Дані опитування, проведеного на початку жовтня 2019 року Центром Разумкова, свідчать, що більшість громадян (56%) виступають проти надання і закріплення в Конституції України "особливого статусу" окремих територій Донецької та Луганської областей (ОРДЛО), підтримують – 26% опитаних. Про таке повідомляє "РБК-Україна".
Не менш популярною є ідея введення в Україні федеративного устрою (63% її не підтримують, підтримують – 17%).
Крім того, суспільство відкидає такі компроміси задля досягнення миру на Донбасі:
- амністія всім тим, хто брав участь у бойових діях на Донбасі (не підтримують 59%, підтримують – 18%);
- відмова від євроінтеграції, вихід з Угоди про асоціацію з ЄС (не підтримують 59%, підтримують – 19%);
- надання російській мові статусу другої державної (не підтримують 56%, підтримують – 29,5%);
- відмова від перспективи членства в НАТО, закріплення в Конституції нейтрального статусу України (не підтримують 54%, підтримують – 25%).
Слід зазначити, що 47% опитаних проти налагодження торгово-економічних, фінансових контактів з ОРДЛО (підтримують – 36%).
У дослідженні були опитані респонденти віком від 18 років у всіх регіонах України за винятком окупованих Росією територій. Теоретична похибка вибірки (без врахування дизайн-ефекту) не перевищує 2,3% з імовірністю 0,95.
Нагадаємо, на терміновому брифінгу 1 жовтня президент України Володимир Зеленський заявив, що на засіданні ТКГ у Мінську погодили текст "формули Штайнмаєра", вона буде імплементована в закон про особливий статус Донбасу, якого ще не існує.
Це викликало резонанс у суспільстві. У Києві на Майдані Незалежності та під Офісом президента пройшли акції протесту. Мітинги також відбулися в Харкові та Львові. Акції протесту в столиці та інших містах України пройшли і 2 жовтня.
Згодом активісти оголосили про всеукраїнське віче "Зупинимо капітуляцію". Воно відбудеться уже в неділю, 6 жовтня, о 12-й годині на Майдані Незалежності в Києві.