Донорство крові
Донорство крові 5 канал

Проблеми та плани: як в Україні змінюватимуть систему донорства

Читайте по-русски
Наразі близько 70% українських донорів – ситуативні. На тисячу осіб нині припадає 12 донорів, за мінімально необхідної кількості у 33 донації

Сьогодні Всесвітній день донора. З цієї нагоди в Київському центрі крові поділилися планами щодо популяризації безоплатного добровільного донорства та розповіли про створення Національної служби крові України. Докладніше – далі.

Аліна Волошина давно хотіла стати доноркою крові. Але дівчині відмовили – її вага була менше рекомендованих 50 кг. Друга спроба припала на Всесвітній день донора: "Зараз трохи поправилася і все ж таки вирішила це зробити. Якась допомога для людей і тим паче, це корисно і для здоров'я".

Щоб стати донором, треба бути повнолітнім і прийти з паспортом до центру крові. В реєстратурі заводять картку. Після цього – огляд у терапевта. Лікар записує зріст і вагу, міряє тиск і спілкується з потенційним донором. Потім у лабораторії досліджують кров донора – визначають групу і основні показники.

Перед здачею радять випити теплого чаю з цукром. Далі – процедура забору.

"Електронні ваги зважують, тут фіксують швидкість потоку, стежать за ним. Потім, коли доза набирається, вони дають нам сигнал і закривають клапан, щоб більше кров не набиралась", – розповідає медсестра Київського міського центру крові Юлія.

За один раз можна здати не більше 450 г крові. Наступний забір можна проводити лише після 2-місячної перерви. Близько 70% українських донорів – ситуативні. Тобто здають кров або її компоненти, коли до них звертаються з відповідним проханням. На тисячу осіб нині припадає 12 донорів. За рекомендацією Всесвітньої організації охорони здоров'я, мінімально необхідний запас крові можуть забезпечити 33 донації на тисячу людей.

Щоб заохотити людей до безоплатного донорства та полегшити процедуру, МОЗ готує зміни до законодавства.

"Закон про донорство на даний момент визначає, хто може бути донором, а хто не може. Цю систему треба переглянути. Друге – в нас є застарілі певні твердження, які стосуються обстеження донорів. Третє – ми говоримо, що нам треба змінити підходи, хто і як буде фінансувати систему крові," – пояснює гендиректор Центру громадського здоров'я МОЗ Володимир Курпіта.

Національна стратегія служби крові була схвалена Кабміном у лютому цього року. Згідно з нею, до 2022 року в Україні мають докорінно змінити систему донорства.

Як зазначає начальниця відділу безпеки крові Центру громадського здоров'я МОЗ Ірина Славінська: "Найбільші наші проблеми в Україні – це неналагоджена ефективна комунікація з закладами охорони здоров'я і центрами крові, це відсутність популяризації безоплатного добровільного донорства. На сьогодні існує близько 500 установ, які роблять забір, тестування компонентів крові та більша частина з них – їх застосовує в лікарні. Це досить неефективний процес, тому що дооснастити майже 500 установ – нереально".

За схваленою стратегією, Національна служба крові складатиметься з трьох рівнів і виключатиме участь пацієнта у пошуках донорів. При кожній лікарні функціонуватиме банк крові та фахівець на місці відповідатиме за поповнення запасів. На регіональному рівні – її заготовлятимуть, перероблятимуть, тестуватимуть та транспортуватимуть понад 10 модернізованих центрів, які розташують по всій країні. Керуватиме системою на державному рівні трансфузіологічний центр. Крім того, мають створити єдиний реєстр донорів, прив'язаний до всеукраїнської системи е-health з усіма історіями діагнозів тих, хто здає кров.

Анна Брикова, Віктор Сніжко, "5 канал"

Попередній матеріал
Двовладдя завершено: у Молдові чинним залишається лише один уряд – включення
Наступний матеріал
"Знали, що дома чекають": до Миколаєва повернулася остання група бійців 79-ї ОДШБр ЗСУ
Loading...
Критичний мінімум: в Одесі волонтери закликали поповнити банк крові

Критичний мінімум: в Одесі волонтери закликали поповнити банк крові

Медичне диво: вперше жінка народила немовля після пересадки матки від мертвого донора

Медичне диво: вперше жінка народила немовля після пересадки матки від мертвого донора

Корпоративне донорство: в Харкові майбутні льотчики здали кров для онкохворої малечі

Корпоративне донорство: в Харкові майбутні льотчики здали кров для онкохворої малечі

Столичні поліцейські стали донорами в дитячій лікарні "Охматдит" – сюжет

Столичні поліцейські стали донорами в дитячій лікарні "Охматдит" – сюжет

Як "вампіри" кров здавали: у Черкасах Геловін відзначили в донорському центрі

Як "вампіри" кров здавали: у Черкасах Геловін відзначили в донорському центрі

"Заради порятунку поранених": сотні містян прийшли здати кров до лікарні ім. Мечникова

"Заради порятунку поранених": сотні містян прийшли здати кров до лікарні ім. Мечникова