Акція "Варта на Банковій"
Акція "Варта на Банковій" "5 канал" / Валерія Павленко

"Червоні лінії" не перетнув": як відреагували учасники "Варти на Банковій" на переговори в Парижі – сюжет

Читайте по-русски
Після зустрічі у французькій столиці акцію на Банковій вирішили припинити

За перемовами в Парижі пильно стежили у Києві. Більше доби тривала акція "Варта на Банковій". Уже після завершення Нормандської зустрічі організатори заявили: здачі України не відбулося. Акцію припинили. Як реагували на новини з французької столиці впродовж понеділка – у матеріалі наших кореспондентів Лесі Головатої і Мирослава Солонара.

Кордони з правоохоронців – по обидва боки від Офісу президента. Усі, хто хоче пройти далі, показують свої речі. Дещо доводиться залишити.

Уже другу добу на площі перед Офісом глави держави хазяйнують протестувальники з різних політичних середовищ. Під будинком із химерами гріються співами та танцями. Разом із ними й наймолодша активістка Аріана. Супроводжує своїх батьків, яких звела війна на Донбасі.

Ярослав Кирикович говорить: "Познайомився зі своєю дружиною якраз, коли їхав на ротацію в Широкіне. Якраз проводжали тоді Яну Зінкевич, вона летіла на операцію в Ізраїль, а дружина займалася реабілітацією поранених". 

Нині сім'єю прийшли, щоби накреслити свої "червоні лінії".

"Відводів військ не може бути й не має бути, тому що хлопці помирали, проливали свою кров. За що?" – каже Ярослав.

Наметове містечко розгорнули по периметру площі. Навпроти входу – одна із найменших архітектурних форм. Тут осіли студенти Києво-Могилянської академії. Мобілізувалися через спільний чат, щоби висловити свою позицію.

На вулиці холоднішає, тому в наметах біля обігрівачів вільних стільців немає. А от тем для обговорення чимало. Дві подруги з різних регіонів через Нормандський саміт приїхали до столиці. Одна з Кропивницького.

"Приїхала, тому що хвилююся за долю країни, не могла сидіти вдома, позитиву я в цьому взагалі не бачу в Нормандському форматі. Якщо приїде наш президент, просто приїде, нічого не підпише, то для мене це буде найкраще", – говорить жінка.

Інша – з Харкова.

Наталія Пономаренко говорить: "Люди всі, запевняю вас, які тут зібралися, вони хочуть миру. Але миру не будь-якою ціною. Я – з Харкова. І ми всі дуже хвилюємось, чи не збирається наш президент в обмін на мир здати Харків?"

Не надто комфортно чується поміж партійних прапорів та гасел волонтерка Леся Литвинова. Але не прийти не могла.

"Є люди, з якими поруч стояти токсично, і поруч з якими я не хочу перебувати, але я розумію, що ми завтра знову можемо прокинутися в іншій країні і повернутися на ту ж точку, з якої ми стартували. Країна важливіше, але душа не на місці", – говорить волонтер.

Коли розійдуться активісти і чи розійдуться взагалі – залежить від підписаних у Парижі документів.

Мирослав Гай, співорганізатор "Варти на Банковій", каже: "Якщо Україна відчує, що є здача національних інтересів, то тут уже за кілька годин будуть десятки тисяч людей. Якщо все пройде гладко, то, чесно кажучи, я би дуже хотів поїхати додому поспати".

Робочий день завершився, вартових на Банковій прибуло. Близько 2 тисяч людей зібралося, щоби спільно почути, про що домовилися лідери Нормандської четвірки.

Тільки о першій ночі мітингарі на Банковій почули результати Нормандського саміту. За ось цим великим екраном спостерігали сотні активістів. Заяви лідерів чотирьох країн люди сприйняли неоднозначно, а дехто і надто бурхливо.

Олексій, учасник "Варти на Банковій", говорить: "Вони не домовились нічого конкретного. Але домовились якраз за ті речі, проти яких ми тут стоїмо. По-перше, це ніяких гарантій безпеки. По-друге, він хоче, його умова це якраз провести вибори за будь-яку ціну. Він погодився на все, що йому фактично запропонував Путін".

Найуважніше "вартові" Банкової слухають виступ українського президента Володимира Зеленського, чи той бува не перетинає "червоні лінії", про які неодноразово говорили активісти. А ось заяви російського лідера піддають нищівній критиці.

Під ОП почалося віче
Під ОП почалося віче5 канал

Мітингарі побоюються існування непублічних домовленостей між учасниками Нормандських переговорів, які можуть зашкодити Україні.

"Говорити тут одне можна, а на ділі робити інше. Ви довіряєте тому, що говорить президент? 50 на 50", – каже один із мітингувальників.

"Із чим саме ми маємо погодитись? З чим, з тим, що вони хочуть приписати Україні громадянську війну? Це на голову не налазить. Це Росія агресор", – говорить інша мітингувальниця.

Після завершення переговорів організатори акції підсумували: здачі України та її національних інтересів не відбулося. А президент не перетнув "червоних ліній". Тому після зустрічі у французькій столиці акцію на Банковій вирішили припинити, а наметове містечко демонтувати.

"Кремлю не вдалося змусити Україну до швидкої капітуляції. Володимир Зеленський не перетнув на переговорах головних "червоних ліній". Вважаємо, що це також і наша проміжна перемога", – каже учасник "Варти на Банковій".

Леся Головата, Мирослав Солонар, Андрій Ткаченко, Валентин Стрельцов, "5 канал"

Попередній матеріал
Сайт "Миротворець" повністю зупинить сервери (оновлено)
Наступний матеріал
Будівництво газопроводу "Північний потік-2" не вкладається у строки
Loading...