Олександр Тупицький, голова Конституційного суду
Олександр Тупицький, голова Конституційного суду 5 канал

Брифінг голови КСУ: у відставку не збирається, має землю в Криму та заявляє про ознаки конституційного перевороту

Читайте по-русски
Профільний комітет парламенту планує наступного тижня розглянути президентський законопроєкт

Знову розпустити. Тепер вже той суд, який минулого року дозволив йому розпустити парламент. Володимир Зеленський намагається вийти із конституційного піке. Тоді були сумнівні підстави для розпуску, тепер – сама процедура. Адже таких повноважень згідно Закону не має ані президент, ані Верховна Рада. Тільки сама Конституційна Феміда. А судді тим часом виходять на брифінг і розповідають – хтось про земельні ділянки в окупованому Криму, а хтось про тиск з Банкової. І про відставки теж. Все це кілька годин слухала кореспондентка "5 каналу" Ганна Рибалка.

Доки під будівлею суду на вулиці люди кричать "Ганьба" та кидають димові шашки, у самій будівлі третю годину триває брифінг голови Конституційного Суду. Він пояснює журналістам наслідки скасування кримінального покарання за неправдиві відомості в електронних деклараціях. А ще розповідає – чи готовий піти у відставку.

"Доброго дня всім. Я перший раз як голова суду зустрічаюся з журналістами", – каже Олександр Тупицький, голова Конституційного Суду.

Рішення суддів, яке фактично дає індульгенцію потенційним корупціонерам, законне. А президентський проєкт закону, який його скасує, має ознаки конституційного перевороту. Так реагує голова суду на ініціативу Володимира Зеленського визнати рішення КСУ нікчемним. Та таким, що не має правових наслідків.

"З'являється проєкт закону, за ніч його склепали, який має ознаки конституційного перевороту в Україні. Я це відповідально заявляю. Це законом скасувати рішення суду. Чого тоді не указом президента?" – наголошує Олександр Тупицький, голова Конституційного Суду.

Олександр Тупицький заявляє – норма закону про кримінальне покарання для чиновників писалася в постреволюційні часи і поспіхом. Вона не працює. І скасувати її треба було давно. Проєкт закону, який напередодні пізно ввечері зареєстрували в Раді, до того ж пропонує розпустити весь склад КСУ. Тупицький каже: ані його колеги, ані він сам йти з посади не мають наміру. За законом змінити склад Конституційного Суду можна лише за згоди двох третин суддів КСУ. Для цього є чіткий перелік підстав.

"По-перше, такої вимоги, щоб я подав у відставку, я не чув. Якщо є вона, повинна бути мотивована. Я дав присягу народу України. Тому питання таке", – говорить Олександр Тупицький, голова Конституційного Суду.

Не має наміру голова Конституційного Суду йти і до ДБР, куди його викликали на 2 листопада. Слідчі хочуть притягнути Тупицького до відповідальності за державну зраду та незаконне відчуження майна. Раніше журналісти-розслідувачі програми "Схеми" з'ясували: голова суду не зазначив у декларації земельну ділянку в окупованому Криму і оформив її за російськими законами.

"Все правильно вказано. 126 квадратних метрів. Чого я не вніс його в реєстр? Я до цього часу не знаю, як це зробити. Я не визнаю Крим російським. Вносити те, що ти не визнаєш, це теж будуть різні думки. Це сумнівно про мій умисний умисел приховати це", – говорить Олександр Тупицький, голова Конституційного Суду.

Тупицький каже: влада та антикорупційні органи тиснуть на нього та на весь суд. Ігор Сліденко, суддя-доповідач у справі, яка збурила суспільство і поставила під загрозу безвіз та співпрацю з МВФ, вважає, що виправити рішення суддів щодо антикорупційних законів тепер має парламент.

"Я відчуваю відповідальність, але я вважаю, що суспільство здурили. Ситуація була використана, перекручена. Я не є особливим прихильником скасування. Однак у ньому є серйозні помилки. Його застосувати неможливо через те, що довести умисне недекларування неможливо" ,– говорить Ігор Сліденко, суддя Конституційного Суду.

Ігор Сліденко заявляє: він уже написав заяву про відставку через тиск на нього з Офісу президента. Експерти наполягають: президент не має права скасовувати рішення Конституційного Суду. Так само, як і парламент.

"Нам потрібно якимось чином виходити з цього правового хаосу, який створив арбітр, який мав би регулювати складні конфліктні правові ситуації. Президент вніс свій законопроєкт. І я його розглядаю як неправовий. Гаряче політичний", – наголошує Микола Хавронюк, Центр правління політико-правових реформ.

"Однозначно не можна зберігати цей Конституційний Суд у такому складі. Він загрожує буквально існуванню української державності. Розвалом інституцій подальших, антикорупційного суду, закону про мови. З іншого боку, не можна міняти шило на мило. Той законопроєкт Зеленського, який внесений, не передбачає кращий спосіб, кращу процедур добору конкурсно, як це має бути за Конституцією нового складу КС", – каже Михайло Жернаков, голова правління фундації DEJURE.

Профільний комітет парламенту планує наступного тижня розглянути президентський законопроєкт. Тим часом проти перезавантаження суду виступили опозиційні сили у парламенті.

Ганна Рибалка, Валентин Стрельцов, "5 канал"

 

Попередній матеріал
"На одне незаконне рішення пропонується інше": Павленко про ідею Зеленського розпустити КСУ
Наступний матеріал
Щоб знали своїх Героїв: на Луганщині відкрили пам’ятник загиблому офіцеру Тарасу Матвіїву
Loading...
Загроза безвізу через КСУ та провал "Слуги народу" на виборах – "ПОЛІТКЛУБ" Віталія Портникова

Загроза безвізу через КСУ та провал "Слуги народу" на виборах – "ПОЛІТКЛУБ" Віталія Портникова

У НАЗК оприлюднили список нардепів, які скерували до КСУ подання у "справі про недостовірне декларування"

У НАЗК оприлюднили список нардепів, які скерували до КСУ подання у "справі про недостовірне декларування"

Порошенко назвав 5 кроків для швидкого виходу з конституційної кризи Зеленського – звернення

Порошенко назвав 5 кроків для швидкого виходу з конституційної кризи Зеленського – звернення

ДБР відкрило кримінальну справу щодо голови КСУ за можливу державну зраду

ДБР відкрило кримінальну справу щодо голови КСУ за можливу державну зраду

Кабмін розблокував вступ на посади переможців місцевих виборів – Малюська

Кабмін розблокував вступ на посади переможців місцевих виборів – Малюська

Законопроєкт про розпуск Конституційного Суду, земельна ділянка в окупованому Криму: основне з брифінгу голови КСУ

Законопроєкт про розпуск Конституційного Суду, земельна ділянка в окупованому Криму: основне з брифінгу голови КСУ