Акція протесту під ОАСК
Акція протесту під ОАСК 5 канал

Оскарження правопису: студенти та викладачі прийшли до ОАСК на акцію протесту

Читайте по-русски
Під стінами суду учасники акції стояли близько півтори години

"Правопису – 2019 бути". З таким гаслом під будівлею Окружного адміністративного суду Києва, який минулого тижня скасував запроваджену 2019-го нову редакцію українського правопису, зібралися студенти та викладачі київських вишів. Як відбувалася акція та чи відреагували судді на протест, дізнавався журналіст "5 каналу".

Від самого ранку студенти Києво-Могилянської академії, університетів імені Шевченка та Карпенка-Карого прийшли до Окружного адмінсуду Києва виступати проти скасування нової редакції правопису.

"Це не просто правила нові, нововведення, які не мають нічого під собою. Це також історія, про те, як у 27 році був укладений схожий правопис,"Скрипниківка", і в 33-му через русифікацію ми мали відмовитися від неї", – розповідає студентка Києво-Могилянської академії Анастасія Костенко.

Студент університету імені Шевченка Данило Гайдамаха на акцію протесту взяв із собою видання "Кобзаря".

"Я чув від сторони позивача таку історію, що мовляв, Шевченко написав старим правописом. Ось цілий "Кобзар" укладений скрипніківським правописом 27 року. Новий правопис, який ми мали у 19 році затверджений, він повертав деякі норми цього правопису. Він повертав до нормального традиційного розвитку мови", – каже студент КНУ імені Тараса Шевченка Данило Гайдамаха.

Зміни до правопису запровадили два роки тому, але цим не вгодили школярці з Херсону, яка тоді назвала новий правопис кумедним і несучасним. Її заяву суд об'єднав із заявою юриста Ростислава Кравця. Йому нові правила також не до вподоби. Понад рік розглядали цю справу в Окружному адмінсуді Києва і минулого тижня суд вирішив, що Кабмін, ухваливши постанову про правопис, діяв поза межами своєї компетенції та з порушенням закону.

"Окружний суд це не місце для філологічних дискусій. І такі позови це не підстава скасовувати якісь наукові рішення. Новий варіант правопису абсолютно не страшний, у цьому вже всі давно переконалися, окрім Окружного суду", – зазначає викладачка української мови Києво-Могилянської академії Наталія Ясакова.

Новий правопис активісти захищають поезіями.

"О слово рідне, орле скутий, чужинцям кинуте на сміх, співочий грім батьків моїх, дітьми безпам'ятно забутий", – декламує учасник акції Богдан Гаврилюк.

Під суд студенти прийшли з плакатами, на яких хронологія утисків української мови в Російській імперії та Радянському Союзі. Зокрема, заборона Петром І книгодрукування староукраїнською мовою, Валуєвський циркуляр та Емський указ. Обмотують ці плакати червоною ниткою.

"Всі ці укази, всі заборони, вони були окроплені кров'ю, бо щоразу, коли нашу мову забороняли, дуже багато українців не здавалися, вони ховали свої вишиванки в подушках, вони продовжували писати українські вірші, писати українською мовою, розмовляти, ходити в українську церкву, і їх за це знищували", – зазначає учасниця акції Віолета Кукурудза.

Понад півтори години під стінами окружного адмінсуду небайдужі студенти захищали правопис, але до мітингувальників так ніхто й не вийшов.

Правописна комісія, яка затверджувала нові мовні інновації, запевняє, що попри рішення суду, правила нової редакції залишаються чинними. З рішенням суду не погодилися і в уряді, там уже готують апеляцію.

Олександр Таран, Віктор Сніжко, "5 канал"

Попередній матеріал
У Луцьку оштрафували чоловіка, який викликав поліцію через гучних сусідів
Наступний матеріал
Чому освітяни масово відмовляються від вакцинації проти коронавірусу – сюжет
Loading...

За три дні до свого 85-річчя: помер відомий український філолог Олександр Пономарів

"Полювання" на український правопис: СРСР робив усе, щоб перетворити солов'їну мову на подобу російської

Вода камінь точить: Facebook офіційно виправив написання столиці України на Kyiv