Правопис
Правопис 5 канал

Грамотність не скасує жоден суд – що відомо про рішення ОАСК щодо нового Правопису

Читайте по-русски
У Правописній комісії таке рішення назвали спробою дискредитувати українську мову

Грамотність не скасує жоден суд. Нова редакція Українського правопису залишається чинною. Про це заявляють у Національній комісії зі стандартів державної мови, попри рішення Окружного адміністративного суду. Там вважають, що уряд порушив закон, схваливши оновлені мовні правила. У Правописній комісії таке рішення назвали спробою дискредитувати українську мову. І додали, що старі правила не повертатимуть. Більше в репортажі журналіста "5 каналу" Сергія Барбу. 

Хвилин п'ятнадцять на кожне нове правило. Вчителька української мови розповідає, скільки часу потрібно учням, аби вивчити зміни до Правопису, які запровадили два роки тому.

"Всі вже звикають, всі вже це прийняли. Тому що дуже велика частина нововведень у Правописі – абсолютно логічні і дуже зручні. Тому це скасування дуже недолуге для мене", – каже директорка гімназії, вчителька української мови Катерина Спітковська.

У цій столичній школі на уроках уже навчаються за новою редакцією Правопису. Хоча до 2025-го року освітня програма цього ще не вимагає.

Для школярів Міністерство освіти запровадило так званий перехідний період. Тобто писати за старими правилами – ще не помилка. І Зовнішнє незалежне оцінювання випуски складатимуть не за новим Правописом.

Юрист Ростислав Кравець, один із позивачів проти Правопису 2019-го, переконує: уряд вийшов за межі своєї компетенції, затвердивши оновлені мовні правила. Свій позов проти філологічної конституції називає ще й нібито турботою про українську мову. Бо оновлені мовні правила юристові геть не до душі.

"Мова – це живий організм. Вона розвивається. А ми намагаємося повернутися на 120 років назад. Шевченко так не говорив, Котляревський так не писав ту "Енеїду". Це інший позов ґрунтувався на ось цих усіх лінгвістичних відмінностях, я в цьому нічого не розбираюся", – каже позивач, юрист Ростислав Кравець.

Позов Ростислава Кравця Окружний адмінсуд Києва об'єднав ще з однією заявою. Не вгодила оновлена редакція Правопису школярці з Херсона. Вона вважає його кумедним.

Розгляд справи тривав понад рік в оскандаленому Окружному адмінсуді Києва. Він прославився тим, що скасовував націоналізацію "ПриватБанку", забороняв Уляні Супрун виконувати обов'язки міністерки, заблокував перейменування Московського патріархату на Російську православну церкву.

"Судом було встановлено, що Кабінет Міністрів України при ухваленні вказаної постанови діяв поза межами своєї компетенції та із порушенням законодавства, що регулює порядок прийняття нормативно-правових актів", – йдеться в позиції суду.

На жодне засідання авторів нової редакції Українського правопису не запросили, обурюються в Інституті мовознавства. Додають, правила затверджувала спеціальна Правописна комісія. А це – знані науковці-мовознавці. Робота тривала не один рік. Проєкт оновлених правил виносили на громадське обговорення.

"Юристи, при всій повазі до їхньої професії, навряд чи можуть у питаннях Правопису конкурувати з професійними мовознавцями. Хто є бенефіціаром такого рішення? Я би хотів почути відповідь. Тому що це схоже на участь в інформаційних війнах і дискредитації Правопису, і попутно української мови", – заявив Богдан Ажнюк, директор Інституту мовознавства.

У Правописній комісії нагадують: новацій у редакції Правопису 2019-го не так уже й багато. І переглядати їх точно немає сенсу. І ці правила залишаються чинними, переконують у Національній комісії. А уряд уже готує апеляцію.

"Уряд затверджує своїми постановами багато підручників. І якщо в цьому підручнику є закон Ньютона, схвалення чи не схвалення підручника не означає скасування закону", – каже директор Інституту мовознавства Богдан Ажнюк.

Філологи наголошують, рішення жодного суду не вплине на легітимність Правопису. Бо можна скасувати будь-який документ, але не мовні правила. 

Сергій Барбу, Сергій Клименко, "5 канал"

Попередній матеріал
Riffmasterа знову залишили в СІЗО – як минуло судове засідання
Наступний матеріал
Студента-переселенця виселяють з гуртожитку, бо увімкнув обігрівач у морози – подробиці скандалу
Loading...

Про "мовні патрулі" і штрафи: мовний омбудсмен Кремінь у "Рандеву з Яніною Соколовою"

"Україна не потребує порад у питанні захисту своєї мови, тим паче – від агресора" – Данілов

Мовний омбудсман розповів, коли українська стане обов'язковою мовою ЗНО

За тиждень до мовного омбудсмена надійшло близько 200 скарг: де зверталися найбільше

Мовні скандали: як сфера послуг переходить на українську – сюжет

Брифінг Гончаренка щодо ситуації з "мовним питанням" в ПАРЄ