Ожеледиця буквально скувала країну. Льодяний дощ перетворив дороги на справжні ковзанки. У столиці навіть тролейбуси зупинилися і не могли рухатися, бо дроти були вкриті льодом. І це лише початок зими, коли ми ще й до пуття снігу не бачили. І попри те, що останніми днями, у столиці, приміром, дощить, ми вирішили, що підступна ожеледиця ще не раз у цьому сезоні нам накоїть лиха.
А де ожеледиця – там і небезпечне падіння, бо встояти на ногах на слизькому тротуарі подекуди вкрай складно. Але можна. І наш Юрій Пугач зібрав поради для вас, як не травмуватися під час ожеледиці, і навіть як звичайний клей "Момент" на підошві може вберегти від травмпункту. Доеладніше – у сюжеті "Підсумків тижня".
Ніколи такого не було, і от знову: початок грудня і вечірній мокрий сніг із дощем за ніч перетворюється на ожеледицю. І разом із крижаною красою на вулицях можна побачити людей, які не можуть встояти на ногах.
"Випадки звернення до травмпункту, до лікарів-травматологів збільшуються. Найчастіше це травми кінцівок, забої попереку, забої голови, також забої грудної клітини. Якщо казати про переломи, то це переломи променевої кістки в типовому місці та переломи кісточок гомілки", – розповів кандидат медичних наук, лікар ортопед-травматолог Дмитро Горбань.
Лікар каже, основна причина травматизму на льоду полягає в тому, що ми з вами неправильно падаємо. Тож команда "Підсумків тижня" вирушила до викладача зі сценічного руху, який пояснив нам, як це потрібно робити правильно.
"Ви перш за все повинні розуміти: ось – голова. Голова це те, що треба берегти. Пункт номер один. Пункт номер два – це коліна. Як треба правильно падати: ось тут крига, я відчуваю, що я вже їду, я присів на коліно, ось гомілка, стегно, все", – наголосив викладач зі сценічного руху КНУТКІТ ім. І.К. Карпенка-Карого Кирило Майкут.
З падінням на бік ніби все зрозуміло, а якщо заносить назад чи вперед? Нічого складного ніби немає. Але це поки ми стоїмо в теплому спортивному залі і готові до падіння. На льоду ж усе відбувається швидко і неочікувано. Та замість правильно падати, краще все ж таки хоч якось встояти на ногах. Тому "Підсумки тижня" підготували кілька практичних порад, які допоможуть втриматися на ожеледиці і не травмуватися.
Порада перша: прикріпіть на підбор свого взуття шматок поролону або лейкопластиру. Це збільшить тертя з поверхнею. Ще краще буде, якщо ви перед виходом натрете його сухим піском. Цього зазвичай вистачає на один-два дні. Друга порада: натерти підошву наждаковим папером або просто прикріпити його на підошву. Але ще простіше буде намазати клей типу "Момент" і поставити взуття на пісок, після цього сміливо можна виходити надвір. До речі, ще одна порада на додачу – ходити по кризі як пінгвін. Потрібно переносити центр ваги з ноги на ногу.
Але якщо ви не хочете витрачати час на підготовку взуття до слизької дороги власноруч, взуттєвий магазин вам у поміч. Там головне – правильно розставити акценти. Купувати не лише тепле, а й звертати увагу на підошву. Та навіть підошва не завжди може врятувати від падіння. Але є старий дідівський метод, який працює на всі 100%. Про нього нам розповіла співачка, лідерка гурту "Крихітка" Олександра Кольцова.
"Це називається "льодоходи". Я впевнена, що цій конструкції дуже багато років і нею користуються всі скандинави. Це просто одягається на взуття шипами донизу. Вони сталеві. Просто надягаєте їх на своє повсякденне взуття і не ковзаєте по льоду", – зазначила вона.
Олександра вже і сама кілька років користується льодоходами і всім своїм рідним придбала. Коштують вони в середньому 100 гривень.
"У мене раніше були зі сталевими пружинками, і вони слугують років 5-7, тому що ви користуєтесь ними лише кілька разів на рік, але вони можуть зберегти життя. Я гадаю, що треба звернути увагу, щоб тут була сталь", – уточнила вона.
Та якщо жодна з наших порад не спрацювала і ви, на жаль, травмувалися – без паніки. Про своє невдале падіння на льоду торік нашим журналістам розповідала львів'янка Наталія. Але її історія про те, як після травми можна поборотися за свої права й перемогти.
"Я вийшла і просто летіла. От тільки з під'їзду і відразу так впала. Це дуже складний перелом, це не є перелом, який заживає за місяць. Я 4 місяці була на лікарняному, це гіпс, ти повністю замотана в гіпсі, як черепашка, дихати важко", – розповіла мешканка Львова Наталя Кащак.
Коли Наталя трохи оговталася, то одразу почала збирати докази і написала позов до суду, аби компенсувати 35 тисяч гривень, які витратила на лікування та реабілітацію. Позивалася до Львівського художнього професійного училища. Бо травмувалася на території, що на балансі навчального закладу. Та доріжки біля будівлі були вкриті кригою, тому наслідки фатального падіння Наталі були такими:
"400 гривень – година реабілітації. Наприклад, консультація реабілітологів, невропатологів, хірургів, бо рука не рухалася. Вона була атрофована, я нею не володіла. В мене є довідка з Гідрометеоцентру, вони були повідомлені про те, що буде страшна ожеледиця", – уточнила вона.
Зрештою суд задовольнив позов жінки, але частково. Училище сплатило їй 8 тисяч гривень за лікування та 10 тисяч моральної компенсації. Тож зрештою, аби не довелося потім збирати докази і, не дай Боже, лікувати зламані кістки або суглоби, краще відмотайте назад і ще раз передивіться частину цього сюжету про правильні падіння. Бо травматологи кажуть, що саме правильна хода по кризі та групування при падінні – рятівний жилет під час ожеледиці. А ще радять для укріплення кісток вживати продукти з високим умістом кальцію та з вітаміном D. Це молочні продукти, горіхи, бобові, зернові, курячі яйця та риба. Та найкраща порада все одно лежить на поверхні: треба просто бути уважним та дивитися під ноги.
Юрій Пугач, Ігор Костюк, Орест Пона,"Підсумки тижня"