Проти відкриття ринку землі мітингували в різних регіонах держави. Сказати "Ні" продажу українських земель вийшли аграрії, зокрема, Хмельниччини, Харківщини та Київщини. В столиці зібралися в урядовому кварталі. Не минулося там без сутичок і затримань. Активісти спробували напнути намети, утім, їм на заваді стали правоохоронці. Про протестні настрої – Евеліна Михайленко.
На узбіччі сільгосптехніка, на пішохідному переході пікетувальники. На Хмельниччині близько двох сотень аграріїв зранку блокують трасу міжнародного значення. Протестом демонструють невдоволення земельним проєктом закону, за який проголосували у першому читанні законотворці.
"Цей законопроєкт в такому вигляді абсолютно приймати не можна, оскільки він передбачає концентрацію землі в одних руках. У ЄС це 300-500 гектарів, але ніяким чином не 20 і не 50 тисяч", – наголошує керівник агрофірми Сергій Іващук.
А це вже дорога на Київ із Харкова. Її також перекривають мітингувальники. Серед учасників – співробітники фермерських господарств.
"Влада працює сьогодні в турборежимі. Цей турборежим переходить нині в режим-віджим. А потім, ми так розуміємо, буде режим сушки. Тобто нас хочуть висушить взагалі", – вважає представник Всеукраїнської аграрної ради Микола Пивоваров.
"За продаж землі, але повинно бути кредитування фермерів, щоб дати всім рівні шанси, щоб не одні там корпорації прийшли, скупили всю землю, а фермери, хто працює безпосередньо з населенням", – переконує співробітник фермерського господарства Валерій Шаповалов.
Щоби не утворювати великого затору, патрульні потроху пропускали транспорт через другорядну дорогу. На трасі з обох боків утворилися черги. У декого – здають нерви.
Водночас у столиці від самого ранку законотворці позачергово сідають доопрацьовувати документ. Тим часом противники запровадження ринку землі збираються під стінами Верховної Ради.
"Не подобається, що по 200 тисяч га в одні руки – це зразу смерть фермерам. І не подобається, що хочуть відкрити продаж іноземцям", – каже учасниця акції Олена Данилова.
"Якщо підняти кадастр, землі ще повністю деякі не вибиті і це стосуватиметься не лише фермерів. Поки Держгеокадастр не повний, як продавати те, чого немає?" – обурюється мітингувальник Іван Дейнека.
Площа перед будівлею парламенту вся у стягах. У натовпі як прапори політичних партій, так і громадських організацій.
Ближче до обіду частина учасників акції пересувається від Верховної Ради до готелю "Київ". Посеред дороги вирішують встановити наметове містечко.
На заваді членам Національного корпусу стали правоохоронці. Шарпанина переросла в сутички. У бік поліцейських полетіла "зеленка", натомість правоохоронці застосували сльозогінний газ. Два намети учасники акції таки встановили.
"Ми підійшли, пробували встановити намети. Пробували з ними розпочати якусь розмову. Негайно виник конфлікт. Мені забризкали в очі і не тільки мені", – розповів спікер "Нацкорпусу" Олексій Бик.
Утім шатра довго не простояли. Їх зрештою знесли правоохоронці. Знову спалахнула сутичка. У поліції звітують: постраждали сімнадцятеро правоохоронців. Двоє цивільних звернулися в лікарню по медичну допомогу.
"Групою почали вже перфоратором в асфальті робити дірки, встановлювати намети, бити. Тоді було прийнято рішення відтіснити їх і ці намети вилучити, щоби не перекривати вулицю Грушевського. Порушено кримінальне провадження. Проводиться розслідування", – заявив керівник поліції Києва Андрій Крищенко.
Поліція прозвітувала про затримання двадцяти шести протестувальників. Водночас у "Нацкорпусі" називають більшу кількість – в 40 осіб. Надвечір з райвідділку усіх відпустили.
Евеліна Михайленко, Леся Головата, Сергій Барбу, Олексій Іванченков, Едвард Белінський, "5 канал"
Сутички й "кров" на асфальті: в Одесі пікетували генконсульство РФ – ФОТО









