Хабар
Хабар Військова прокуратура

Соціологи розповіли, скільки українців вважають хабарі "нормою життя"

  Читайте по-русски
  Посилаючись на результати дослідження, "менше, ніж 2% споживачів сказали, що від них вимагали хабар"
  За результатами дослідження щодо оцінки населенням України якості надання адміністративних послуг, 25% респондентів вважають, що хабар – "це вже норма нашого життя". Про це розповіла директор Фонду "Демократичні ініціативи імені Ілька Кучеріва" Ірина Бекешкіна, передає Укрінформ.

  "І причому те, що фіксуємо ми, соціологи, – дуже часто хабарі даються ініціативно. Коли ми запитували, чому люди дають хабарі, наприклад, 25% вважають, що це вже норма нашого життя. Тому з цим явищем треба боротися, але треба ще боротися у мізках наших людей", – наголосила Бекешкіна.

  При цьому, згідно з матеріалами дослідження, 32,1% респондентів вважають, що люди дають хабарі, "тому що так людям простіше і легше владнати їхні проблеми", а 19,7% називають причиною те, що "з них вимагають хабарі".

  Окрім того, за результатами дослідження, проведеного в липні 2019 року, 8,8% опитаних зазначили, що їм особисто або членам їхньої родини впродовж останніх 12 місяців доводилося давати хабар за отримання адміністративних послуг.

  За даними аналогічного дослідження, проведеного в грудні 2014 року та листопаді 2015 року, 10,7% та 11,5% респондентів відповідно заявили про те, що їм або членам їхніх родин доводилося давати хабар за отримання адміністративних послуг. За результатом дослідження, проведеного у липні 2019 року, 8,8% опитаних дали ствердну відповідь на це запитання.

  "Визнання факту давання хабара залишилося на попередньому рівні, тому що 10,7% і 8,8% – 2% різниці. З точки зору соціології це не так багато. Але якщо порівняти з масштабами надання хабара за інші послуги в інших інстанціях, думаю, це погано, але не є кричущою цифрою порівняно з іншими", – зазначила Бекешкіна.

  При цьому, як додав заступник голови правління Центру політико-правових реформ Віктор Тимощук, посилаючись на результати цього дослідження, "менше ніж 2% споживачів сказали, що з них вимагали хабар".

  "Тому якщо ми говоримо про кількість тих, хто дають хабарі, то все ж таки треба, щоб і суспільство видужувало і робило висновки, чому ми нарікаємо на хабарі, якщо самі їх пропонуємо", – вважає Тимощук.

  Дослідження проведене Фондом "Демократичні ініціативи імені Ілька Кучеріва" спільно з соціологічною службою Центру Разумкова з 12 по 17 липня 2019 року на замовлення Центру політико-правових реформ у межах проєкту "Посилення ролі громадянського суспільства у забезпеченні демократичних реформ і якості державної влади", що здійснюється за підтримки Європейського Союзу.

  Було опитано 2018 респондентів віком від 18 років в усіх регіонах України, за винятком Криму та тимчасово окупованих територій Донецької та Луганської областей.

  Теоретична похибка вибірки не перевищує 2,3% з імовірністю 0,95.

  Нагадаємо, заступник голови правління Центру політико-правових реформ Віктор Тимощук назвав переваги Центрів надання адмінпослуг.

  Попередній матеріал
  Перепис населення відкриє шокуючу правду про обсяги трудової міграції – дослідження
  Наступний матеріал
  Роки в таборах і боротьба проти системи: українці відзначають День пам'яті Василя Стуса

  Це був не Instagram: на результати парламентських виборів найбільше вплинуло телебачення – дослідження

  Майже 55% мешканців ОРДЛО вважають ці території частиною України – німецьке дослідження

  Скільки відсотків українців готові сьогодні підтримати незалежність держави – опитування

  83% українців вважають себе патріотами – соцопитування

  Україна ввійшла до топ-5 країн із найшвидшим зростанням ринку фрилансу

  "Мир за будь-яку ціну": представник "Слуги народу" і політолог влаштували суперечку через соціологію