Олександр Пономарів
Олександр Пономарів 5 канал

Пішов з життя легендарний мовознавець Олександр Пономарів – чим запам’ятався

Читайте по-русски
Серед його вихованців – діячі культури, філологи, журналісти

Пішов із життя легендарний український мовознавець Олександр Пономарів. Його серце зупинилося на 84 році життя. Чоловік помер в одній із лікарень столиці. Рік тому його ушпиталили з тяжкою травмою хребта. Про відомого мовознавця та захисника української мови – згадували його вихованці і колеги. З ними спілкувалася кореспондентка "5 каналу" Евеліна Михайленко.

"Для інституту Журналістики – це реально людина легенда", – каже Катерина Кельбус, ведуча "5 каналу".

"Це людина, при якій було просто незручно говорити неправильною українською", – говорить Юлія Нестеряк, викладачка інституту Журналістики.

"Він робив зауваження будь-кому, якщо це не так звучало українською", – розповідає Сергій Квіт, професор Києво-Могилянської академії.

"Його захоплення мовою захоплювало усіх інших", – каже Марія Писаренко, журналістка "5 каналу".

І студентів, і колег мовою захоплював Олександр Пономарів впродовж сорока років спочатку на факультеті, а потім в інституті Журналістики університету імені Шевченка. Народився і виріс він у Таганрозі.

"А він був у складі України. Його в 28 році. І там он бачите, є вислів Чехова "Я родился в живопистном украинском городе Таганроге", а потім в наступних його біографіях слово український прибрали", – каже Олександр Пономарів, мовознавець.

Його цитували, до нього дослухалися, на нього рівнялися. Його вихованців – не злічити. Серед них діячі культури, філологи, журналісти.

"Він не буде на тебе гаркати чи змушувати перечитати все напам'ять. Ти вийдеш від нього і почнеш українську мову, історію України – ти будеш це любити, цим жити як жила цим людина", – говорить Катерина Кельбус, ведуча "5 каналу".

"Олександр Данилович був такий, чоловік з перцем. У 80 років їздив у Італію відпочивати. Потім повертався і розказував про свої враження студенткам. Паралельно до них залицяючись. То був якраз не харасмент в його виконанні, а то була спроба налагодити дружні зв'язки і стосунки із людьми абсолютно іншого покоління і це все на мовному ґрунті", – розповідає Марія Писаренко, журналістка "5 канал".

Викладацьку діяльність Олександр Пономарів завершив торік, коли йому виповнилось вісімдесят три.

"Це вікна. Ось перше, друге. Ця кафедра була там завжди. Дуже красиво виглядало прощання. Він пообіцяв писати книжки, нові наукові дослідження і не полишати свій блог", – каже Юлія Нестеряк, викладачка інституту Журналістики.

У блозі для BBC Україна він розтлумачував особливості вживання українських слів та висловів, відповідав на запитання читачів. У ньому висловлював і власне позитивне ставлення до фемінітивів. Входив до Всеукраїнського товариства "Просвіта". Брав участь у роботі комісії з нового правопису. Хоч і результатом, зрештою, залишився незадоволеним.

"Я його оцінюю негативно і вважаю мою роботу у комісії майже марною. У цій робочій групі і комісії, так вона була створена, дві третини людей були налаштовані так, щоб нічого не міняти", – розповідав Олександр Пономарів, мовознавець.

За життя написав понад дві сотні наукових робіт зі стилістики та культури української мови. Перекладав тексти з новогрецької мови та п'яти слов'янських мов.

"Оскільки я сприймаю світ крізь призму української мови, то я перекладаю, я не хочу їх співати російською. Наприклад романс Тютчева "Я встретил вас", "Зустрів я вас, і все минуле у згаслім серці ожило", – говорив Олександр Пономарів, мовознавець.

Брав активну участь у громадсько-політичному житті і мав незмінну проукраїнську позицію.

"Ми закінчили університет у 1991 році. Коли ще був Радянський Союз. То при Олександрі Даниловичу ніхто би не наважився сказати щось якось не так про українську незалежність, бо в той час головне питання – це було питання незалежності", – розповідає Сергій Квіт, професор Києво-Могилянської академії.

"Не сприймав закон Ківалова, який розширював права російської мови, бо вважав, що українська мова єднає націю. Те, що може країну захистити від російської агресії", – каже Юлія Нестеряк, викладачка інституту Журналістики.

Видатний український професор пішов із життя у 84 роки. Над ранок середи. За кілька днів до свого 85-річчя.

"Деякі кажуть "я не розмовляю українською мовою", бо боюся помилятися. При чому він думає, що російською мовою він бездоганно говорить. Але не треба боятися помилок", – говорив Олександр Пономарів, мовознавець.

Прощатимуться з Олександром Пономарівим у суботу.

Евеліна Михайленко, Ірина Сисак, Ірина Шевченко, "5 канал"

Попередній матеріал
Прем'єра на "5 каналі": документальний фільм "Повстання в ефірі"
Наступний матеріал
Сльози втрати і подяка за службу: як у країні пройшов День захисника України – сюжет
Loading...

Верховний Суд зобов’язав президента Зеленського говорити державною мовою

У Лондонському Тауері з'явиться перший у Британії україномовний аудіогід

В Італії з'явився перший словник сучасної української мови – чим він особливий

Як їжа може бути інструментом самоідентифікації для нації: Євген Клопотенко у "Рандеву з Яніною Соколовою"

Україна не змінюватиме закон про повну загальну середню освіту – Кулеба

Мовний омбудсман вимагає не скасовувати частину ЗНО з української літератури – що пропонує натомість