1 грудня почав падати сніг у столиці. Мокрий і з дощем. В інших регіонах теж засніжило, особливо на заході Україні. Синоптики обіцяють, що принаймні грудень буде теплішим за попередні роки і з дефіцитом опадів. Але все одно погода така непередбачувана, що треба готуватись і до заметів.
"Підсумки тижня" вирішили підготувати українців до ожеледиці порадами. Особливо вони згодяться водіям, які взимку пересуваються на авто. Багато хто скептично ставиться до зимової гуми і впевнений, що вона під час ожеледиці не врятує. Наша ж Яна Лимаренко поговорила з тими, хто радить не нехтувати все ж таки правилами і потурбуватися про безпечне пересування. Тож як їздити, коли слизька дорога, щоби не потрапити в ДТП – у сюжеті "Підсумків тижня".
Видовищні заноси та круті розвороти влаштовують на тренуваннях черкаські автоспортсмени на летовищі. Але так робити непрофесіоналам не радять – небезпечно. Андрій Яроменко знає найпоширеніші помилки в кермуванні слизькою трасою.
"Не робити різких рухів, адже дуже легко втратити керування автомобілем і вийти чи в занос, чи то в знос передніх коліс, тому плавність ходу, не перевищувати швидкість, адже швидкість на слизькій дорозі має бути менша", – зазначає він.
Спортсмен каже, багато їздять на інтуїції, бо не знають усіх необхідних теоретичних прийомів та як працює машина.
"Водії навіть із 20-річним стажем усе одно роблять ті чи інші помилки, які притаманні навіть новачкам, адже ці 20 років їм ніхто не сказав, що можна робити так чи інакше", – наголошує Яроменко.
Головний ворог водія на будь-якій дорозі – його ж самовпевненість, що він профі і нічого страшного не станеться.
"У поворотах діють декілька сил фізичних на автомобіль, і тоді вже важче з ним впоратися, особливо, коли люди не розраховують свої сили і думають, що якщо автомобіль достатньо дорого коштує, у нього стоїть гарна гума, то він вам пробачить усі помилки, а насправді фізика – ми нічого не можемо зробити з фізикою, якщо ми помилилися з вибором швидкості", – пояснює автоспортсмен Сергій Гусєв.
Крім умінь, водія може зрадити і літня гума на снігу. На шиномонтажі кажуть, відповідальна половина автовласників перевзувається ще на початку листопада, а решта – всі одночасно приїздять у перший день снігу. Тоді майстри працюють без обіду і навіть вечері.
Їздити на будь-якій гумі в будь-яку погоду можна, мабуть, одному позашляховику в Україні – саморобному всюдиходу "Україна" з Тернопільщини. Юрій Кордупель зробив свою машину самостійно і навіть офіційно зареєстрував. Мотор тут з "Мерседеса" – їсть 17 літрів на 100 км, колеса – з польської вантажівки. Робив його півтора року, витратив 26 тис. доларів. Цього монстра чоловік не перевзуває – показує шини, каже, такі проходять буквально скрізь. На дорогах він тепер не хвилюється ні за що. Навіть якщо легковик влаштує йому ДТП, то з позашляховиком нічого не станеться.
В Україні за 10 місяців цього року сталося 154 тис. ДТП, в середньому за добу – 500. Найчастіше водії перевищують швидкість, небезпечно маневрують, рухаються на перехрестях та пішохідних зонах як заманеться. А ще – сідають за кермо напідпитку. У поліції кажуть, що часто водії порушують правила свідомо, бо переконані, що в небезпечному маневрі їм вдасться уникнути зіткнення, а велику швидкість встигнуть знизити в останній момент. І в цьому водії часто помиляються. За рік на українських автошляхах травмувалося майже 25 тис. осіб, загинуло – 2,5 тис. Нині в Україні вже працюють 246 камер для фіксації порушень, одночасно дороги патрулюють і екіпажі поліції. Але покарати можуть не за все.
"У правилах дорожнього руху відсутній такий обов’язок, відсутня норма, яка би зобов'язувала саме водіїв і власників транспортних засобів замінити гуму, є лише рекомендація, за яку фактично немає відповідальності у випадку невиконання", – пояснює перший заступник начальника Департаменту патрульної поліції Олексій Білошицький.
Зараз правоохоронці ініціюють розгляд питання у Верховній Раді, щоб додати штраф за літню гуму взимку у правила дорожнього руху. Чи налякає це українських горе-водіїв – побачимо. Краще, аби вони боялися на штрафу, а втратити своє життя чи забрати чиєсь. Тож змінюємо гуму, поки снігом дороги не вспипало, і будьмо обачні.
Яна Лимаренко, Денис Розенков, Юрій Пугач, "Підсумки тижня"