Поглумився над НКВС і відправив нацистів під три чорти: неймовірна історія українського мовознавця Шевельова

Юрій Шевельов 5 канал
Привіт! Це – "Історія для дорослих". Москва уже років сто вперто торочить, що українську мову і самих українців вигадав австрійський генштаб. А без нього тут би був суцільний "русскій мір" і "одіннарот"

Сьогодні ми нарешті розкажемо правду. Що це був не австрійський, а німецький, не генштаб, а лінгвіст, і він не вигадав – а науково довів, що ніякого русского міра і одіннарота ніколи не було, а от відмінностей – як мовних, так і цивілізаційних – просто безліч. Герой нашого сьогоднішнього філологічно-шпигунського трилера – харківський науковець і публіцист Юрій Шевельов. Він же – Георг Шнайдер. Він же Григорій Шевчук. Він же – Шерех, а по домашньому – Жоржик.

Так сталося, що найвидатніший дослідник української мови Юрій Шевельов більше знаний на заході, ніж на Батьківщині. Хоча не кожен наш земляк зумів стати професором Гарвардського і Колумбійського університетів, автором більше як 1000 праць та живим класиком, який повністю зламав панівне російське бачення історії східнослов'янських мов.

Юрій Шевельов, Університет Іллінойса
Юрій Шевельов, Університет Іллінойсаgazeta.ua

Однак 2013-го його ім'я таки прогриміло всією країною. До 105-ї річниці народження Шевельова харківські інтелігенти добились дозволу встановити на його колишньому будинку меморіальну дошку. Але тодішні очільники області і міста – Добкін і Кернес, в народі Допа і Гепа – раптом не на жарт обурились. Їх постійно щось обурювало.

Пам'ятна дошка на будинку "Саламандри"
Пам'ятна дошка на будинку "Саламандри"mykharkov.info

Очільник Харкова Кернес доводив, що хай там Шевельов який науковець, але він – пособник фашистів, і вшановувати його – неприпустимо. А Добкін зовсім розійшовся. Назвав ініціаторів вшанування "негідниками фашистськими", а науковця – навпаки "фашистським негідником". Чого це вони так розкукурікались?

Як кажуть історики – знову все як завжди і нічого нового. У 1950-х роках, коли перші праці Шевельова прогриміли на Заході, його репутацію саме такими звинуваченнями намагались знищити радянські пропагандисти і їхні посіпаки.

До цього ми ще повернемось, а поки давайте за чергою, бо тут все цікаво. Чи не найвидатніший за всі часи дослідник української мови – був етнічним німцем і російським дворянином. Його батько – генерал імператорської армії Володимир Карлович Шнайдер, мама – теж наполовину німкеня, Варвара Мадер, уродженка Харкова. Майбутній науковець був їхньою п'ятою дитиною, і єдиним, хто дожив до дорослого віку.

З розпалом Першої світової в Росії спалахнула "русскомірская" істерія, і німецьке прізвище могло принести родині проблеми. Тож батько зі Шнайдера змінив родове ім'я на нейтральне – Шевельов, і навіть по батькові Карлович – на Георгійович. Молодший син, якому тоді було років 6, теж захотів змін – бо не вимовляв ще свого повного імені Георгій, і соромився домашнього – Жоржик. Тож домігся, щоб його називали Юрієм. Так з'явився Юрій Шевельов.

Юрій Шевельов у дитинстві
Юрій Шевельов у дитинствіistpravda.com.ua

Батька він більше не побачив – той пройшов Першу світову, повоював за Денікіна і Врангеля, та зрештою помер на еміграції, в Сербії. Юрій же залишився з мамою у Харкові – у них була велика квартира у знаменитому будинку страхового товариства "Саламандра".

У 10 років побачив справжню суть більшовизму – коли денікінці ненадовго зайняли місто і показали городянам двір і підвали ЧК, завалені тисячами трупів.

Жертви ЧК у Харкові
Жертви ЧК у Харковіdsnews.ua

Потім червоні прийшли надовго – і Юрієва мати знищила синові документи, і все там переписала. Місцем народження назвала польське містечко Ломжа, походження – зі службовців, національність – росіянин, бо в сім'ї говорили переважно російською, зрідка – німецькою і французькою.

З багатої генеральської родини – із розкішною квартирою, домашньою освітою і прислугою – Шевельови раптом перетворились на жебраків. Їхнє помешкання перетворили на комуналку, мати ледве влаштувалась прибиральницею, а Юрій ріс хворобливим через постійне недоїдання. Для життя їм залишили комірчину для прислуги площею 8 квадратних метрів. Юний Шевельов був змушений підпрацьовувати – теж прибиранням у радянських установах.

Юрій пішов до школи і там чи не вперше почув літературну українську – бо в УРСР почалась українізація. Захопився як самою мовою, так і розквітлим тоді культурним відродженням – тим, яке незабаром стане "розстріляним". Ходив на вистави Леся Курбаса в "Березіль", зачитувався віршами Миколи Хвильового, а потайки – ще й "Ілюстрованою історією України" Грушевського. І відповів на найголовніше питання.

Коли надійшла пора отримувати паспорт – для графи "національність" назвався українцем. Згадував: "Я усвідомлював, що було б куди безпечніше написати росіянин, і це цілком залежало від мого вільного вибору, але після недовгих вагань я вибрав — українець". Ось він з однокласницями після закінчення школи:

Юрій Шевельов із однокласницями
Юрій Шевельов із однокласницямиistpravda.com.ua

У студентські роки продовжував займатись українською літературою.

Щоб нічого не бути винним червоним окупантам – принципово відмовився від стипендії, через що потрапив на олівець до НКВД. І це йому ще пощастило – бо з його університетської групи з 30 людей під каток репресій потрапили 11. Коли дійшов до дисертації – з усього "Розстріляного відродження" залишився один Тичина, тож довелося писати про нього, вже зламаного і понівеченого режимом.

На власні очі побачив Голодомор. Коли їхав із Харкова до Полтави, голодні селяни штурмували потяги, щоб утекти зі своїх колгоспів кудись, де не відбирають останній хліб.

У Червоній армії Юрій Шевельов не служив – був визнаний непридатним через перенесені хвороби і слабкий зір. До початку війни прийшов уже свідомим противником більшовицької влади. Про неї писав так: "Пазурі системи були страшні не тільки тим, що вони вихоплювали й нищили людей, а й тим, що, ширячи систему сексотства й сітку сексотів, вони отруювали стосунки між людьми взагалі".

Тому й не одружився – щоб не обростати стосунками, які можна втратити. Найближче до шлюбу підійшов із киянкою Сонею Вассер – але її заарештували як троцькістку. У 1941-му потрапив до НКВД сам – і потім глумливо назвав цей час "28 днів особливої служби соціалістичній батьківщині".

Його взяли уже після початку нацистського вторгнення, за доносом редактора газети "Соціалістична Харківщина".

Газета "Соціалістична Харківщина"
Газета "Соціалістична Харківщина"likbez.org.ua

Під загрозою смерті змушували шпигувати – НКВД потрібен був сексот серед науковців. Тоді Шевельов придумав вкрай оригінальний хід: на службу погодився, але всі 28 днів роботи зустрічався не з колегами, а виключно із донощиком-редактором, про розмови з яким потім писав довгі і нудні звіти до НКВД. Як то кажуть, хай самі між собою...

Коли прийшли нацисти – настав час оспіваного Допою, Гепою і КДБ "співробітництва з фашистами". Окрім безглуздих штампів і наклепів, обвинувачі пред'являють речовий доказ – ось таку газету "Нова Україна", яка славила Гітлера і до якої Шевельов написав цілих 20 статей.

Захоплена нацистами "Нова Україна"
Захоплена нацистами "Нова Україна"pbs.twimg.com

Однак тут як завжди з кагебістськими звинуваченнями: воно наче виглядає як правда, але насправді Шевельов справді писав до газети "Нова Україна" – але отакої, з тризубом, заснованої діячем ОУН Петром Сагайдачним:

Справжня газета "Нова Україна"
Справжня газета "Нова Україна"libraria.ua

Писав те, що любив – про українських митців та мову. По війні не відмовився від жодного написаного слова. Статті давно викладені в інтернет – можете самі оцінити. Деякі тексти підписував іменем розстріляного червоними українського філолога Григорія Шевчука – просто щоб позлити НКВД і вшанувати колегу.

Але у березні 1942-го газету буквально рейдернули нацисти, наказали прибрати тризуб і писати про фюрера і його боротьбу зі світовим єврейством. Та Шевельов знову залишився вірним собі – і просто відмовився писати нацистську маячню.

Ба більше, йому пропонували записатись фольксдойчем – тобто етнічним німцем, яким він і був. За це отримав би від нацистів роботу і продпайок. Але він вдруге у житті пішов на принцип – і знову записався українцем – хоч і голодним. Перебивався приватними уроками для дітей місцевих чиновників і просвітян. Згодом пояснював, цитую: "Я не мав ніякого бажання брати участь у цій безглуздій війні двох диктаторів і пишаюся тим, що таки не брав". Когось така позиція про двох диктаторів нагадує, правда?

Перебрався з матір'ю до Львова, потім далі до Європи. По війні просидів кілька років у таборах для переміщених осіб.

Там не нудьгував – а почав співпрацювати з бандерівцями. Не став партизаном – а знову по-своєму: видавав коштом ОУН літературно-мистецький часопис "Арка". Перше дослідження про цей бандерівський етап Шевельова лише нещодавно вийшло у рамках проєкту "Екземпляри 20" на сайті "Читомо" – почитайте, справді цікаво.

У 1950-х Юрій просто вибухнув працями з мовознавства. Викладав у найкращих університетах Європи, був запрошений у Гарвард. Там східноєвропейськими дослідженнями завідував виходець з Росії Роман Якобсон. Він відстоював теорію, що у слов'янських мовах першість і унікальність мали тільки російська та сербська, а всі інші – тільки похідні від них.

Роман Якобсон
Роман Якобсонcdn.hk01.com

Шевельов просто розгромив цю версію – довів що ніякого "общерусского язика" не було, існували племінні і територіальні говірки, з яких окремо сформувались три східнослов'янських мови.

Нездатний спростувати докази українця Якобсон вдався до типово російського брудного трюку – звинуватив Шевельова у колабораціонізмі, мовляв чого ви його слухаєте, він же фашист.

Він навіть звернувся до СРСР з проханням дати компромат на Юрія. Дивний крок для російського емігранта і ліберала. Хоча... він до середини 1920-х був радянським дипломатом і брав участь у купі таємних оборудок Кремля, тож є підстави вважати, що цей науковець тільки тимчасово сховав будьонівку.

На останніх славістичних конгресах були оприлюднені документи, які підтверджують про те, що з 1920-го року Якобсон потрапляє на захід як радянський шпигун.

Але Шевельов витримав удар – і відбив його ще одним незвичним для КДБ способом: просто подав до суду за наклеп. І суд цей, звичайно ж, виграв. Його теорія виникнення східнослов'янських мов, яка спростовує маячню про "русскій мір" і "адіннарот" – не постраждала – вона зараз загальновизнана у світовій науці.

Науковець прожив довгих 93 роки, встиг відвідати вже незалежну Україну, стати членом НАНУ і почесним доктором Могилянки, та отримати Шевченківську премію. Її, до речі, повністю віддав одній із харківських шкіл.

Віктор Ющенко та Юрій Шевельов
Віктор Ющенко та Юрій Шевельовknpu.gov.ua

Посмертних нападок від Кернеса на своє 105-річчя уже не побачив. Той таки добився заборони пам'ятної дошки Шевельову на будинку "Саламандри", після чого її навіть не зняли – а брутально розбили сокирою якісь "тітушки". Табличку на честь видатного українського славіста, професора Гарвардського і Колумбійського університетів розбили сокирою троє чоловіків, які назвалися працівниками комунального підприємства.

Але історія зіграла з Гепою дуже злий жарт: 2020-го він помер від коронавірусу рівно у день народження Юрія Шевельова, 17 грудня, у 112-ту річницю непереможного науковця.

Тож і ми не здаваймося – і все буде Україна.

Читайте також: Ніч на Андрія: як грати в "калиту" і за що дівчата раз на рік не можуть лаяти хлопців

Попередній матеріал
Життя без пластику: чи готові українці відмовитися від поліетиленових пакетів
Наступний матеріал
Сніг та ожеледиця: як встояти на ногах, коли дороги перетворилися на ковзанки
Loading...