Із початком російського вторгнення в Україну розвідники ЗСУ мусили виконувати задачі, не завжди пов'язані з розвідницькою діяльністю. А добувати інформацію про дії РФ вони тоді взагалі не мали змоги – військовий аналітик Олександр Сурков у студії "Таємниць війни" розповів, чому так відбувалося.
Розвідка буває військова і воєнна, пояснює аналітик. Воєнна займається збором даних щодо Збройних сил держави-агресора. Військова – забезпечує необхідними даними штаби чинної армії. Власне, воєнної розвідки на початок бойових дій із Росією не було взагалі.
"По-перше, два передостанніх міністри оборони до початку АТО були громадянами Росії. А оскільки ГУР (Головне управління розвідки) підпорядковується Міноборони, відповідно, можна зробити висновки про те, який там збирався контингент. На початку 2014 р. Україна мала міждержавний договір із Росією, згідно з яким заборонялася взаємна розвідка. Тож наше ГУР на 2014 р. не мало розуміння та інформації про російську армію, про її пересування та скупчення біля кордону", – пояснює аналітик.
За його словами, це призвело до того, що Україна не мала інформації про створення в Новочеркаську Ростовської обл. центру управління всіма силами російського вторгнення, які знаходилися на території Донецької та Луганської областей. Про нього дізналися на початку 2015 р. – і не завдяки розвідникам, а завдяки волонтерам.
"Військову розвідку представляли станом на 2014 р. роти і батальйони розвідки, що входили до лінійних загальновійськових бригад. Розвідувальні підрозділи у військах були найбільш підготовленими й організованими. Тому їх вимушені були використовувати для вирішення загальновійськових задач. Так, у травні – червні 2014 р. розвідроти та розвідвзводи використовувалися активно на блокпостах для супроводження колон та для інших задач, які з розвідкою не пов'язані", – розповідає Олександр Сурков.
І все ж, додає він, розвідка починала діяти. Фактично всі операції проводилися день у день, тобто розвідка відбувалася безпосередньо в зоні бойових дій і безпосередньо протягом декількох годин перед операцією. Таким способом було дуже важко вибудовувати схеми серйозних оперативних планів, але це робилося, плани коректувалися, розвідка працювала, зазначає аналітик. Наприклад, в операції зі звільнення Слов'янська розвідка діяла вже доволі активно. І штаб мав інформацію про те, що відбувалося напередодні.
Читайте також про те, як змінилася розвідка ЗСУ за роки війни з Росією.