Донорство в Україні
Донорство в Україні 5 канал

Хаос із радянських часів: як МОЗ змінюватиме систему донорства в Україні

Читайте по-русски
Наразі за здачу крові дають 160 грн/л – за новою стратегією таку оплату скасують. Але і для всіх пацієнтів вона буде безкоштовною

Донорська кров має стати безкоштовною для пацієнтів. А ось тим, хто готовий здавати її для інших – не платитимуть. Донорство пропагуватимуть як волонтерство. Такі пункти передбачені у Стратегії розвитку національної системи крові на період до 2022 року, яку схвалив уряд. Систему донорства не реформували з часів Радянського Союзу. Детальніше далі:

Максим Яковчук минулого літа випав з вікна та зазнав численних травм. Найтяжча – перелом стегнової кістки. Через занизький для проведення операції гемоглобін, у лікарні сказали: кров дадуть, але перед тим треба привести донорів.

Згадує: "Через соцмережі зверталися, і приходили і знайомі, і колеги. Будь-хто міг прийти з будь-якою групою, здати кров, сказати "ось це для цього громадянина". Мені видавали мою кров, необхідну мені групу, а вже в того громадянина брали для поповнення резервів власне лікарні".

Максимові платити за кров не довелося – він киянин і потрапив у міську лікарню. Якби це був заклад поза столицею, довелося б купувати – навіть за наявності охочих допомогти. У МОЗ кажуть: протягом 3 років запровадять докорінно нову систему донорства.

"Пацієнту більше не потрібно буде ані шукати кров, ні донорів, ні оплачувати цю послугу, оскільки держава гарантуватиме її надання. На сьогодні в нас є досить хаосна структура, яка складається з 450 пунктів, де можна здати кров. Більшість з них значно недофінансовані. Ми говоримо, що будемо створювати нову трирівневу структуру", – пояснює начальник відділу безпеки крові та донорства Центру громадського здоров'я МОЗ України Ірина Славінська.

За цією структурою, при кожній лікарні функціонуватиме банк крові та фахівець на місці відповідатиме за поповнення запасів. На регіональному рівні – її заготовлятимуть, перероблятимуть, тестуватимуть і транспортуватимуть понад десяток модернізованих центрів крові, які розташують по всій країні.

Керуватиме системою на державному рівні новостворений трансфузіологічний центр. Крім того, з'явиться національний реєстр донорів, у якому фіксуватимуть всю історію їхнього здоров'я. Нині кожна лікарня веде власну базу, і вони ніяк не пов'язані між собою.

Донорство в Україні
Донорство в Україні5 канал

На сьогодні за здачу крові дають 160 грн за літр. Згідно з новою стратегією, таку оплату скасують. Донорство популяризуватимуть як волонтерство. Приміром, у столиці зараз 85% тих, хто здає кров, робить це безплатно.

Донорство в Україні
Донорство в Україні5 канал

Це Дар'я. Вона здає кров уже вдруге. Каже, що прийшла не на конкретний заклик про допомогу, а просто так: "Тяжкохворим на рак, лейкемію – багато хвороб, де необхідне переливання крові. Тим самим АТОвцям. Якось хочеться допомогти, хоч щось зробити".

За рекомендаціями Всесвітньої організації охорони здоров'я, в Україні має бути 33 донації – тобто здачі крові – на 1000 населення. Зараз цей показник утричі менший.

Анна Брикова, Анна Несевра, Анна Кудрявцева, "5 канал"

Попередній матеріал
Пленарне засідання ВР, на якому розглядають законопроект про мову – відео
Наступний матеріал
Відзначення 80-ї річниці початку Другої світової у Польщі: Путіна не запросили
Loading...

Як "вампіри" кров здавали: у Черкасах Геловін відзначили в донорському центрі

"Заради порятунку поранених": сотні містян прийшли здати кров до лікарні ім. Мечникова

Вчені винайшли спосіб перетворювати будь-яку групу крові в універсальну

Урятувати життя: родина з Тернополя створила перший недержавний реєстр донорів кісткового мозку

Приймають півсотні донорів щодня: як використовують новий корпус "Охматдиту" – сюжет

Уперше стали донорами: харківські прикордонники здали кров для онкохворих дітей