Про спецоперацію розвідки Міноборони, яка так і не відбулася, виданню "Цензор.Нет" розповів Михайло Ніколов – підполковник ЗСУ, ветеран російсько-української війни та донедавна розвідник бойової групи.
"Михайло – це та людина, яка зважує кожне слово, тому в мене є абсолютна довіра", – каже головний редактор видання "Цензор.Нет" Юрій Бутусов.
Розповісти історію підготовки та зриву операції нам на камеру Михайло Ніколов поки що не зміг. Водночас в інтерв'ю Юрію Бутусову розповів: до операції готувалися з 2018-го. Бойовим завданням групи було взяти штурмом місця утримання військовополонених у Донецьку.
У липні підготовку спецоперації перервало несподіване затримання командира групи спецпризначенцями СБУ. Пізніше проти нього та решти учасників порушили кримінальні провадження, звинувативши розвідників у тероризмі та створенні злочинної групи. Хоч Міноборони їхні повноваження підтверджувало, справи надалі відкриті, а слідство не просувається, тому Михайло і наважився відкрити таємницю у ЗМІ.
"З 8 липня відбувається якийсь цирк, у них проведені обшуки, жодних правових рішень цієї ситуації нема, просто такий наїзд", – розповів Бутусов.
Михайло Ніколов переконаний: спецоперація була зірвана у найвищих владних кабінетах.
"Влаштовували скандал, щоби максимально засвітити всю операцію, щоб розкрити особистості розвідників. Це зрада, це провал спецоперації, і потрібно з'ясувати, кому це вигідно", – заявив Ніколов.
"Оскільки виникла підозра і, ймовірно, що з Офісу президента відбувається витік інформації, то в цій ситуації президент має бути першим, хто повинен дати команду про розслідування", – переконує ветеран служби зовнішньої розвідки, генерал-лейтенант Василь Богдан.
Ані спростування, ані підтвердження. Уже другу добу після оприлюднення інформації про спецоперацію мовчить СБУ. Не коментують ситуацію і в Міністерстві оборони. На запити "5-го" на момент виходу сюжету в ефір не відповіли.
"Суцільне ігнорування взагалі інформації про таку подію воно, м'яко кажучи, дивує", – каже заступник міністра з питань тимчасово окупованих територій (2016-2019) Георгій Тука.
Черговою "казкою від Бутусова" історію зі спецоперацією назвав Олексій Арестович. Новоприбулий у переговорній групі в Мінську. Каже: інформацію оприлюднили навмисне, аби зірвати домовленості.
"Новий бойовик залітає в інформаційний простір на тлі загострення довкола Мінського процесу, коли російська сторона звинувачує Україну у зриві домовленостей із відкриття КПВВ", – заявив Арестович.
У реалістичність такої спецоперації не вірить і колишній політв'язень, журналіст Станіслав Асєєв. Після двох років полону у донецьких в'язницях розповідає, що підступитися до місць утримання, які у ворога є найзахищенішими об'єктами, майже неможливо.
"Будь-яка людина, яка була у полоні в офіційних місцях позбавлення волі скаже, що будь-який із цих об'єктів штурмувати нереально. До того ж, це знаходиться в центрі Донецька, це не вирішує жодних питань, ви не звільните всіх", – запевняє Асєєв.
Складно, але реально, каже генерал Василь Богдан, який роки пропрацював у зовнішній розвідці.
"Були задіяні професійні військові, які мають досвід, знання певних мов, документи прикриття, це не просто вони перебігли кордон і кинулись штурмувать в'язничну фортецю, це цілий комплекс агентурно-оперативних заходів, вербування необхідної агентури", – пояснив ветеран служби зовнішньої розвідки.
Нагадує, така успішна операція вже була. Мовиться про викрадення зі Сніжного бойовика ДНР Володимира Цемаха – головного підозрюваного у справі збиття Боїнга MH-17.
"Цемах, якого фактично і викрали, і доставили на територію контрольовану урядом. Здійснити операцію по звільненню – це можливо технічно, інша справа – евакуація", – зауважує Георгій Тука.
Скептично до інформації про зірвану спецоперацію ставляться у президентській партії "Слуга народу". Кажуть: створювати тимчасову слідчу комісію у парламенті не планують.
"Якщо ми будемо створювати ТСК по кожному посту Бутусова в фейсбуці, то нам не вистачить депутатів", – каже голова фракції Давид Арахамія.
Зі свого боку, неупередженого розслідування вимагає Михайло Ніколов, аби з'ясувати, хто віддавав накази, з якою метою та чому СБУ переслідує розвідників.
Ірина Сисак, Віктор Сніжко, "5 канал"