Реабілітація ветеранів АТО в Харкові
Реабілітація ветеранів АТО в Харкові 5 канал

Людське ставлення та професійний підхід: як у Харкові спільними силами реабілітують ветеранів АТО

Читайте по-русски
Нині волонтери допомагають півсотні ветеранів, які пройшли пекло війни, а позаяк власного приміщення організація не має – фахівці приймають пацієнтів на своїх робочих місцях

Громадська ініціатива з предметною реалізацією задумів. У Харкові психологи, невропатологи, соціальні працівники зібралися разом, щоб об'єднати зусилля і створити повний комплекс реабілітації для ветеранів АТО. Програму розробили самі, детально вивчивши європейський досвід. Пацієнтів супроводжують протягом усього періоду реабілітації.

Олександр повернувся з Донбасу рік тому. Але війна не відпускала – мучили нічні кошмари. Народні методи лікування лише погіршили стан. Тож чоловік звернувся по професійну допомогу.

"Я сам не звертався, через волонтерів. Вони порадили, сказали, куди потрібно підійти. Загалом за руку мене відвели. Найчастіше просто боїшся йти до психолога говорити, про себе особливо", – ділиться ветеран АТО.

Згодом головні болі та апатія до життя почали зникати. Чоловік повертався до нормального життя.

Психіатр-нарколог Андрій Гайдабрус разом із колегами торік створив громадську організацію з підтримки учасників бойових дій. Програму реабілітації розробили, користуючись європейською практикою комплексної допомоги військовим.

"Це психологічні наслідки війни, це наслідки адаптації в мирне життя, це залежності наркотичні, алкогольні, це наслідки контузій. Ті ж самі симптоми – безсоння, депресії. Ми підходимо до кожної людини індивідуально. Комусь більше необхідна медична допомога, комусь необхідна психологічна допомога", – пояснює заступник голови ГО "Комплексна психологічна допомога" Андрій Гайдабрус.

Людмила Зана за допомогою тестів визначає, якої саме допомоги потребує людина. Нині Людмила допомагає в реабілітації чотирьох бійців. Відстежує, як впливає лікування і чи не потрібно замінити фахівця. Підопічні можуть із нею зв'язатися цілодобово.

"Дзвоню, уточнюю, як справи, як самопочуття, як препарати – приймає, чи не приймає людина. Якщо потрібна якась допомога, підтримка – ми це все в телефонному режимі, месенджері. Як зручно учаснику бойових дій", – пояснює представниця громадської організації.

У Харківській області близько 15 тисяч учасників бойових дій. Державні програми, які опікуються здоров'ям колишніх військових, діють уже три роки. Зокрема, це санітарно-курортне лікування та психологічна реабілітація.

"Пройшли санаторно-курортне лікування 172 учасники АТО на загальну суму 1 млн 300 тисяч гривень. Якщо брати психологічну реабілітацію, то пройшли 186 учасників АТО на суму 1 млн 136 тисяч грн.", – розповів директор Департаменту соціального захисту населення ХОДА Юрій Шпарага.

Така реабілітація триває не більше двох тижнів. Але, цього терміну для адаптації до мирного життя колишніх бійців недостатньо, вважають волонтери.

"Важко людині адаптуватися, коли вона повертається, а вдома не знаходить підтримки. Тривалість – це може займати від тижнів до декількох місяців", – зазначає Андрій Гайдабрус.

Ветеран АТО Олександр підтверджує – одними пігулками лікуватися постійно – не вихід. Допомагає людське ставлення та професійний підхід.

Нині волонтери допомагають півсотні ветеранів, які пройшли пекло війни. Позаяк власного приміщення організація не має – фахівці приймають пацієнтів на своїх робочих місцях.

Оксана Нечепоренко, В'ячеслав Кузьменко, "5 канал"

Попередній матеріал
Мангер без електронного браслета: люди, які прийшли в суд з плакатами, не змогли відповісти, хто така Гандзюк
Наступний матеріал
"ЗА ЧАЙ.СОМ": фінансовий журналіст Андрій Яніцький в ефірі "5 каналу"
Loading...

"Повернулися з війною в голові": в Тернополі запрацював реабілітаційний центр

Скандал навколо Центру ветеранів війни: чи справді АТОвців позбавляють реабілітації

25 бійців з України прибули на лікування до Польщі

Австралія виділить $250 тисяч на реабілітацію поранених бійців ООС – МОУ

Військовий вальс, танго, контемп: як бійці АТО мовою тіла розповідали про найболючіше

Повернення в професійну колію: як проходять курси англійської для ветеранів зі сходу