Яка реальна ситуація в школах під час карантину: на що скаржаться батьки і хто відповідатиме – відео

Школярка 5 канал
Усю відповідальність за забезпечення навчальних закладів уряд переклав на місцеві бюджети. Але кошти є далеко не всюди. Епідемія спустошила місцеву казну

Останнім часом щодня кількість інфікованих на COVID-19 доходить вже до 3 тисяч по всій Україні. І в цих умовах діти пішли до школи.

Якщо ваші теж, то запитайте зараз у них, як організоване навчання конкретно в їхній школі і перевірте, наскільки воно відповідає затвердженим рекомендаціям. Чи вимірюють вашій дитині і вчителям температуру на вході? А мають, і якщо 37,2 – до класів зась. Чи дозволили вам, батькам, заходити до школи? За правилами, вас не мають пускати всередину. Спитайте в дитини, чи є на вході до навчального закладу місце для дезінфекції рук? Це обов'язково. А вчитель на уроці в захисному щитку, якщо ваша школа у "помаранчевій" зоні? Бо МОЗ рекомендує. Це лише невеликий перелік тих правил, за якими мають навчатися наші діти.

Але зрозуміло, що кожна школа адаптує ці рекомендації під себе і виходить плутанина. І "Підсумки тижня" вже отримують скарги від батьків. Вони обурені, що не все так добре організовано, як розписали чиновники.

Cергій Барбу оцінив старт шкільного сезону і намагався з'ясувати, де ж гроші з коронавірусного фонду і чи вистачить фінансів у держави, щоб захистити дітей?

Перше вересня настало несподівано. Принаймні для уряду. За партами й самі розберуться, вирішили чиновники. Для захисту освітян та школярів від коронавірусу не дали ані копійки.

Термометри, дезінфектори, спеціальна розмітка на підлозі. Чи є все це в навчальних закладах – перевірити неможливо. До садочків чи шкіл не впускають не те, що журналістів, а й навіть самих батьків. Такі правила українського карантину.

І дотримуватися їх мають 4 мільйони школярів і понад 440 тисяч вчителів. Чиновники прозвітували: школи та садочки готові до навчання. Далеко не всюди, апелюють батьки учнів.

Школярі
Школярі5 канал / Час. Підсумки тижня

Мати дошкільняти Оксана говорить: "Нам адміністрація садочка через вихователя передала побажання, щоб ми закупили термометр, тримач для рушників та дозатори для дезінфекторів".

А мати школярів Лідія Білоусова каже: "У групі нашого класу деякі батьки почали порушувати питання щодо того, що треба забезпечити наших дітей антисептиками, мийними засобами, серветками та паперовими рушниками".

Такі скарги від родин почали отримувати одразу ж 1 вересня, розповідають у спільноті "Батьки SOS". Вона об'єднує в соцмережах понад 100 тисяч користувачів.

Роман Бондаренко, юрист громадського об'єднання "Батьки SOS", каже: "Дітям потрібні маски, це засоби індивідуального захисту, тобто їх повинні купляти батьки для своїх власних дітей. Для школи батьки взагалі нічого не повинні купляти".

Про проблеми у школах вчителі розповідають неохоче. Вони стали заручниками ситуації.

Усю відповідальність за забезпечення навчальних закладів уряд переклав на місцеві бюджети. Але кошти є далеко не всюди. Епідемія спустошила місцеву казну.

Лілія Гриневич, міністерка освіти та науки (2016-2019), каже: "Мусить бути виділена субвенція з так званого державного Фонду боротьби з коронавірусом. Що цікаво, у Міністерства освіти було забрано 4,9 млрд грн і віддано в цей COVID-фонд. І освіта повинна очікувати субвенції з державного бюджету".

У нинішньої влади інша математика. Ба більше, вона не може розібратися – залишилися ще кошти в коронавірусному фонді чи ні.

Сергій Шкарлет, тимчасовий виконувач обов'язків міністра освіти, каже: "Фонд COVID на сьогодні порожній, там немає жодної копійки".

Президент України Володимир Зеленський натомість стверджує: "З ковідним фондом усе гаразд, там майже всі кошти є".

Володимир Зеленський
Володимир Зеленський5 канал / Час. Підсумки тижня

А прем'єр Денис Шмигаль каже: "Гроші з коронавірусного фонду розподілені".

Гліб Канєвський, голова експертної організації StateWatch, говорить: "Кошти є, але та ж сама освіта чи медицина вже їх не отримають. Бо ще станом на серпень уряд розподілив всі 100 відсотків фонду боротьби з COVID-19".

Найбільше грошей "закатають" у асфальт. На президентський піар-проєкт "Велике будівництво" витратять аж 35 мільярдів. Міністерство соцполітики на пенсії та інші виплати забере близько 15-ти мільярдів. Ще три – Міністерство охорони здоров’я. Майже стільки ж виділили на МВС. Тобто більшість коштів дісталося аж ніяк не медицині.

Гроші з "ковід-фонду"
Гроші з "ковід-фонду"5 канал / Час. Підсумки тижня

А от на освіту гроші й не планували.

Юлія Гришина, членкиня комітету Верховної Ради з питань освіти, каже: "Питання безпечного навчання від самого початку було покладено на місцеву владу. Але ми зараз бачимо, що є місцеві бюджеті, які тягнуть ці витрати, такі як Київ, Харків, тобто великі міста. Але є бюджети, яким не вистачає фінансування і є школи в регіонах, де не у повній мірі є забезпечення".

Але уряд наполягає: гроші в регіонах є.

Сергій Шкарлет говорить: "Ми ставимо собі за завдання раціонально використовувати ті кошти, які вже є в освіті. На 1 січня 2020 року з минулого року із освітньої субвенції залишилося 5,2 млрд гривень".

Проте ці кошти на маски, дезінфектори та термометри витрачати не можна. Зробити це заборонив той самий Кабінет Міністрів. Своєю ж постановою.

Іванна Коберник, співзасновниця ГО "Батьківський контроль", каже: "Навіть якщо вони змінять постанову, то їх можна буде використати лише приблизно через два місяці. Але головне лукавство з цими залишками полягає в тому, що далеко не всі території їх мають. Наприклад, 155 місцевих бюджетів їх не мають узагалі, ще 150 бюджетів мали залишки до 10 тисяч грн".

Тобто ці кошти – мізерні. За даними уряду, на рік на засоби захисту для шкіл та садочків потрібно понад 26 мільярдів. Немає грошей і на інші потреби освітян. Як-от доплати за додаткове навантаження. Наприклад, у деяких школах через карантин класи ділять на групи. Відповідно, вчитель замість одного уроку проводить два.

Вчителі – у зоні ризику зараження коронавірусом. Щодня вони працюють з десятками учнів у класах. Загалом у школі – сотні дітей. А якщо додати ще й їхні родини, то лік контактних осіб, від яких можна заразитися, іде на тисячі. І якщо освітянин захворіє на роботі, то держава жодної підтримки в лікуванні йому не гарантує. А понад 70 тисяч вчителів – пенсіонери. І вони ризикують найбільше. 

У яких школах найімовірніше можливий спалах коронавірусної хвороби, визначили журналісти. За основу взяли методику Техаського університету у США. Гіпотетично йдеться про учнів та вчителів, які вже хворими могли прийти до навчальних закладів 1 вересня. Їхню приблизну кількість і обрахували. Більшість таких шкіл у Тернопільській області.

Прогноз по захворюваності на коронавірус
Прогноз по захворюваності на коронавірус5 канал / Час. Підсумки тижня

Чому не знайшли грошей на безпеку у школах – в уряді так і не спромоглися чітко пояснити. Замість розв'язувати проблему – взялися шукати крайніх. З понеділка, 7 вересня, чиновники влаштують рейди по навчальних закладах. Якщо знайдуть порушення, відповідатимуть за них вчителі.

Сергій Барбу, Микола Довгий, "Підсумки тижня"

Попередній матеріал
Путін вчинив гірше за Гітлера: страшні події Іловайської трагедії і реакція штабу АТО – як це було
Наступний матеріал
Із чого стартував новий політичний сезон Ради та що на порядку денному – сюжет
Loading...