Третя хвиля COVID-19: хто відповість за смерті українців

Лікарня 5 канал / Час. Підсумки тижня
Україна переживає третю хвилю коронавірусу в дуже складних умовах

В українських лікарнях критично бракує ліжок із підведеним киснем. Можливості медичної системи вичерпані. Таке приголомшливе зізнання в розпал пандемії зробили цього тижня в МОЗ. У столичних медзакладах – геть сумна статистика. На прикладі однієї лікарні медики порахували, що якщо раніше за рік витрачали 3 тонни кисню, то зараз іде 5 тонн щодня. І майже всі пацієнти – 90%, які надходять до лікарні, потребують саме кисневої підтримки. Експерти переконані, що з інфраструктурою та забезпеченням лікарень ліжками та кисневою розводкою вже нічого не можна вдіяти. Третю хвилю коронавірусу нам із вами доведеться пережити саме в таких умовах, кращими вони не будуть.

І от уже насамкінець тижня в уряді заявили, що тимчасово використовуватимуть кисень технічний. За умови, якщо він відповідає критеріям кисню медичного. Але така реальність не заважає владі знову щедро сипати обіцянками та амбітними планами. Нині в нас щодоби прищеплюють близько 20 тис. українців. У МОЗ сміливо називають цифру – до 11 млн за місяць. Звісно, за умови, що вакцина буде. До речі, вже наступного тижня очікуємо на 117 тис. доз Pfizer. Знову ж таки, обіцянки від влади. Чому чемпіони боротьби з коронавірусом (це цитата президента Зеленського) програють на всіх фронтах – у сюжеті "Підсумків тижня".

Чи помічали ви, що впродовж останніх тижнів швидких на дорогах міст стає дедалі більше? І звук сирен чимраз частіше сповіщає: стрімко зростає кількість нових недужих та смертей від коронавірусу. Нині Україна таки вискочила на перші місця в Європі. Та це не привід пишатися – у нас найбільше летальних випадків та недостатнє тестування на COVID-19. За даними Київської школи економіки, з-поміж країн Європи з населенням більш ніж 10 млн упродовж останніх тижнів Україна у п'ятірці країн із найнижчим рівнем тестування та найбільшим коефіцієнтом виявлених недужих. За показниками смертності, наша країна на третьому місці після Польщі та Чехії.

"ВООЗ рекомендує, щоб серед усіх зроблених тестів було не більш ніж 5% позитивних виявлених. Тоді є контроль над поширенням інфекції. В Україні такий коефіцієнт – 17% і погіршується останніми днями", – зазначив керівник Центру економіки охорони здоров'я KSE Юрій Ганниченко.

У той час, як провідні країни світу масово тестують населення, українське МОЗ не вбачало ефективності в таких діях. Хоча в пригоді могли б стати мільйони тестів, які особисто зустрічав президент. Чільник МОЗ річницю на посаді відзначив показуванням ролика, де пишався своєю роботою та роботою відомства. І математика щодо наслідків інфекції у Максима Степанова своя, значно оптимістичніша за оцінку фахівців.

Тест на коронавірус
Тест на коронавірус5 канал / Час. Підсумки тижня

Та крапку не поставити, бо нинішню третю хвилю пандемії коронавірусу охрестили мало не цунамі, що інфікує людей. Вірусологи констатують, що лютують нові штами британського, бразильського, південноафриканського коронавірусу.

"Іде геометрична прогресія, дуже швидко поширюватися інфекційний процес. Люди погано одужують", – зазначила лікарка-інфекціоністка Тетяна Логінова.

Швидко передається, доводить організм до пневмоній та спричиняє більше смертельних наслідків. Тож заповненість українських лікарень також б'є рекорди: за день шпиталізують тисячі людей. Швидкі вишиковуються в черги біля приймальних відділень.

Швидка допомога
Швидка допомога5 канал / Час. Підсумки тижня

Якщо й пощастить на кареті швидкої доїхати до лікарні, то на місця в палатах, скоріш за все, не розраховуйте. Лікарні подекуди забиті вщерть, вище своїх потужностей. Люди лежать навіть у коридорах.

На Одещину шукати виходу з ситуацій поїхали представники профільного комітету Верховної Ради. Планують в області розгорнути мобільний шпиталь, на кшталт того, що функціонував на Франківщині, а нині – на Хмельниччині, й таким чином вирішити питання з ліжками для хворих на коронавірус.

"МОЗ буде мати окреме доручення від прем'єра, я думаю, що це питання, а це додаткові 390 тонн кисню, цього мало Одеському регіону, але практично повний обсяг. Ми думаємо, це питання також буде вирішено", – зазначив голова профільного комітету ВР Михайло Радуцький.

І така ситуація не лише на Одещині – всюди. Та поки можновладці думають, що питання щодо кисню й ліжок вдасться вирішити, українці задихаються. Волонтери та благодійні фонди, як і 2014-го, не покладають рук. Осередки коронавірусних проблем гасять власними силами й зібраними коштами.

Опозиційні депутати, які й самі розвозять кисень по лікарнях, збирають підписи, аби провести
оперативно позачергове засідання парламенту на тему пандемії. Та підтримки більшості немає, тож оприлюднили власний антиковідний план.

"Забезпечення належних умов для тих, хто захворів, захист і соціальне забезпечення лікарів,
проведення масової вакцинації, системна реформа медичної сфери, як ніколи об'єднання всіх можливостей держави", – заявив лідер "Європейської солідарності" Петро Порошенко.

Лікарня
Лікарня5 канал / Час. Підсумки тижня

А керманичі на місцях мусять розраховувати на власні сили, тож вдаються до карантинних обмежень, локдаунів та знову – до залякувань.

"Потрібно показувати людям, як задихаються, жахливі кадри, як батьки ховають дітей, як виносять трупи. Торкнеться кожного з нас, якщо будемо так ставитися", – наголосив міський голова Києва Віталій Кличко.

Столична влада наприкінці тижня ухвалила: додаткові місця для ковідних недужих відкривають у пологових та диспансерах. І навіть якщо місця з киснем будуть у мобільних шпиталях чи таки виділять у лікарнях для обраних, на кшталт "Феофанії", головним ресурсом залишаються медики. А вони нині на вагу золота. Працюють по кілька змін, самі інфікуються та знову повертаються на війну з пандемією.

На допомогу місцеві лікарні вже кликали охочих стати до лав героїв у білих халатах, але це крапля в морі для такої кількості недужих.

"Ми очікуємо, що вийдемо на нуль або спадання кількості госпіталізованих вже з наступного тижня", – зазначив Ганниченко.

Кількість померлих – це відкладений показник, він потім наздоганяє. Якщо показник госпіталізацій стабілізується наступного тижня, то показник смертності наздоганятиме. Найближчі два тижні смертність зростатиме.

Олена Рибінська, "Час. Підсумки тижня"

Попередній матеріал
Майже 9 грн за куб: як зміняться ціни на комірне у квітні та що робити, щоб зекономити
Наступний матеріал
Розмовляв українською та міг би отримати Нобелівську премію: маловідомі факти про "батька космонавтики" Сергія Корольова
Loading...