінити постачальника газу, тобто піти до того, де дешевше

Квітень приніс нові розцінки на газ. Дія встановленої раніше граничної ціни 6,99 за куб закінчилася. Тепер кожен постачальник запропонує нам власну ціну. Деякі компанії залишили ті самі тарифи, що були в березні. Більшість регіональних газзбутів встановили знайому всім ціну 6,99 грн за кубометр. Але є такі, що розійшлися не на жарт і встановили майже 9 гривень за куб. А вже через місяць запрацює новий, так би мовити, продукт. Українцям запропонують річний тариф. Кожен постачальник має сам визначити вартість річного тарифу. Якою вона буде, спрогнозувати важко. Швидше за все, це буде щось середнє між низькими літніми цінами та високими зимовими. 

Більше про механізм переходу на річний тариф, його переваги і недоліки розповість мій колега Сергій Барбу. Але мова піде не лише про газ. За нашими прогнозами – у платіжках за електроенергію теж може скоро додатися. Коли це станеться – дивіться в сюжеті "Підсумків тижня".

Анна Гросу з родиною мешкає у приватному будинку. Жінка пригадує, у 90-х власним коштом проводили до оселі газову трубу. Заплатили на той час шалені гроші – півтори тисячі доларів. Тепер про це шкодують.

Анна Гросу
Анна Гросу5 канал / Час. Підсумки тижня

Михайло Гросу, син пенсіонерки, говорить: "Через високі тарифи змушений допомагати батькам, вони у віці. Не справляються. Від цього є користь: заготівля дров, спорт. Це жарт. Ціни високі. Економити треба кожну копійку, жертвувати своїм часом, батьки не вічні, а важко їм".

Анна Гросу говорить: "Ми б хотіли палити, воно тепло по всій хаті, комфортно, дуже добре, але ми це не робимо. Бо якщо я 2200 віддаю за комунальні, що залишається? Я б хотіла, аби газ вартував 4,5 грн".

Проведений газ у житловий будинок
Проведений газ у житловий будинок5 канал / Час. Підсумки тижня

Але така ціна газу для Буковини, де мешкає родина Гросу, поки що не світить. Із 1 квітня більше не діє урядова постанова, яка обмежувала вартість блакитного палива 6 гривнями 99 копійками.

У Міністерстві енергетики заявили: "Ціна природного газу є ринковою і, відповідно до чинного законодавства, постачальники природного газу самі вирішують, яку ціну їм ставити, а споживачі, відповідно до виставленої ціни, можуть змінювати постачальника природного газу на власний розсуд". 

За даними джерел "Підсумків тижня", урядовці мали неформальну зустріч із постачальниками наприкінці березня. Продавцям газу наполегливо рекомендували не підвищувати ціну. Послухали не всі.

17 компаній вартість газу таки змінили. Ціна коливається від семи гривень шістдесяти копійок до восьми гривень вісімдесяти п’яти копійок. Це постачальники, які базуються у Тернопільській, Донецькій, Київській, Луганській, Рівненській, Херсонській, Чернівецькій, Вінницькій, Хмельницькій та Кіровоградській областях.

Ціни газопостачальників
Ціни газопостачальників5 канал / Час. Підсумки тижня

Не більше 5 гривень за кубометр газу готова платити Марія Возняк із Тернополя. У цьому місті з квітня один із найвищих тарифів в Україні. Рятує одне: опалювальний сезон завершується. Тому й палива треба значно менше. Пані Марія вже цікавиться річними газовим тарифами, коли споживач на рік уперед замовляє необхідний об'єм газу – і все це за фіксованою ціною.

Пенсіонерка говорить: "Якщо не передоплатна платіжка помісячно, то воно добре. Але якщо передоплата, то ми, пенсіонери, повністю суму не потягнемо, щоб повністю заплатити наперед".

Такі споживачі, як пані Марія, обрати для себе річний тариф поки що не можуть. Якими будуть ціни, не кажуть ні держава, ні постачальники.

Ольга Бабій, членкиня комісії, що регулює ринок комунальних послуг, каже: "Застосування для споживачів річного продукту, тобто коли ціна газу для споживача буде оголошуватися на рік уперед, а не на місяць, перебуває на стадії остаточного обговорення і буде прийнята буквально за тиждень".

Андрій Коболєв, голова правління НАК "Нафтогаз України", говорить: "Ми пропонуємо всім газопостачальним компаніям купувати в нас газ на рік наперед за фіксованою ціною. І вони вже потім його можуть перепродати населенню. Ціна буде точно відома 25 квітня цього року".

Чи вигідно замовляти газ на рік уперед? Тут працює просте правило ринку: влітку через малий попит ціна знижується, а взимку стрибає.

Марія Возняк
Марія Возняк5 канал / Час. Підсумки тижня

Тетяна Бойко, координаторка житлово-комунальних програм громадянської мережі "Опора", пояснює: "Якщо дивитися на позаминулий рік, то цей пакет був невигідний. А от якщо дивитися на торік, то він був супер вигідний. Тому що ціна річного пакета була в коридорі від 4,9 до 5,5, коли місячна ціна сягала фактично 9 гривень. Я також прогнозую, що в цьому сезоні ці пакети будуть вигідними".

Фахівці рекомендують: починайте готуватися до наступного опалювального. До травня придивляйтеся до різних пропозицій. І не забувайте: споживач має право змінити постачальника газу. Тобто піти до того, де дешевше.

Голова комітету Верховної Ради з питань енергетики Андрій Герус говорить: "Якщо це є річний тариф, то це є стабільність для кінцевого споживача і немає стрибків ціни. Тобто немає ризику сезонних цін".

Чи зробила держава висновки з цього опалювального сезону? Адже ціна газу, наприклад, у січні подекуди стрибнула майже до 11 гривень. У Кабміні мовчать. Не рекомендує урядові повертатися до фіксованої ціни на газ Міжнародний валютний фонд. Не дослухавшись, Україна ризикує не отримати нових кредитів. Однак не лише через це.

Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль заявив: "Ціна на електроенергію для українців залишиться без змін, тобто 1,68 гривні".

Із 1 квітня ціна на електроенергію для населення мала змінитися. Але уряд не ризикнув.

Уявіть собі: супермаркет без цінників. Берете товар і самі вирішуєте, скільки він коштує. Не дуже віриться? Але в Україні таке буває. На ринку світла.

Тільки так вирішив не споживач, а уряд, штучно знизивши ціну. Таку політику не схвалює Міжнародний валютний фонд. Ринкова вартість кіловату світла – не 1,68 грн, а значно більше.

Олена Павленко, президентка аналітичного центру DiXi Group, говорить: "Що буде, якщо ціну для населення анулюють? Ми рахували, що це може підняти ціну для населення удвічі. До більше аніж 3-х грн за кіловат. Але якщо є економічне зростання, нормальне регулювання і конкуренція, і захист слабких споживачів, тоді при відкритті ринку відбувається стрибок ціни, а потім вона стабілізується.

Подорожчання світла – питання часу. В уряду є два варіанти: або підвищувати ціну поступово, або тягнути час, а потім вартість стрибне занадто різко. Інше питання – чи потягнуть споживачі нові суми у платіжках. Коронавірус, суворі карантини, зупинка бізнесу і зростання безробіття без наслідків не минають. Грошей у населення дедалі менше, платити нічим.

Сергій Барбу, Сергій Новіков, Олексій Іванченков, "Підсумки тижня"

Попередній матеріал
Великдень під час пандемії: як відзначали свято Воскресіння Христового у світі
Наступний матеріал
Третя хвиля COVID-19: хто відповість за смерті українців
Loading...