Михайло Ніколов
Михайло Ніколов Mikhail Lermontov-Nikolov, Facebook

Зрив операції зі звільнення полонених з окупованого Донецька – розвідник про те, чому підозрюють владу у зливі

Читайте по-русски
Про зірвану спецоперацію заговорили і депутати

Чи була спецоперація та чому СБУ порушила кримінальні провадження проти розвідників? П'ятий день після оприлюднення резонансної заяви про зрив масштабної операції українських спецслужб із владних кабінетів нічого не чутно. Інформацію про те, що планували звільнити українських полонених із тюрем донецьких терористів, оприлюднив підполковник Збройних сил, ветеран батальйону Донбас Михайло Ніколов, також відомий під позивним "Лермонтов". Перешкодило операції затримання учасників групи Службою безпеки України. Нині розслідування не просувається, а розвідники підозрюють владу у зливі інформації. Аби з перших вуст дізнатися про спецоперацію, в гості до Михайла Ніколова ходила кореспондентка "5 каналу" Ірина Сисак. Ексклюзив "5 каналу".

Журналісти "5 каналу" першими від Михайла Ніколова почули історію про зірвану операцію після того, як він оприлюднив резонансну заяву. Розмову з розвідником, підполковником ЗСУ та ветераном на псевдо "Лермонтов" починаємо з того, що його хвилює найбільше, – про полонених. Тих, кого Михайло та бойова група мали визволяти в Донецьку.

"Якщо ви можете звільнити людей дипломатичним шляхом – дійте, якщо ні – дайте діяти нам", – каже Михайло Ніколов, підполковник ЗСУ, ветеран Російсько-української війни.

Розповідає: спецоперацію готували півтора року. Була й конкретна дата проведення, втім кілька разів переносилася. Об'єкт, який мали брати штурмом, знає до деталей. Тому скептикам відповідає: в успіху спецоперації не сумнівається.

"Не тільки питання штурму, а й питання евакуації було нами розглянуто у всіх ракурсах. Операція була би здійснена в будь-якому разі", – розповідає Михайло Ніколов, підполковник ЗСУ, ветеран Російсько-української війни.

Втім здійснити її розвідникам Міноборони завадила Служба безпеки. Влітку затримала командира їхньої групи, а проти учасників порушили кримінальні провадження. Зброю вилучили, документи прикриття забрали.

"Підозра – незаконне зберігання зброї, саме помітне – це тероризм", – говорить Михайло Ніколов, підполковник ЗСУ, ветеран Російсько-української війни.

За "своїх" заступалося Міноборони, та безрезультатно, каже чоловік. Нині слідство не просувається, а сам розвідник досі не знає, чи залишається співробітником розвідки.

"Я не знаю, чи є я співробітником Міноборони, група була засекречена. До речі, наказу про скасування операції досі мені ніхто не давав. Нехай мені скажуть, мені самому цікаво, в якому я зараз статусі", – розповідає Михайло Ніколов, підполковник ЗСУ.

Але відколи з'явилася інформація про зрив спецоперації, мовчать усі: від найвищого військово-політичного керівництва до Служби безпеки. Ми надіслали запити до СБУ та Міноборони. З військового відомства повідомили: інформація таємна та розголошенню не підлягає.

"Керівництво держави, військово-політичне, мало здійснити всі заходи, або внести конкретну чітку ясність у цю ситуацію. Ця ситуація досить серйозно підриває довіру і до окремих посадовців, і до керівництва держави, яке не вирішує питання з об'єктивним розслідуванням", – зазначає Василь Богдан, ветеран служби зовнішньої розвідки, генерал-лейтенант.

Поки офіційні джерела мовчать, у ймовірність такої спецоперації вірить той, кого 2015-го звільнили з полону. Олександр Грищенко каже: там, де його утримували, нагляд за полоненими не надто пильний.

"Це цілком реально, цілком можливо. Охорона там не така вже й велика в тому підвалі, де я сидів. У багатьох цих загонах служать місцеві бойовики, сепаратисти, які не є військовими, які не є фахівцями", – розповідає Олександр Грищенко, звільнений із полону.

Про зірвану спецоперацію заговорили депутати. Хочуть, щоби ці матеріали розслідувала ТСК у справі "вагнерівців", яку невдовзі мають створити. Бо почерки у двох випадках, зазначають, дуже схожі.

"Оскільки це суміжні справи, сподіваюся, на наступному тижні ми доб'ємося створення ТСК по "вагнерівцям", а в результаті розширимо її повноваження на розслідування і свідчень пана Ніколова", – говорить Ярослав Юрчишин, народний депутат, "Голос".

І, що цікаво, кажуть депутати: події довкола "вагнерівців" відбулися невдовзі після затримання бойової групи розвідників Лермонтова, які мали намір звільняти полонених у Донецьку.

"Очевидно, відбулося злиття. Вочевидь, це під силу лише тим, хто має інформацію і вплив і на СБУ, і на ГУР, і щось підозріло всі ці ниточки ведуть в Офіс президента. Повинні вимагати негайного створення ТСК", – наголошує Володимир Ар'єв, народний депутат, "Європейська солідарність".

А от у пропрезидентській фракції іншої думки.

"Якщо ми будемо створювати ТСК по кожному посту Бутусова в фейсбуці, то нам не вистачить депутатів", – каже Давид Арахамія, голова фракції "Слуга народу".

Сам Михайло Ніколов нині чекає розслідування та хоче почути, зрештою, хто ж завадив провести таку важливу спецоперацію.

"Вигідно це може бути тільки цим терористам, проти яких ми працюємо, або тим особам, які з якихось причин, може, від нестачі розуму або бідності мислі, здійснюють якісь дії проти нас на горі", – наголошує Михайло Ніколов.

Згодом, обіцяє, про операцію, яку вважають справою честі, розкажуть і інші. Ті, з ким готовий хоч завтра брати штурмом донецькі катівні.

Ірина Сисак, Олексій Тищенко та Анна Несевра, "5 канал"

Попередній матеріал
"Рішення від безвиході": користі від локдауну на вихідних не буде ніякої – Осадчук
Наступний матеріал
Нардепка звинуватила Садового в сепаратизмі – за що саме
Loading...
Підполковник ЗСУ звинуватив владу в зриві надсекретної операції зі звільнення полонених у Донецьку

Підполковник ЗСУ звинуватив владу в зриві надсекретної операції зі звільнення полонених у Донецьку

Верховна Рада ухвалила закон про розвідку

Верховна Рада ухвалила закон про розвідку

Пленарне засідання ВР: зміни до бюджету, "пакунок малюка" та розвідка

Пленарне засідання ВР: зміни до бюджету, "пакунок малюка" та розвідка

Військова і воєнна розвідка ЗСУ: як вони діяли на початку війни з Росією – Сурков

Військова і воєнна розвідка ЗСУ: як вони діяли на початку війни з Росією – Сурков

Як змінилася розвідка ЗСУ за роки війни з Росією – Сурков

Як змінилася розвідка ЗСУ за роки війни з Росією – Сурков

"Тихо прийшов – тихо пішов": що розвідник ЗСУ розповів про службу на "нулі"

"Тихо прийшов – тихо пішов": що розвідник ЗСУ розповів про службу на "нулі"