"Віч-на-віч", або зроби крок до знання свого статусу ВІЛ. З таким гаслом біля меморіалу "Червона стрічка" у столиці відбулася традиційна акція. Її учасники закликали перевірятися на наявність СНІДу. За даними Центру громадського здоров'я, кожен другий інфікований не знає про свою хворобу. Деталі дізнавалася журналіст "5 каналу" Валерія Павленко.
За статистикою Центру громадського здоров'я, понад 200 тисяч українців – ВІЛ-позитивні. Серед них кожен другий не знає про свій діагноз.
Ще 4 роки тому Олена Шепелєва і гадки не мала про свою недугу. Нині жінка говорить відкрито: вона ВІЛ-інфікована. Вона створила власну організацію, яка допомагає жінкам із такою проблемою.
"Я дізналась про свій діагноз у 2015 році, на жаль, це було вже пізно, бо у мене була 4 стадія СНІДу. І завдяки гарному ставленню до мене лікарів і гарній кваліфікації, вони мене витягли з цього стану", – розповідає Олена Шепель.
Напередодні 1-го грудня, Всесвітнього дня боротьби зі СНІДом, у столиці традиційно організували акцію "Віч-на-віч", або зроби перший крок до знання свого ВІЛ-статусу.
"В Україні є позитивна тенденція, яка характеризується двома цифрами: у нас зменшується кількість смертей від ВІЛ-інфекції. І друге, якщо ми говоримо про правдиво нові випадки – їхня кількість зменшується. Тобто ми виявляємо близько 15 тисяч людей щороку", – повідомляє директор Центру громадського здоров'я МОЗ України Володимир Курпіта.
Щоб зменшити кількість інфікованих, у МОЗ закликають до діагностики.
"З'явилися тести, які можна зробити самостійно, оскільки вони не потребують забору крові. І таким чином це може зробити кожен громадянин. Найголовніше, щоби ті громадяни, які наважаться зробити цей тест, і зроблять його – розуміли, що їх не залишать потім на одинці з цим тестом", – запевняє Володимир Курпіта.

За словами лікарів, якщо результат тесту буде позитивний, вони пропонують людині свої послуги, супровід до лікувального закладу, до лікаря, пройти обстеження.
Щоби перевірити свій ВІЛ-статус, достатньо дізнатися, де в цей момент перебуває мобільна амбулаторія. Вони постійно курсують містом.
Робити традиційний аналіз крові чи тест слини – різниці немає, кажуть медики. Різний хіба що час отримання результатів.
"Вони однакової точності, у них різниця в тому, що не травмується шкіра людини, якщо це оральний тест, і за часом результату. Тобто результат на швидкий тест, через кров, готовий через 10 хвилин, а оральний тест – уже через 20 хвилин", – розповідає біолог Наталя Шолох.
Буквально 10 хвилин очікування – і з мобільної амбулаторії я отримала результат свого тесту.
Валерія Павленко, Олексій Іванченков, "5 канал"